PepsiCo, Otomasyona Geçiş Yapacağı İçin Birçok Çalışanını İşten Çıkarıyor

  • PepsiCo, dört yıl sürecek bir yeniden yapılanma planı kapsamında ciddi bir işten çıkarma süreci başlattı.
  • Şirket, 2023 yılına kadar vergi öncesi yeniden yapılanma maliyetlerinin 2,5 milyar dolar olmasını beklediğini ve bu maliyetin %70'inin işten çıkarma ve diğer çalışan maliyetleriyle bağlantılı bağlantılı olduğunu belirtti.
  • 2,5 milyar dolarlık bu yeniden yapılanma maliyetinin yaklaşık olarak 800 milyon dolarının 2019 sonuçlarını etkilemesi bekleniyor.
  • Daha önce şirketin CFO'su Hugh Johnston, CNBC'ye yaptığı bir açıklamada, şirketin otomatik hale getirilebilecek pozisyonlardaki çalışanları işten çıkarmayı planladığını doğrulamıştı.
  • İlgili Yazı: PepsiCo, En Çok Tesla Semi Sipariş Eden Şirket Oldu. Peki Ama Neden?

Business Insider'ın geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir habere göre, PepsiCo dört yıl sürecek bir yeniden yapılanma planı kapsamında ciddi bir işten çıkarma süreci başlattı ve işten çıkarılan çalışanlara verilecek kıdem tazminatları nedeniyle bu sürecin şirkete milyonlarca dolara mal olması bekleniyor.

https://pazarlamasyon.com/kola-savaslari-coca-cola-vs-pepsi/

Bu işten çıkarmalardan direkt olarak etkilenen iki PepsiCo çalışanının Business Insider'a aktardığı bilgiye göre, şirketin New York'ta yer alan genel merkezinde ve Texas eyaletinin Plano şehrinde yer alan ofisinde görev yapan bazı çalışanlar, geçtiğimiz hafta işten çıkarıldıkları konusunda uyarıldılar. Bu iki PepsiCo çalışanının Business Insider'a söylediğine göre, işten çıkarılma konusunda uyarılan bazı şirket çalışanları, yerlerine gelecek kişileri eğitecekleri için nisan ayının sonuna kadar şirkette çalışmaya devam edecekler.

Bu Pepsico çalışanları, şirketin işten çıkarma konusunda uyguladığı gizlilik nedeniyle, bu işten çıkarmalardan ne kadar çalışanın etkilendiğinin belirsiz olduğunu ifade ettiler. Bununla birlikte PepsiCo da işten çıkarmalar konusunda yorum yapmayı reddetti.

PepsiCo geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yaptığı bir dosyalamada, 2023 yılına kadar vergi öncesi yeniden yapılanma maliyetlerinin 2,5 milyar dolar olmasını beklediğini ve bu maliyetin %70'inin işten çıkarma ve diğer çalışan maliyetleriyle bağlantılı bağlantılı olduğunu belirtti. Bununla birlikte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yapılan dosyalamada belirtilene göre, 2018 sonuçlarına dahil olan 138 milyon dolara ek olarak, bu 2,5 milyar doların yaklaşık olarak 800 milyon dolarının 2019 sonuçlarını etkilemesi bekleniyor.

https://pazarlamasyon.com/pepsiden-super-bowl-icin-amerikan-futbolu-topu-gorunumunde-kutu/

Tüm bunlara rağmen, bu işten çıkarma ani alınmış bir karar değil. PepsiCo, geçtiğimiz yılın şubat ayında, New York'ta bulunan genel merkezindeki 200 çalışanı da dahil olmak üzere 110.000’den fazla çalışanının %1’inden daha azını işten çıkarmayı planladığını açıklamıştı. Bunların yanı sıra şirket, 2023 yılına kadar yıllık 1 milyar dolarlık tasarruf taahhüdünü de açıkladı.

PepsiCo CEO'su Ramon Laguarta ise şirketin yeni stratejisi ile ilgili olarak "İkinci öncelikler dizimiz … daha yetenekli, daha yalın, daha çevik ve daha az bürokratik hale gelmeyi kapsıyor." dedi. Business Insider'ın belirttiğine göre, Laguarta'nın bu açıklamasındaki daha yalın ve daha çevik olmak ifadeleri, bu işten çıkarmalarla bağlantılı. Zira daha önce şirketin CFO'su Hugh Johnston, CNBC'ye yaptığı bir açıklamada, şirketin otomatik hale getirilebilecek pozisyonlardaki çalışanları işten çıkarmayı planladığını doğrulamıştı. Bununla birlikte Laguarta yaptığı açıklamada, şirketin en iyi yeni düşünce ve teknolojilerle, durmak bilmeden optimize edilmiş iş modellerinin en iyisini otomatikleştirdiğini ve birleştirdiğini dile getirdi.

Tüm bunların yanı sıra Beverage Digest isimli ticari yayın tarafından elde edilen bir şirket içi yazışmaya göre, Pepsico içecek işini dört ABD bölgesel birimi ve tek bir Kanada birimi olarak organize edeceğini açıkladı.
Beverage Digest'in belirttiğine göre bu şirket içi yazışma, şirketin girmiş olduğu bu yeniden yapılanmanın, çalışma yöntemlerini basitleştireceğine bürokrasiyi kaldıracağına ve de karar verme ve kaynakları piyasaya sürme konusunda çaba harcayacağına vurgu yapıyordu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir