Paylaşım Ekonomisi Kendine Yeni Sektörler Arıyor

  • Dünyanın en popüler medya sahibi Facebook, içerik oluşturmuyor. En değerli perakendecilerden biri olan Alibaba stok bulundurmuyor. Paylaşım ekonomisi oyuncularından biri olan  dünyanın en büyük konaklama sağlayıcısı  Airbnb gayrimenkul sahibi değil.
  • Paylaşım ekonomisi için birçok örtüşen tanım var: Burada, insanlara yetersiz varlıklarını doğrudan başkalarıyla paylaşmaya teşvik eden sosyoekonomik bir ekosistemden bahsedeceğiz.
  • Paylaşım Ekonomisi 2022'ye gelindiğinde, daha fazla paylaşım platformu yeni bir inovasyonla pazarı çoğalmaya, büyütmeye ve segmentlere ayırmaya devam edecek.
  • İlgili Yazı:Airbnb’nin Her Yıl 1 Milyar Konuk Hedefine Ulaşmak İçin Yapacağı 6 Yenilik

Paylaşım Ekonomisi Nedir?

Kısaca işbirliği ya da paylaşım ekonomisini tanımlayacak olursak; insanlara yetersiz varlıklarını doğrudan başkalarıyla paylaşmaya teşvik eden sosyoekonomik bir ekosistem. Fakat bugün bu ekosistem teknolojik yenilikler sayesinde hatta yeni teknoloji, paylaşmanın yeni yollarını yarattığı sürece ,paylaşım ekonomisi içinde kendine alan yaratanların daha da güçleneceğini veriler de doğruluyor.

Paylaşım Ekonomisine Giden 4 Aşama

Burada ilk adımda bilgiyi paylaşmak için başlayan bir süreç, özellikle son adımda eşyalara, varlıklara erişmek ve varlıkları paylaşmak sürecine doğru evrilmiş durumda.

Paylaşım Ekonomisinde Dikkat Çeken Sektörler

Paylaşım ekonomisi pazarında özellikle beş sektör (konaklama, ulaşım, mal alım veya satımı, talep üzerine profesyonel hizmetler ve malların paylaşımı veya kiralanması) dikkat çekiyor. Konaklama da;  Wework, Airnbnb, Housetrip gibi şirketler yer alırken, ulaşım da; Uber, Get Taxi, Ola, Zimride ön plana çıkıyor. Mal alım ve ya satımında ; Ebay, Etsy, Getaround, talep üzerine profesyonel hizmetler sektöründe; Zeel, Zaarly, Task Rabbit , malların paylaşımı ve ya kiralanmasında Dogvacay, JustPark , GoShare sektörün önemli oyuncularındandır.

Paylaşım Ekonomisi Hızla Büyüyor

Paylaşım ekonomisinin büyümesi hızlanıyor, ve  birçok sektöre birçok şekilde etki ediyor. Geçen yılki EC Eurobarometer'a göre, paylaşım ekonomisine olan aşinalık hızla artıyor ve tüm Avrupalıların yarısından fazlası bunu biliyor ve altıda bir bunu kullanıyor. Bu aşinalık ve kullanım oranı her geçen gün artıyor. Kategoriye göre kullanım, sadece kullanılan mallar, ulaşım ve konaklama Avrupa'nın% 20'sinin ötesine geçtiği için büyük ölçüde paylaşım ekonomisine katkı sağlıyor. Bununla birlikte, para kazanma isteğiyle hareket eden, aynı zamanda çevreye iyi davranmak ve topluluklar inşa etmek için paylaşım ekonomisine katılma niyeti işletmeler tarafından artıyor.

Ulaşım ve Konaklama 2020'de 500 Milyar Dolara Yakın Pazar Fırsatı Vaad Ediyor

Ulaşım Pazarı

Kaynak: Phocuswright, company reports, UBS estimates

Konaklama Pazarı

Kaynak: Phocuswright, company reports, UBS estimates

Paylaşım Ekonomisinin Aradığı Yeni Sektörler

2022'ye gelindiğinde, daha fazla paylaşım platformu yeni bir inovasyonla pazarı çoğalmaya, büyütmeye ve segmentlere ayırmaya devam edecektir. Kazananlar, hizmet tekliflerini baskınlaştırmak, pekiştirmek ve genişletmek için yeni görevler yaratmaya, dolayısıyla da yeni girişimler yaratmaya başlayacaklar. Bunun bir parçası olarak, kitle pazarına nüfuz edecek olan paylaşım ekonomisi, geleneksel pazar eşdeğerine eşit olarak büyüyen büyük paylaşım platformları ile daha fazla güç kazanacak. Ayrıca sigorta, kamu hizmetleri, sağlık ve sosyal bakım gibi yeni sektörlere de yayılacak.
Kariyer
İş dünyasında "Sessiz istifa" tehdidi

Pandemi sonrası büyük istifa dalgasından sonra iş dünyası, sessiz istifa ile karşı karşıya.

Bunlar İlginizi Çekebilir