Parazit Filmine Bir de Yatırımcı Gözüyle Bakmak İster misiniz?

Güney Kore yapımı ödüllere doyamayan Parazit filmi yatırımcılara çok kazandırdı. Peki nasıl? Gelin beraber işin biraz derinine inelim.

Parazit (Parazite) Filmi Hangi Ödülleri Aldı?

Cannes Altın Palmiye, Sydney En İyi Film ve Oscar Ödülleri'nin 92 yıllık tarihinde bir ilke imza atarak en iyi film ödülünü alan Parazit filmi 2019 ve 2020’ye damgasını vurdu. Meraklısı bilir, en iyi film Oscar ödülü tarihinde ilk defa İngilizce dışındaki bir dilde çekilen film Parazit'e verilmiştir.

Güney Kore yapımı Parazit filmi en iyi film ödülü dışında en iyi yönetmen ve en iyi uluslararası film seçilerek otoriteler tarafından Oscar ödülüne layık görülmüştür.

Film usta yönetmen Bong Joon Ho tarafından çekilmiştir.

Bong Joon Ho, The Host, Okja ve Parazit filmiyle de ortak bir mesaj veren Snowpiercer ile kariyerini sağlamlaştırmış bir yönetmen.

Parazite Fiminin Konusu Nedir?

Birbirinden derin farklarla ayrılan iki aile olan Park ve Kim ailelerini konu alarak ilerleyen Parazit filmi, sınıf atlama çabası ve servet sahibi olmanın ister istemez oluşturduğu kibrin yol açtığı trajikomik olayları izleyicilere çok çarpıcı bir sinema dili ve görsel şölen eşliğinde anlatır.

Değişen Ekonomik Düzenle Beraber Gelişen Yeni Yatırım Alanı: Filmler

Bloomberg’de yer alan bilgilere göre, Güney Kore’nin en büyük şehri ve başkenti olan Seul merkezli Ryukyung PSG Asset Management Inc. tarafından yönetilen 2,6 milyon dolarlık hacme sahip küçük bir fon şirketi filmden beklediği karşılığı fazlasıyla aldı. Şirket 2018'de filme 500 bin dolarlık yatırım yapmıştı ve şimdi bu yatırım sayesinde yüzde 72'lik getiri elde etti.

Güney Koreli bu küçük fon şirketinin filmlere yaptığı ilk yatırım da bu değil. Geçtiğimiz yıllarda Ryukyung PSG Asset Management Inc., CJ Group tarafından dağıtılan birkaç sinema filmine daha yatırım yaptı. Filmler arasında “Extreme job” ve “Exit” gibi başarılı Güney Kore filmleri de mevcut. Yine bu fon şirketi yatırım yaptığı bu filmlerden yüksek getiri sağladı.

Filmin ana yatırımcısı CJ ENM’nin hisseleri geçtiğimiz günlerde yüzde 4,5 oranında değer kazandı.

CJ Group Türkiye’ye de CJ Entertainment Turkey İsmiyle Hizmet Veriyor

Güney Kore'nin medya ve eğlence sektörünün önde gelen firmalarından biri olan CJ Group, CP Entertain Turkey, yerli içerik üretimi ve film dağıtımı faaliyetleri yapıyor. BKM, CJET ve TAFF ile ortak film çekiyor. Amacı ise Türkiye'de Stüdyo modelini yani filmlerin yapım, yatırım, finansman, dağıtım ve pazarlama faaliyetlerini bir arada yürütmek.

Parazit (Parazite) Filmine Geri Dönersek;

Filmin çekim maliyeti 11 milyon dolardan fazla olan Parazit (Parazite) filmi şimdiye kadar 165 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. Oscar ödülünün ardından Parazit (Parazite) filmi, daha uzunca bir süre kazandırmaya devam edecek. Hatta ödül töreni sonrası ana yapımcı ve noodle ürünleri filmde kullanılan şirketin hisseleri de geçtiğimiz hafta borsada tavan yaptı. Bu da geleceğe yönelik güzel bir işaret. Ne de olsa hem “En iyi film” alıp, hem de ilk “İngilizce olmayan film” olmak büyük bir başarı.

Ayrıca, Samsung Securities şirketinde analist Andy Kim, Parazit filminin başarısının diğer fonları da bu alana çekebileceğini belirtiyor.

Düşünün Parazit (Patazite) filminde ürünleri yer alan noodle şirketi NongShim’in hisseleri bile geçen haftaki yükseliş ile yüzde 11’i buldu.

Yatırım fırsatları her geçen gün değişiyor. Sizlerin aklında filmler gibi kazandırma potansiyeli yüksek alternatif yatırım alanları var mı? Paylaşmanız dileğiyle.

Kaynak: Bloomberg

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir