Porsche, Elektrikli Aracı İçin 500 Dolara Motor Sesi Satıyor

  • Porsche, kısa bir süre önce piyasaya sürdüğü elektrikli spor arabası Taycan için 500 dolarlık bir “elektrikli spor araba sesi” satışa sundu.
  • Porsche Taycan için hazırlanan bu sahte motor sesi, orijinal Tesla Roadster'ın motor sesinden çok da farklı değil.
  • Son dönemde otomobil üreticileri, elektrikli otomobillerde yaya uyarı seslerini zorunlu hale getiren yeni ABD ve AB düzenlemelerine uymak için elektrikli araçlarına sahte motor sesleri ekliyorlar.
  • İlgili Yazı: Volkswagen, Elektrikli Araç Pazarında Tesla ile Liderlik İçin Kapışacak

Lüks otomobil üreticisi Porsche, geçtiğimiz günlerde yeni elektrikli otomobili Taycan'ı duyurdu. Bu elektrikli otomobil, "ilk gerçek elektrikli spor sedan" olarak lanse edildi ve direkt olarak Tesla'ya rakip olarak gösterildi. Tabii her otomobilde olduğu gibi, bu otomobili satın alacak olan müşterilere ekstra ücret karşılığında birtakım opsiyonel özellikler sunuluyor. Ancak bu özelliklerin bir tanesi bir hayli ilginç ve dikkat çekici.

Electrek adlı internet sitesinin paylaştığı habere göre, otomobil üreticisi kısa bir süre önce piyasaya sürdüğü elektrikli spor arabası Taycan için 500 dolarlık bir “elektrikli spor araba sesi” satışa sundu. Bu elektrikli spor araba sesi, Porsche tarafından şu şekilde tanımlanıyor:

"Porsche Elektrikli Spor Araba Sesi, aracın kendi sesini artırıyor ve -hem aracın içinde hem de dışında- onu daha da duygusal bir hale getiriyor. Porsche İletişim Yönetimi aracılığıyla etkinleştirilebiliyor ya da devre dışı bırakılabiliyor."

https://pazarlamasyon.com/nissanin-elektrikli-araclari-motor-sesini-sarkiya-donusturuyor/

Son zamanlarda otomobil üreticileri, elektrikli otomobillerde yaya uyarı seslerini zorunlu hale getiren yeni ABD ve AB düzenlemelerine uymak için elektrikli araçlarına sahte motor sesleri ekliyorlar. Yani bu nedenle bu opsiyonel özellik satın alınmasa bile, her Porsche Taycan bir sahte bir motor sesine sahip olacak. Ancak görünüşe göre, bu seçenek, aracın sahte motor sesini kullanıcıların daha hoşuna gidecek bir sesle değiştirmelerine imkan tanıyor.

Hatta bu özelliğin satın alınması durumunda, araçtan nasıl bir ses çıkacağını gösteren bir ses kaydı da mp3 dosyası olarak paylaşıldı. Bu ses kaydında, aracın hem içinden hem dışından duyulan sese yer verilmiş. Ses kaydının ilk kısmında arabanın içerisindeki kişilerin dahili hoparlörlerden duydukları ses, ikinci kısmında ise dışarıdaki yayaların duydukları ses yer alıyor. (Bu sahte motor sesini hemen aşağıda yer alan oynatıcıdan dinleyebilirsiniz.)

Electrek'in haberinde belirtilene göre, Porsche Taycan için hazırlanan bu sahte motor sesi, orijinal Tesla Roadster'ın motor sesinden çok da farklı değil. Ki zaten bu sahte motor sesinin meydana getirilme sürecinde, orijinal Tesla Roadster ile ilk kez test sürüşü yapan insanların çok sayıdaki olumlu yorumlarından ilham alınmış.

https://pazarlamasyon.com/elektrikli-araclarin-dusuk-hizlardayken-ses-cikarmalari-zorunlu-hale-geliyor/

Bu arada geçtiğimiz günlerde ABD federal hükümeti, elektrikli ve hibrit araçların düşük hızlarda seyahat ederken yayaları uyarmaları için otomobil üreticilerinin bu otomobillere yapay motor seslerini dahil etmelerini zorunlu kılan bir yasa çıkardı. Bu yeni yasa, yeni üretilmiş elektrikli araçların ileriye ya da geriye doğru saatte 19 mil ya daha az bir hızla giderken işitilebilir bir ses çıkarmalarını zorunlu hale getiriyor. Ayrıca bu yasa, elektrikli ve hibrit araç sahiplerine kullanacakları motor sesini seçme imkanı da tanıyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir