Programatik Reklam Harcamaları, Yıl Başından Beri %9 Azaldı

Bildiğiniz gibi corona virüs salgını, markaların reklam harcamalarının da azalmasına neden oldu ve bu durum, programatik reklam harcamalarını da etkiledi. Adweek'in yaptığı habere göre, zaten salgın öncesinde de düşüşte olan programatik reklam harcamaları, corona virüs salgını nedeniyle seyahat ve otomotiv sektörlerindeki büyük gerilemenin bir sonucu olarak salgın döneminde azalmaya devam etti.

Programatik reklam harcamaları, nisan ayında yıl başındakine kıyasla %9 oranında azaldı. MediaRadar'ın verilerine göre, seyahat markaları nisan ayında programatik reklamcılık için mart ayına kıyasla %79 daha az harcama yaparken otomobil markaları ise aynı süre zarfında yaklaşık olarak %40 oranında daha az harcama yaptı. Harcamalardaki bu sert düşüş, Adara ve Sojern gibi seyahat odaklı reklam teknolojisi mağazalarını personelini işten çıkarmaya ve işlerinin bir kısmını durdurmaya zorladı.

https://pazarlamasyon.com/unilever-onceliklerini-degistirerek-pazarlama-yatirimi-yapmayi-surduruyor/

Nisan ayında programatik reklam harcamalarındaki en büyük üçüncü düşüş, etkinlik pazarlamacıları tarafından geldi. Ayrıca programatik olarak reklam satın alan şirketlerin toplam sayısı %8 oranında azaldı. Sokağa çıkma yasakları ve spor müsabakalarının iptali, otomatik reklamverenlerin harcamalarındaki düşüşün iki temel nedeniydi.

Bunların yanı sıra nisan ayında programatik reklamlar için daha fazla harcama yapan sektörler de vardı. Bu harcamalar eğitim ve öğretim sektöründe %70, teknoloji sektöründe %63, çoğunlukla cilt bakımı reklam verenleri tarafından sürüklenen güzellik sektöründe ise %35 oranında artış gösterdi. MediaRadar'ın belirttiğine göre, programatik reklam harcamaları en fazla artış gösteren markalar Slack, Electronic Arts, GrubHub, Bank of America ve Facebook oldu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir