Geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz Müslüm Gürses'in ardından Çaykur, Gürses'in reklam filmlerini apar topar yayından kaldırmıştı. Uzun yoğun bakım sürecinde tepki alan Çaykur, Müslüm Gürses'in moralini düzeltmek için reklamların yayına devam ettiğini söylemişti. Bütün bu tatsız süreç yaşanırken dikkatimizi çeken nokta Müslüm Gürses'in müzisyen kimliğinin yanı sıra önemli bir reklam figürü haline gelmiş olmasıydı.

Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur da en az Müslüm Gürses kadar önemli birer reklam figürü. Büyük ve güvenilir istatistikler olmamasına rağmen, reklam dünyası hala ünlülerin satışı arttırdığına inanıyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre; ünlü kullanan kampanyalarda verilen mesajlar gözden kaçıp tamamen ünlüye kayabiliyor. Bu da doğal olarak ünlü kullanımında inandığımız değerleri temelden sarsmaya başlıyor.

Mediacat ve Ipsos KMG'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği Celebrity Güven Endeksi verileri bizlere ilginç bilgiler sunuyor.Bu verilere göre, endeksin (son 3 sene) tartışılmaz lideri Orhan Gencebay. İlk 20'ye girdiği günden bu yana hızla yükselen Gencebay, ilk 10'daki yerini şimdilik sabitlemişe benziyor.

Orhan Gencebay'ın ardından bu listeye sadece 2012'nin temmuzunda Ferdi Tayfur'un 20'inci sıradan girdiğini görüyoruz. Bu veriler sizi sıktıysa hazır olun en ilginci şimdi geliyor.

Son 10 yılın reklam kampanyalarını aklınıza getirirseniz Müslüm Gürses'in açık ara birinci olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Müslüm Gürses'in Celebrity Güven Endeksi'ndeki yerini merak edenlerin sabırsızlandığının farkındayım. O zaman hemen söyleyelim; Müslüm Gürses endeksin ilk 20'sinde yok.

httpv://www.youtube.com/watch?v=T9RbVnZszVc

Son 30 sene göz önünde bulundurulunca Müslüm Gürses'in reklam kampanyalarını domine ettiğini görüyoruz. Ferdi Tayfur, ünlü Mobil reklamlarından sonra reklam sahnesinden çekilmişe benziyor. Orhan Gencebay ise İdeal Kart, Vodafone ve Samsun Towers reklamlarıyla aklımıza yer etmiş. Gencebay'ın özellikle Şafak Sezer ile beraber yer aldığı Vodafone reklamları hala aklımızda.

Dünyaca ünlü markalar ve onlarca reklam filmi ile zirvede olan, fakat Celebrity Güven Endeksi'ne bile giremeyen Müslüm Gürses'in sırrı nedir diyenler vardır mutlaka. İşin sırrı tek kelimeyle samimiyet. Brrr demekten çekinmeyen, silüetinin sebzelerden olmasına izin veren birinin, reklamların aranılan ismi haline gelmesi hiç de tesadüf değil. Tüm bu bahsettiklerimin sonucunda; reklamda ünlü kullanırken samimiyet olgusuna önem verip, bu doğrultuda ünlü kullanımına gitmek markaların yararına olacaktır diyebiliriz. Elbette bu demek değildir ki ünlü her zaman satar...

httpv://www.youtube.com/watch?v=YIEnAr63u5k

httpv://www.youtube.com/watch?v=A1phdzObNAk

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir