Reklamcılar Derneği’nin 2018 Medya ve Reklam Yatırımları Raporu yayımlandı

Reklamcılar Derneği, Deloitte iş birliğiyle hazırladığı 2018 Medya ve Reklam Yatırımları raporunu, düzenlenen basın toplantısı ile açıkladı.

Reklamcılar Derneği’nin hazırladığı 2018 Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre; Medya yatırımlarında en büyük payı %47 ile televizyon kuruluşları aldı. Ne kadar televizyonun değeri düşüyor desek de televizyon medya yatırımlarının neredeyse yarısını hala elinde tutuyor.

Medya yatırımlarında televizyondan sonra en büyük payı %29 ile dijital alıyor. Televizyon her ne kadar ilk sırayı korusa da televizyonun geçen yıla oranla büyüme payı %1 iken dijitalin büyüme payı %14.

2018'de reklam yatırımları en çok artan sektörlerin başında kozmetik gelirken onu perakende ve turizm takip ediyor.

Küresel medya yatırımlarına bakıldığında ise dijitalin televizyonu geçtiğini görüyoruz. 2018 yılında, Dünya genelinde %4,5 büyüdüğü tahmin edilen toplam medya yatırımlarının %41’i dijital mecralara yapılırken, dijital büyüme payını ağırlıklı olarak yazılı basın ve TV’den almakta.

Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Volkan İkiler, Türkiye Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’yla ilgili şöyle konuştu:

“Veriler temelde üyemiz olan medya planlama ve satın alma şirketleri tarafından sağlanıyor. Son iki yıldır, veri bazımızı genişlettik, RTÜK, RVD, ARVAK, IAB, MMA ve Nielsen gibi farklı paydaşlardan alınan verileri bütünleştirme sorumluluğunu da Deloitte’a verdik. Bu rapor salt medya ajansı ve reklam verenler tarafından değil; yerli ve yabancı yatırımcılar, medya kuruluşları, akademya tarafından da yaygın biçimde kullanılıyor. Rapora bir iletişim pusulası diyebiliriz. Sürekliliği nedeniyle trendleri ortaya koyan bir değeri var”

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir