Perakendeciler, Stok Takibi İçin Yapay Zeka ve Robotlardan Nasıl Yararlanıyorlar?

  • Perakende ve tüketim ürünleri alanında görüntü tanıma teknolojisine odaklanan girişim şirketi Trax, mağaza raflarını sürekli olarak gözetim altında tutan, ürün stoğu azaldığında bunu otomatik olarak tespit eden ve bununla ilgili olarak yönetime ve mağaza çalışanlarına uyarı gönderen bir yapay zeka geliştiriyor.
  • Bu yapay zeka, mağazanın tedarikçilerine satış verilerini gönderebiliyor ve bu şekilde gerçek zamanlı olarak rafta hangi ürünlerin yer aldığını ve belirli mağazalarda hangi ürünlerin satıldığını bilebiliyorlar.
  • Çin'deki en büyük eczane zinciri olan Watson, dünyanın en büyük üçüncü perakendecisi olan Tesco ve İsrail'in en büyük süpermarket zinciri olan Shufersal ile iş birliği yapan Trax, bu ayın başlarında da perakende mağazalardaki her ürünü dijitalleştirmek için Google ile ortaklık yaptığını duyurdu.
  • Trax'ın kurucu ortağı Dror Feldheim, bu yapay zeka sayesinde, perakende sektöründe günümüzün en büyük sorunlarından biri olan iş gücü maliyetlerini düşürdüklerini ifade ederken Trax ise teknolojisinin %96 oranında doğruluk sağladığını belirtiyor.
  • İlgili Yazı: Yapay Zekanın Pazarlamada Kullanılacağı 5 Alan

Perakende mağazalarında çalışanlar, raflarda her bir ürün çeşidinden müşteriler için yeterli miktarda olmasını sağlamak için büyük bir mesai harcıyorlar. En iyi ihtimalle çalışanların raftaki ürün stoğunun azaldığını ya da bittiğini fark etmeleri, birkaç saat sürebiliyor. Kötümser senaryoda ise stokları tükenmiş ürünleri birkaç gün boyunca farkedilmeyebiliyor ve bu da binlerce dolarlık satış kaybına neden oluyor.

Fortune'un internet sitesinde paylaştığı yazıya göre, bilgisayar görüntüsüne odaklanan bir girişim olan Trax, perakende şirketlerine bu sorunun üstesinden gelmeleri için yardımcı olmayı amaçlıyor. Perakende ve tüketim ürünleri alanında görüntü tanıma teknolojisine odaklanan yazılım şirketi, mağaza raflarını sürekli olarak gözetim altında tutan, ürün stoğu azaldığında bunu otomatik olarak tespit eden ve bununla ilgili olarak yönetime ve mağaza çalışanlarına uyarı gönderen bir yapay zeka geliştiriyor.

Bunların yanı sıra bu yapay zeka, mağazanın tedarikçilerine satış verilerini gönderebiliyor ve bu şekilde gerçek zamanlı olarak rafta hangi ürünlerin yer aldığını ve belirli mağazalarda hangi ürünlerin satıldığını bilebiliyorlar. Trax'ın kurucu ortağı Dror Feldheim, bu yapay zeka sayesinde, perakende sektöründe günümüzün en büyük sorunlarından biri olan iş gücü maliyetlerini düşürdüklerini ifade etti.

Trax'ın geliştirdiği bir rafın kenarına monte edilebilen, küçük, batarya ile çalışan kablosuz kameralar, insan yüzlerinin yer aldığı fotoğrafları silerek saatte sekiz görüntü gönderiyor. Veriler önce tesis içi görüntü işleme için yerel sunuculara, daha sonra da Trax’ın teknolojisinin üç boyutlu görsel veriler oluşturduğu bir bulut veri merkezine gidiyor. Büyüklüğüne bağlı olarak bir mağazanın 500 ila 600 kameraya ihtiyacı olabiliyor. Bu tür bir kurulumla, Trax, teknolojisinin %96 oranında doğruluk sağladığını ifade ediyor.

Trax, Hangi Şirketlerle İş Birliği Yapıyor?

2018 yılında, Trax teknolojisini birkaç ülkede uygulamaya başladı. Çin'deki en büyük eczane zinciri olan Watson, en hızlı dönüşüm kategorilerinden ikisi olan saç bakımı ve güzellik ürünleri için Trax'ın teknolojisi ile çoklu mağaza testi yapıyor. Trax, Birleşik Krallık'ta ise dünyanın en büyük üçüncü perakendecisi olan Tesco ile şarap, bira ve alkollü içkiler içeren ürün kategorileri üzerinde birlikte çalıştı. İlk sonuçlardan memnun olan Tesco, geçen yıl bu teknolojiyi sadece iki mağazasında test ederken bu yıl içerisinde daha fazla mağazasında test etmeyi planlıyor.

Trax, aynı zamanda İsrail'in en büyük süpermarket zinciri olan Shufersal ile tuzlu atıştırmalıklar, mısır gevreği ve kahve gibi ürün kategorileri üzerinde çalışıyor. Trax teknolojisini sadece üç Shufersal mağazasında kullanıma sundu, ancak bu yıl içerisinde 15 mağazada daha kullanıma sunulması planlanıyor. Trax'in kameraları yerleştirilmeden önce, Shufersal’in bazı temel ürünleri, yeniden stoğa girmeden önce 45 saat boyunca stok dışı olabiliyordu. Trax’in teknolojisi kurulduktan sonra, gecikme 30 dakikaya kadar düştü ve bu da belirli ürün kategorilerinde %3 ila %5 arasında bir satış artışı sağladı.

https://pazarlamasyon.com/her-marketi-amazon-goya-donusturebilen-yapay-zeka-teknolojisi/

Bunların yanı sıra bu ayın başlarında Trax, perakende satış mağazalarının raflarındaki her ürünü dijitalleştirmek için Google ile ortaklık yaptığını duyurdu. Trax'in Google ile birlikte yapmayı amaçladığı şey, temel olarak fiziksel nesneleri çevrim içi görsel verilere dönüştürmek. Bu sayede ürünler, Trax’ın teknolojisi ile daha kolay bir şekilde takip edilebilecekler. Google’ın Edge isimli bilgi işlem sistemi; Trax’ın görüntüleri işlemesine, bir araya getirmesine ve ardından analiz edilebilecek verilere dönüştürmesine yardımcı olacak ve böylece Trax, müşterilerine envanterlerini bildirebilecektir.

Büyük Perakende Şirketleri, Benzer Teknolojileri Test Ediyor

Perakendede yapay zeka ile birleştirilmiş bilgisayar görüntüsünün kullanımı henüz başlangıç aşamasında, ancak bu teknoloji sadece küçük kameralarla değil, aynı zamanda market raflarındaki stoğu takip etmek için reyonlar arasında devriye gezen robotlarla da dikkat çekiyor. Birkaç büyük perakende mağaza zinciri halihazırda bu teknolojiden faydalanıyor.

Daha önce sizlere ABD'li perakende devi Walmart'ın azalan stok probleminin üstesinden gelmek için raf tarama robotları test etmeye başladığından söz etmiştik. Bu robotlar, raflardaki ürün stokları azaldığında bunları tespit etmek ve bu ürünlerin stoğunu tamamlamak üzere programlanmış. Walmart’ın bildirdiğine göre robotlar, bu işi market çalışanlarından %50 oranında daha iyi yapıyorlar. Perakende devi, şu anda ABD genelindeki 50 mağazasında raf taraması yapan bu robotları test ediyor.

https://pazarlamasyon.com/walmart-magazalarinda-raf-tarama-robotlari-kullaniyor/

Aynı zamanda ev dekorasyonu alanına odaklanan perakende mağaza zinciri Lowe’s de benzer şekilde işlev gören robotlar ve raf kameraları geliştirdi ve şu anda bunları test ediyor. Bloomberg'in aktardığı bilgiye göre ise bir başka perakende şirketi Kroger's, ürünleri takip eden bir sensör ağının yanı sıra, reklamları gösterebilen ve fiyatları anında değiştirebilen dijital raflar meydana getirmek için Microsoft ile iş birliği yaptı.

Başka Girişim Şirketleri de Envanter Takibi Teknolojileri Üzerinde Çalışıyor

Trax'in yanı sıra, bazı girişim şirketleri de kendi kamera tabanlı envanter takibi sistemleri üzerinde çalışıyorlar. Örneğin bunlardan bir tanesi, bir Silikon Vadisi girişimi olan Simbe Robotics. Robotik şirketinin geliştirmiş olduğu Tally isimli raf tarama robotları, Target'in mağazalarında test ediliyor.

Anheuser-Busch isimli bira üreticisi ise marketlerdeki ürün envanterini takip etmek için Focal Systems adındaki girişim ile birlikte çalışıyor. San Francisco’da bulunan Standard Cognition adlı girişim de Japonya’nın en büyük paketlenmiş tüketim ürünleri toptancısı olan Paltac’ın yanı sıra, ABD’deki birçok isimsiz perakende şirketiyle birlikte çalışıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir