Rekabet Kurumu'ndan Google'a 98 Milyon TL Ceza

Rekabet Kurumu, geçtiğimiz yıl "genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama hizmetini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı" gerekçesiyle Google hakkında soruşturma başlatmıştı.

https://pazarlamasyon.com/rekabet-kurumundan-googlea-sorusturma/

Birkaç saat önce ise Rekabet Kurumu'ndan Google hakkındaki bu soruşturmanın tamamlandığı açıklaması yapıldı. Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde bu soruşturmayla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Google’ın genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak çevrim içi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

13.02.2020 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi."

Rekabet Kurumu'nun verdiği bu kararın açıklama metninde ise ceza tutarının 98 milyon TL olduğu belirtiliyor. Bu ceza kararıyla ilgili detaylı bilgi edinmek için Rekabet Kurumu tarafından yayımlanan açıklama metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir