Peak Games, Dünyanın Oyun Devi Zynga'ya Satıldı

Türkiye'nin en büyük dijital oyun platformlarından biri olan Peak Games'in bir bölümü, dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Zynga tarafından satın alındı.

Webrazzi'nin haberine göre; 100 milyon dolarlık nakit karşılığında  Peak Games’in Spades Plus, Gin Rummy Plus ve Okey gibi oyunları Zynga’nın olacak. Anlaşmaya göre Toy Blast ve Toon Blast oyunları Peak Games'de kalmaya devam edecek. Peak Games İstanbul merkezli ve bağımsız bir oyun şirketi olarak yoluna devam edecek.

peak games ile ilgili görsel sonucu

Zynga CEO'su Gibeau, Peak Games'in kart oyunlarını satın almanın kendileri için fırsat olarak gördüğünü söylüyor. Son dönemde gelirlerini her alanda artırmak isteyen Zynga, etkinlikler ve turnuvalar düzenlemeye, yeni oyunlar satın almaya başlamıştı. Zynga'nın Peak Games'in oyunlarına benzer oyunları da var ancak ABD'li dijital oyun devi bu satın almayla yeni bir oyuncu kitlesi kazanmış oluyor. Aynı zamanda şirket Peak Games'in çalışanlarının bir kısmını da kendi bünyesine katacakmış.

Daha öncesinde Peak Games Hasbro ile bir telif sorunu yaşamıştı ancak anlaşmanın detayları paylaşılmasa da konunun çözümlendiğini biliyoruz. Hasbro kendi oyununu yayından kaldırmıştı.

Peak Games‘in yatırımcıları arasında Hummingbird Ventures ve Earlybird Venture Capital gibi yatırım şirketleri bulunuyordu ancak bu satın alma sonrasında bu yatırımcıların yatırımlarına devam edip etmeyeceği henüz belli değil.

Hatırlatmak gerekirse, Zynga 2011 yılında çıkış yaptıktan sonra 2012 yılında hisselerinde %42'lik bir gerileme yaşamıştı. Bunun sebepleri arasında önemli oyunlarının Facebook'un bünyesinde olması, piyasadaki rekabetin hızlı artması gibi nedenleri sayabiliriz.

Zynga son zamanlarda geleceği olduğunu düşündüğü oyunları bünyesine katarak büyüme sağlamaya çalışıyor. Daha öncesinde de CSR Racing ve Dawn of Titans gibi oyunların yapımcısı olan NaturalMotion’u 527 milyon dolar karşılığında satın almıştı.

Haftanın Web3 gelişmeleri artık YouTube'da!

Haftanın en önemli Web3 gelişmelerini meraklılarıyla buluşturan "Haftanın önemli Web3 gelişmeleri" artık YouTube'da!

Bunlar İlginizi Çekebilir