PANTONE'dan Katar Dünya Kupası'nda sansüre karşı gökkuşağı hamlesi

PANTONE, Katar'da gerçekleşen 2022 Dünya Kupası'nda, LGBTQ+ topluluğuna karşı uygulanan sansüre bir çözüm buldu.

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri hiç şüphesiz ki bu yıl Katar'da gerçekleşen 2022 Dünya Kupası. İlk günden itibaren Dünya Kupası kapsamında yapılan hazırlıklarda hayatını kaybeden çalışanlardan ülkenin turistlere dahi esneklik tanımadığı yasaklara kadar birçok konuda insan hakları sorunları gündeme taşındı. Son olarak ise ülkede LGBTQ+ topluluğuna karşı uygulanan tavır ses getirdi.

Olayda FIFA ve Katar, gelen ziyaretçilere gökkuşağı bayrağının hoş karşılanacağına dair güvence vermesine rağmen Galler Futbol Federasyonu üyeleri ve taraftarlarının gökkuşağı şapkalarına, Ahmed bin Ali Stadyumu'na girmeden önce güvenlik el koydu. Guardian'da yer alan bir habere göre de ABD'li bir taraftar, metroda gökkuşağı bayrağı taşıdığı için yetkili kişilerle karşı karşıya geldi.

PANTONE da yaşanan olaylardan yola çıkarak LGBTQ+ topluluğunu desteklemek adına ikonik Onur bayrağını yeniden tasarladı. TBWA\Paris ile STOP HOMOPHOBIE organizasyonu tarafından birlikte hazırlanan “Aşkın Renkleri” adlı bayrakta, gökkuşağı tonları PANTONE renk kodlarıyla değiştirildi. Bu sayede Dünya Kupası katılımcıları ve sporseverler, yetkililere sorun yaratmadan bayrağı taşıyabilecek.

Ziyaretçilerin, sansüre uğramadan topluluğa destek verebilmesi için hazırlanan projede, futbolcular da tasarımı pazubantları sayesinde destekleyebilecek.

Projenin sosyal medya ayağında ise #ColorsOfLove adıyla TikTok ve Instagram'da geçerli olmak üzere bir filtre de hazırlandı. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir