Online PR servisi B2Press, 2022’de de büyümesini sürdürdü

2016’dan bu yana PR hizmetini servis modeliyle sunan B2Press, büyüyen sektörle aynı yönde ilerleyerek geçtiğimiz yıl iş hacmini yüzde 104 artırdı.

2016’dan bu yana online PR hizmetini servis modeliyle sunan B2Press, ciro bazında yüzde 163 büyüdüğü 2022’de, B2Press Plus alt markasıyla dijital içerik servisi olarak da hizmet vermeye başladı.

Markaların dijital platformlarda rekabet üstünlüğü elde etme ihtiyacının artması, küresel PR sektörünü 100 milyar dolara kadar büyütürken, online mecralara yönelik iletişim çalışmaları da her geçen yıl hız kazanıyor. 2016’dan bu yana PR hizmetini servis modeliyle sunan B2Press, büyüyen sektörle aynı yönde ilerleyerek geçtiğimiz yıl iş hacmini yüzde 104 artırdı. 

7. yaşını geride bırakan B2Press’in Yönetici Ortağı Ediz Tokabaş, "Ciro bazında yüzde 163 büyüdüğümüz 2022’de, dijital içerik servisi olarak da hizmet vermeye başladık. Kurumların yanı sıra ajanslardan da daha fazla talep almamız, bu yılki büyümemizi destekleyen önemli unsurlardan biri oldu" diye açıklama yaptı.

2022’de rakamlarla B2Press
Online PR Servisi B2Press’in 2022’de öne çıkan verileri şöyle:

  • Dünya genelindeki basın bülteni dağıtımlarını bir önceki yıla kıyasla yüzde 62 artırarak bin 911’e çıkardı.
  • Her 4 bültenden biri yurt dışında dağıtıldı. 
  • Servis edilen bültenler neticesinde toplam 146 bin 368 yansıma elde edildi.
  • Her basın bülteni ortalama 103 basın yansımasına dönüştü. 
  • Farklı mecralarda yayımlanmasını sağladığı özel haber ve röportaj çalışmalarını yüzde 375 artırarak 874’e ulaştırdı.
  • Türkiye’de bin 421 basın bülteni ve 823 özel haber/röportaj çalışmasına imza attı. Yurt dışında ise 55 farklı haber ajansı ve medya veritabanı işbirliğiyle 490 basın bülteni gönderimi ve 51 özel haber/röportaj çalışması gerçekleştirdi. 
  • Globalde toplam 25 dilde basın bülteni dağıttı.
  • En çok basın bülteni dağıtımını Dubai/BAE, Avrupa geneli ve ABD pazarlarında gerçekleştirdi. 
  • En çok basın bülteni dağıtımı ekim, kasım ve aralık aylarında yapıldı.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de ve yurt dışında 450’den fazla markaya hizmet veren B2Press SAP Türkiye, Zer, Philips, VitrA, RE/MAX, Roksit, CoinW, Express VPN, SPARK, The Stevie Awards, True Global Ventures gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren yerel ve uluslararası şirket ile çalıştı.

Başarısının sırrı: Ters mühendislikle okuyucunun dikkatini çekecek konuyu bulmak
Basını yaşatarak, mecraları destekleyerek birlikte büyüdüklerini söyleyen Ediz Tokabaş, "Bunu sorumlu büyüme olarak atfediyoruz. Bu bilinçle her geçen yıl yurt içi ve dışındaki mecralarla anlaşmalarımızın sayısını artırıyoruz. Türkiye’de Demirören Haber Ajansı ile yaptığımız uzun süreli iş ortaklığımızın çapını büyüttük ve 2024 ortasına kadar uzattık. Ülkemizin önde gelen mecralarıyla olan işbirliklerimize dergileri de ekledik" dedi. 

Yayın gruplarının kırmızı çizgilerine uygun, haber değeri taşıyan, hikaye anlatıcılığı yaparak okuyucuyu daha fazlasını keşfetmeye teşvik eden haber içerikleri oluşturmaya odaklandıklarını söyleyen B2Press Yönetici Ortağı Ediz Tokabaş, sözlerine şöyle devam etti: "Ters mühendislik yapıyoruz. Veri haberciliğini esas alarak bilimsel araştırmalardan ve sektörel raporlardan edindiğimiz bilgileri güncel gelişmelerle bir araya getirip kurumların misyonuna, markaların iş modeline değer katarken, okuyucunun dikkatini çekiyoruz. Sosyal medya önemli bir haber kaynağı haline gelmişti, şimdi de sosyal medya haberciliği yükselişte. Bu alanda çalışan mecralarla da anlaşmalar imzaladık. 2023’le birlikte haberlerimiz yoğun olarak LinkedIn, Instagram, Twitter, Telegram üzerinden hedef gruplara ulaşacak."

PR ve reklam ajansları da B2Press’i tercih etti
B2Press’in 2022 karnesini değerlendiren Ediz Tokabaş, "Marka bilinirliğimizi önemli derecede artırdığımız ve bunu ticarileştirebildiğimiz verimli bir yılı geride bıraktık. Doğrudan markalarla çalışmanın yanı sıra, özellikle 2022’de iletişim ajanslarına da ürünlerimizi sunarak iş hacmimizi büyüttük. Ajanslara özel fiyatlarla, onların ekibinde yer alıyormuşçasına, hizmet verdikleri markalar için içerik üretimi, basın bülteni ve özel haber çalışmalarına destek olduk" dedi.  

İstanbul’un yanı sıra Hollanda’nın Utrecht şehrinde de ofisi bulunan B2Press, Amsterdam’da ülkedeki ikinci ofisini açmaya hazırlanıyor. Yurt dışında büyüme vizyonunu kararlılıkla sürdüren online PR servisi, 2023’te Avrupa’nın önemli yayın gruplarıyla el sıkışmayı hedefliyor. 

İspanya, Hollanda, Polonya, Irak, Malezya, Endonezya gibi yeni pazarları için basın bülteni dağıtımı talepleri alan B2Press, yeni ürün ve hizmetleriyle de büyümeye devam etti. Basın bülteni ve özel haberlerin yanı sıra markalar için hazırladıkları TV programı, lansman etkinlikleri, dijital medya projeleriyle gelirlerini çeşitlendirdi. 

Dijital içerik servisi B2Press Plus faaliyetlerine başladı
Online PR hizmetini servis olarak ve kullandığın kadar öde modeliyle sunduklarına dikkat çeken B2Press Yönetici Ortağı Ediz Tokabaş, "2022’de dijital içerik servisi olarak da hizmet vermeye başladık. Henüz tanıtımı için düğmeye basmadan, Türkiye’nin önde gelen siber güvenlik, kurumsal yazılım sağlayıcıları ve holdingleri için teknik doküman (white paper), web sitesi içeriği, blog yazıları, rakip, gündem ve trend analizleri başta olmak üzere, niş ve nitelikli içerikler üretmeye başladık. Hizmeti şu an için yalnızca mevcut müşterilerimize açtık, bu alanda agresif ilerlemeyeceğiz. Entelektüel sermayesine nitelikli yatırım yapmak isteyen markalar ile yan yana gelmek, onların dilini ve söylemlerini zenginleştirip çeşitlendirerek hedef kitleleriyle iletişimlerine katkıda bulunmak istiyoruz" dedi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir