Regl Ağrısını Hafifleten Tampon Geliştiren Girişim Daye, 5,5 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Öncelikle belirtmek isteriz ki bu haberimiz özellikle kadınları ve de ilginç girişimlerle ilgilenen okuyucularımızı ilgilendirdiriyor.

Regl olan kadınların yarısından fazlasının kanamalarının ilk bir iki günü ağrısı olduğunu biliyoruz. Bazen bu ağrı hafif, bazense günlük aktivelerini kısıtlayacak kadar şiddetli olabiliyor.

Biz kadınların bu ızdıraplı dönemlerinde elbette ki başvurduğu ağrıyı hafifleten alternatif yollar var. Vitamin ve magnezyum takviyesi, masaj, akapuntur, egzersiz, sıcak uygulama, uyku , meditasyon ve yoga gibi. Fakat bu güne kadar hiçbir girişimin kramplarla savaşan bir tampon geliştirdiğini duymamıştım. Hiç küçümsenmeyecek bir tutar yatırım alabileceği de aklıma gelmezdi doğrusu. Yine gözümüzün önünde duran bir sorun ve yine bu soruna çözüm üreten yalın bir girişim :)

Tamponların güvenlik, etkinlik ve sürdürülebilirlik sağlamak üzere tasarlandığı bir dünya hayal ederek yola çıkan girişimimizin ismi iseDaye.

TechCrunch

Daye, 24 yaşındaki Valentina Milanova tarafından bu yılın başlarında kurulan, kadınları düşünerek kadın sağlığı ürünleri tasarlamayı amaçlayan bir girişim. Daye,TechCrunch'da yer alan habere göre de ABD’deki ve Avrupa’daki yüksek profilli yatırımcıları bulmuş ve sessiz sedasız 5.5 milyon dolar yatırımı toplamış bile!

Daye'nin ilk ürünü ise, CBD kullanılarak geliştirilmiş bir tampon. Bu tampon piyasadakilerden farklı olarak kadınların tam da aradığı şeyi sunuyor. Geleneksel ağrı ile mücadele yöntemlerini destekleyici “kramplarla mücadele eden" bir tampon olarak tasarlanması. Daye ayrıca, ürününün piyasadaki tamponlardan daha hijyenik ve sürdürülebilir olacağını iddia ediyor.

Haberi okuyunca sizde bu endüstrinin onlarca yıl boyunca çok az inovasyon görmüş olmasını sorguluyor musunuz? Ya da tüh, ne güzel bir fikir neden benim aklıma gelmedi mi diyorsunuz? Gözümüzün önünde yıllardır bekleyen dokunulmamış bir sorun. İşte beni bir girişimde etkileyen bunu yakalayabilmiş olması oluyor.

Kurucumuz, Milanova aynı zamanda oldukça cesaretli bir kadın ve ilk olarak Kasım 2017'de bulduğu krampla mücadele edebilen tampon fikrine oldukça inanmış. Başlangıçta maaşını ürün geliştirmeye fon sağlamak için kullandığını söyleyen Valentina Milanova, Eylül 2018'de ise kendini tam zamanlı olarak bu iş fikri üzerinde çalışmak ve bir takım oluşturmak için adamış ve işinden ayrılmış, ardından ürünle ilgili klinik araştırma sürecine girmiş.

Sonuç olarak regl sırasında ağrı kadınlarda yaygın bir sorun ve bu sorunu hafifletebilecek doğal bir uygulama kadınların ilgisini çekebilir. Daye başarılı olur yada olmaz, bunu zaman gösterecek ama kesinlikle inovatif yaklaşımı ile tampon endüstrisini değişim için tetikleyecektir.

*CBD: Yasal olarak üretilen endüstriyel kenevir bitkisinin çiçeğinden elde edilen bir ekstre.

*Eğer 2-3 günden daha uzun süren kramplar ile savaşıyorsanız doktora danışılmalısınız.

Kaynaklar; TechCrunch, Uncova, Daye.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir