Rekabette Çıtayı Yükselten 7 Reklam Kampanyası

  • 3M şirketi, güvenlik camlarının dayanıklılığına güvendiğini göstermek için kurşun geçirmez camdan yapılmış bir reklam panosunun içine tomarlarca para yerleştirdi ve insanları bu camın dayanıklılığını test etmeye davet etti.
  • Coca-Cola, izleyicilerin Shazam uygulaması aracılığıyla telefonlarının ekranlarında görünen bardağa kola doldurabildikleri ve bu şekilde ücretsiz Coca-Cola Zero alma hakkı kazanabildikleri bir reklam filmi yayımladı.
  • Bosh isimli yemek kitabının tanıtımı için Londra'da bulunan bir otobüs durağına çikolata kokan bir reklam afişi asıldı.
  • KitKat, Brezilya'nın Sao Paulo şehrindeki Congonhas Havalimanı'na, uçuşu rötar yapan yolculara KitKat veren bir makine yerleştirdi.
  • İlgili Yazı: Bugüne Dek Yayımlanmış En Ürpertici 9 Reklam

Her gün gördüğümüz sayısız reklamın amacı, önce bizim dikkatimizi çekmek ve daha sonrasında ise bizi herhangi bir aksiyona yönlendirmek. Ancak gün içerisinde o kadar çok reklamla karşılaşıyoruz ki, birçoğunu hatırlamıyoruz bile. Bu da markaları daha ilgi çekici, farklı ve yaratıcı reklam kampanyaları yapmaya teşvik ediyor. Bright Side isimli internet sitesinin bir araya getirdiği bu tarz dikkat çekici reklam kampanyalarından bazılarını aşağıda sizlerle paylaştık.

3M - İçi Para Dolu Camekan Reklam Panosu

Bir markanın ürününe sonuna kadar güvendiğini göstermesi, o markanın rakiplerinin arasından sıyrılmasını sağlayabilecek en önemli faktörlerin başında gelir. 3M şirketi de güvenlik camlarının dayanıklılığına ne kadar güvendiğini gözler önüne sermek için kurşun geçirmez camdan yapılmış bir bölme şeklinde bir reklam panosu tasarlayarak bu reklam panosunun içerisine tomarlarca para yerleştirdi ve insanları bu camın dayanıklılığını test etmeye davet etti. Aşağıda yer verdiğimiz fotoğraftan da görebileceğiniz üzere camı kırmayı deneyenler oldu, ancak hiç kimse bunda başarılı olamadı.

The Terror - İçinde İnsan Varmış Gibi Görünen Buz Kalıpları

2015 yılının nisan ayında, The Terror isimli korku temalı dizinin Birleşik Krallık'ta yayına girmesinden hemen önce, dizinin tanıtımı için dikkat çekici bir reklam çalışması hayata geçirildi. Kreatif halkla ilişkiler ajansı Unity ve reklamlar, büyük ölçekli etkinlikler ve projeler için sipariş üzerine buzdan heykeller yapan Hamilton Ice Sculptors isimli işletme ile iş birliği yaparak içinde insan görünümlerinin yer aldığı buzdan bir yerleştirme hazırladı ve bu yerleştirmeyi dizinin Birleşik Krallık'ta yayına girmesinden kısa bir süre önce, Londra'nın Greenwich bölgesinde yer alan Old Royal Naval College isimli tarihi yapının önündeki açık alanda bu buzdan yerleştirmeyi sergiledi.

https://twitter.com/hello_unity/status/987270814453108736

The Lost Dogs' Home - Sanal Bir Köpek ile Yakalama Oyunu Oynamak

Avustralya'da bulunan, hayvan hakları için mücadele eden ve hayvanlar yararına çalışmalar yapan The Lost Dogs' Home isimli kar amacı gütmeyen organizasyon, 2016 yılında kreatif ajans GPY&R Melbourne ve açık hava reklamcılık şirketi JCDecaux ile iş birliği yaparak sosyal sorumluluk odaklı şahane reklam çalışmasını hayata geçirdi. GPY&R Melbourne ve JCDecaux Avustralya, insanların sanal bir köpek ile yakalama oyunu oynamalarına imkan tanıyan interaktif bir reklam panosu geliştirdi ve bu reklam panosu, Avustralya'nın Melbourne şehrinin en yoğun tren istasyonuna yerleştirildi.

https://youtu.be/SfeKFnoSUpY

Bu interaktif reklam panosunun içerisinde bulunan dahili sensör, fırlatma hareketlerini takip ediyor ve buna göre dijital topun atılışını tetikliyordu. Ekranda bulunan köpek topu yakalayıp geri getirdikten sonra da üzerinde "Yeni arkadaşın, The Lost Dogs' Home'da bugün sahiplenilmeyi bekliyor." yazan gerçek bir top, reklam panosundan yere doğru bırakılıyordu.

Coca-Cola - İçilebilir Reklam Kampanyası

Daha fazla insanın Coca-Cola Zero tadını deneyimlemesini amaçlayan Coca-Cola, 2015 yılında Coca-Cola Zero odaklı şahane bir reklam kampanyasını hayata geçirdi. Dünyanın en büyük içecek üreticilerinin başında gelen şirket, "İçilebilir Reklam" isimli bu reklam kampanyası kapsamında Shazam ile iş birliği yaptı ve onların teknolojisini farklı ve yaratıcı bir şekilde kullandı. Bu kampanyaya özel olarak hazırlanan Coca-Cola Zero reklamı ekrana geldiğinde, izleyiciler Shazam uygulaması aracılığıyla telefonlarının ekranlarında görünen bardağa kola doldurabiliyorlar ve bu şekilde ücretsiz Coca-Cola Zero alma hakkı kazanabiliyorlardı.

Üstelik Shazam uygulaması aracılığıyla sadece Coca-Cola'nın akıllara kazınmış olan kola sesiyle de telefon ekranındaki bardağa kola doldurulabiliyordu. Ayrıca #drinkabletweet (içilebilir tweet) etiketiyle tweet atan kişiler de bedava Coca-Cola Zero alma hakkı elde ediyorlardı. Daha sonrasında ise bu kampanyaya katılan kişiler, ABD genelindeki büyük perakende mağazalarına giderek telefonlarına gönderilen QR kod aracılığıyla ücretsiz Coca-Cola Zero'larını alabiliyorlardı.

https://youtu.be/jdvteFAmG_k

Coca-Cola'nın bu kampanya kapsamında yaptıkları ise bu kadarla sınırlı değildi. Şirket dergilere verdikleri reklamlarla birlikte tek kullanımlık bardaklar hediye etti, pipet olarak kullanılabilen el ilanları dağıttı ve Shazam uygulaması aracılığıyla telefonların birer dijital pipet gibi kullanılmasına olanak tanıyan etkileşimli dijital reklam afişleri yayımladı. Daha da önemlisi, içecek makinesi olarak işlev gören ve "içilebilir reklam panosu" adını verdiği dev bir reklam panosunu kullanıma sundu ve bu reklam panosu aracılığıyla çok sayıda kişi Coca-Cola Zero'yu deneme fırsatı buldu.

Walkers - Harf Şekillerini Yapmak İçin Vücutlarını Şekilden Şekle Sokan İnsanlar

PepsiCo şirketinin bünyesinde bulunan atıştırmalık gıda üreticisi Walkers büyük bir reklam kampanyası kapsamında, 2016 yılında, İngiltere'nin Manchester şehrinde insanları vücutlarıyla harf şekilleri yapmaya teşvik eden interaktif bir reklam panosunu kullanıma sunmuştu. Vücutlarıyla harf şekilleri oluşturarak belirli tatil yörelerinin isimlerini meydana getirmeyi başaran kişiler, 20 bin tatilden birini kazanma hakkı elde ediyorlardı.

https://youtu.be/IMWEh3dLHKs

Londra merkezli kreatif ajans AMV BBDO ve dijital üretim şirketi Grand Visual tarafından hayata geçirilen kampanyada kullanılan interaktif reklam panosu, herhangi bir harfi temsil eden duruşları tanımlamak için dokunmatik ekran, gerçek zamanlı jest tanıma ve makine öğrenimini bir araya getiren özel bir teknoloji kullanıyordu. Kampanyaya katılan kişiler, eğlenceli ve mizahi teşvik mesajları ile bu süreç boyunca yönlendiriliyorlardı.

Bosh - Çikolata Kokan Reklam Afişi

Geçtiğimiz nisan ayında Bosh isimli yemek kitabının tanıtımı için son derece dikkat çekici bir açık hava reklamı hayata geçirildi. Londra'da bulunan bir otobüs durağına bu yemek kitabı için bir reklam afişi asıldı, ancak işin ilginç yanı bu reklam afişinin çikolata kokmasıydı. Bu reklam kampanyasını meydana getiren ekibin içerisinde yer alan tasarımcı Haya Junaid, zamanında kişisel twitter hesabından otobüs durağında yer alan bu reklam afişinin yer aldığı fotoğrafları paylaştığı ve şu şekilde bir açıklamaya yer verdiği bir tweet atmıştı:

"Goodge Caddesi İstasyonu'nun yakınındaysanız ve çikolata kokusu alıyorsanız, benim yaptığım bu reklam yüzünden. (Evet, otobüs durağı gerçekten çikolata gibi kokuyor.)"

https://twitter.com/higherandhaya/status/989132374859550720

KitKat - Uçuşu Rötar Yapan Yolculara Çikolata Veren Makine

Pazarlama iletişimi şirketi J. Walter Thompson Brezilya, KitKat için bir "rötarlı uçuş makinesi" meydana getirdi ve bu makine, 1 Mayıs İşçi Bayramı sırasında, Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde yer alan Congonhas Havalimanı'na yerleştirildi. Bu tarih, çok sayıda rötarlı uçuşun olduğu ve bu nedenle havalimanının kalabalık olduğu bir zamandı. Rötarlı uçuşlarının biletlerini KitKat'ın rötarlı uçuş makinesine taratan yolcular, ücretsiz olarak KitKat çikolata alabiliyorlar ve "1058 numaralı uçuşun yolcusu, lezzetli uçuşlar!" gibi mesajları dinleyebiliyorlardı.

https://youtu.be/ILEIV7bJlu8

Bonus: Dünyanın En Büyük Şirketlerinden Bazılarının Garajda Kurulduğuna Dikkat Çeken Şirket

Garaj inşa eden bir şirket tarafından verilen bu reklam, son derece isabetli ve esprili bir çıkış noktasına sahip. Reklamda Apple, Google, Amazon, Harley-Davidson, Disney ve Mattel gibi dünyanın en büyük şirketlerinin bazılarının temellerinin bir garajda atıldığına vurgu yapılıyor ve tam olarak şu ifadelere yer veriliyor:

"İşte garajı olan bir eve ihtiyacınız olduğuna dair bir kanıt. Birine sahip değil misiniz? Size bir tane yapabilirim. Beni arayın."

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir