Reklamcılar İçin Terlemeden Kazanmanın 4 Yolu

Reklamcıların ve reklam ajanslarının başlıca hedefleri nedir? Tabi ki kazançlı bir ajans olmak ve ortaya çıkardıkları işlerin beğeni görmesi, tutması. Bunları yapmak elbetteki o kadar kolay değil. Ancak günümüzün interaktif ve dinamik dünyasını düşünürsek, bazen ajanslar birtakım yollar kullanarak yaptıkları projeleri bol kazançlı bir hale getirebiliyorlar. Reklamcılığın en önemli unsuru olan olan yaratıcılığı öldüren bu yöntemler neler mi? İşte altın değerinde 4 ipucu:

1. Ünlü Kullan

Bir reklamın amacı nedir? Tüketicinin dikkatini ürüne çekmek. Bunun birçok farklı yolu var elbette. Ancak son zamanlarda en çok kullanılan yollardan ve tabi ki en çok tutanlardan birisi ünlü kullanımı. Koy reklamına Türkiye çapında, dünya çapında tanınan ve sevilen bir ünlüyü, reklamın tutsun. Tabi çok da kötü olmasın reklam orası ayrı.

2. Sağlam Bir Çevre Edin

Bir iş yönetiyorsanız, bir iş dünyasındaysanız ya da boşverin her şeyi, yaşıyorsanız çevre edinmek her zaman önemli. Sağlam bir çevre edindiğinizde kapalı kapıları açmakta çok zorlanmazsınız. Örneğin bir kanalın sahibini tanıyorsanız, 'prime time' spotlarını size sağlayabilir, normalde vermiyorlarsa bile. Eğer sağlam bir yapımcı tanıyorsanız, işiniz sudan ucuza hayata geçebilir. Bu liste uzar gider. En iyisi çevreyi geniş tutun, ne olur ne olmaz.

3. Trendleri Gözden Kaçırma

Bir şey modaysa kaçırmamak lazım tabi ki. Birinin üstünde gördün mü bir kazağı, ara bul giy aynısını. Bu durum iş hayatında da reklam dünyasında da farklı değil. Adam hazır oturup bulmuş bir trend, baktın millet de tutuyor, kaçırma yani. Trendleri takip etmek kolay değil diyebilirsin ki haklısın sonuna kadar. Bakarsın trend sanırsın, trend değildir tutmaz reklamın. Oradaki süzgeci de iyi ayarla hani, orası da sana kalmış.

4. Hapşırıkçı Bul

Hapşırıkçı dediğim virüs olan değil yahu, Seth Godin yazmıştı Mor İnek'inde hapşırıkçılar önemlidir diye; işte kaçırma onları tut yakala kollarından. Önemlidir hapşırıkçılar, bir hapşırırlar ki tüm dünya duyar senin o güzel reklamını. İşte bunları bulmak önemlidir; göz ardı edilmemeli.

Ama ne yaparsan yap bunlar tek başına pek bir işe de yaramayabilir. En önemli olan ne yapıyorsan işini en kaliteli haliyle yapmak tabii ki. En kaliteli işini ortaya çıkar, kalanlar o işi zaten daha da güzelleştirir.

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir