Pazarlama zamana kafa tutan bir marka yaratma oyunudur

Yaklaşık 20 yıldır marka danışmanlığı yapan, ‘Anneleri Anlayan Marka Olmak’ kitabının yazarı Esra Baykal’ın ikinci kitabı ‘Markaların Seyir Defteri’, Le Vapeur Magique’de tanıtıldı.

Önsözünü Güven Borça’nın yazdığı, Mete Yurtsever ve Bülent Fidan’ın arka kapak referans yazıları ile taçlandırılan kitapta Esra Baykal, pazarlama dünyası paydaşlarının kolaylıkla uygulayacakları ipuçları kadar, marka yaratma oyununun kurallarına da yer verdiği bir başucu kitabı hazırladığını belirtti. Türkiye’den markalaşma örnekleri ile zenginleşen, yeni trendlerden ve Türk tüketicisinin içgörülerinden beslenen "Markaların Seyir Defteri", pazarlama dünyası oyuncuları için önemli bir kaynak olma iddiasını taşıyor.

Sektördeki tecrübelerini paylaşmaktan çekinmeyen Esra Baykal, marka yaratma yolculuğunun zorluklarını da açık açık anlatıyor. Lansman toplantısındaki konuşmasında, "İnsan var oldukça, pazarlama var olacak. Ancak ben bu pazarlama oyununun; daha adil, belli değerler üzerine kurulu bir anlayışla devam etmesini istiyorum." diyen Baykal, kendi rotası ile ilgili de önemli ipuçları paylaştı.

"Yolculuk rotanızı daha gemiye binmeden detaylı şekilde çizerseniz, her bir tayfanın sesine kulak verirseniz, en az badire ile hedefinize ulaşır, gökkuşağının altında gömülü olan cinlerin hazinesine ulaşırsınız." diyen Baykal, bu yolculukta okuyucularına rehber olmayı hedeflediğini dile getirdi.

Geçmişle geleceği, yerelle globali, tarımla teknolojiyi çok güzel harmanlamış harika bir kitap
Lansmanda söz alan deneyimli Marka Danışmanı Güven Borça, "Bu kitap hayatta değişen ve değişmeyen şeylerin güzel bir harmanı olmuş. Ayrıca ülke gerçeklerini hesaba katıp bize özel tavsiyelerde de bulunuyor. Ve en güzeli; sosyal medya, influencerlar, e-ticaret, metaverse, VR derken konu zeytin, bakliyat ve yumurtaya dönüyor ki olması gereken de o. Hayatın, ülkenin gerçeği bu!" şeklinde konuştu.

"Marka inşasının püf noktaları bu kitapta." diyerek sözlerine başlayan Pazarlama Mentoru ve Topluluk Yöneticisi Mete Yurtsever konuşmasında, "Esra Baykal, 20 yılı aşkın tecrübeye dayanan reklam ve iletişim dünyasındaki stratejist kimliğiyle pazarlamanın bileşenleri arasında bizi bir yolculuğa çıkarıyor. İletişimin unsurlarından renklerin rolüne, hikâye yapısına ve arketiplere, marka sadakatinden sosyal sorumluluğa, marka inşasının püf noktalarını rahat okunur bir şekilde kendi heybesinden örneklerle paylaşıyor." dedi.

Marka Danışmanı ve Trend Analisti Bülent Fidan ise, "Markalar kendi kendilerine oluşan doğal varlıklar değiller. Markaları yaratanlar insanlar. Üstelik kendi ihtiyaçlarından, statülerinden ve duygularından marka yaratıyorlar. Durum böyle olunca da insansılaştırma (antropomorfik) yaklaşımıyla hareket edip insanmış gibi davranan ve yaşayan markalar oluşturuyorlar. Satın aldığımız ve tükettiğimiz ürün-hizmet olsa da tercih ettiğimiz ‘şey’ marka. Esra Baykal marka üzerine hazırladığı bu kitapta zihnimizi açmaya devam ediyor. İnsansı markaları biraz daha keşfetmeye yönelik bir içerik sizi bekliyor. Kendi hayatımıza bilerek dahil ettiğimiz markaların dünyasında bakalım başka neler var?" dedi. 

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir