Ocak Ayının En Sevilen 10 İçeriği

Ocak ayı boyunca en çok dikkat çeken ve okunan içerikleri sizler için derlemek istedik. Geçtiğimiz ay neler olduğuna gelin birlikte göz atalım.

Dünyanın En Değerli 500 Markası Açıklandı, Listede Hiç Türk Markası Yok

Brand Finance tarafından hazırlanan ‘Dünyanın En Değerli 500 Markası-Global 500-2019’ araştırması sonuçlandı.

Dünyanın En Değerli 500 Markası araştırmasında açıklanan markalar arasında ilk sırayı Amazon geçen yılki değerini %25 artırarak korumaya devam etti. 

Dünyanın en değerli markası geçen yıl 151 milyar dolarlık marka değerini %25 artırarak 188 milyar dolara yükselten “Amazon” olurken, markasını en iyi temsil eden üst yönetici de Amazon CEO’su Jeff Bezos oldu.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz. 

Yılın Kelimesi Seçilen “Nomofobi” ve Değişen Alışkanlıklarımız

Öncelikle bilmeyenler için “Nomofobi”yi tanımlayarak başlayalım; nomofobi kısaca “cep telefonundan mahrum kalma korkusu, kaygısı” olarak tanımlanıyor. Cep telefonsuz kalma ya da cep telefonunu kullanamama fikrinin yarattığı endişe şeklinde de uzatabiliriz.

Doğayla iç içe olmaya kampa, pikniğe, parka gitsek bile mutlaka fotoğraf çekiyor ve onu bir yerlerde paylaşma ihtiyacı hissediyoruz. Dolayısıyla cep telefonları tüm bunları yapabildiğimiz akıllı uzuvlarımıza dönüşüveriyor ve o olmazsa ne yapacağımızı düşünürsek eğer sadece afallıyoruz. Cep telefonu kullanmadan birileriyle sözleşip buluşabilir miyiz mesela? Paramız bittiğinde birinden borç istemek için ertesi günü bekleyebilir miyiz? Bekleriz de, gerek yok ki… Çünkü cep telefonu var. İşte bu yüzden onun olmama fikri insanları hastalık derecesinde korkutuyor.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Black Mirror Bandersnatch’e Gizlenmiş İş İlanı

Teknolojinin getirdiği ve getirebileceği olumsuzlukları konu alan Black Mirror dizisi yeni sezonun ilk bölümünü izleyicilerin karar verebileceği 5 farklı sondan oluşan interaktif 5 saatlik bir film şeklinde yayınladı.

Black Mirror yapımcıları zaten yeterince ilginç olan bu konsepte bir de ilginç bir iş ilanı gizledi. Bandersnatch‘in alternatif sonlarından birinde zx spectrum dosyası karşınıza çıkıyor. Bunu emülatör ile açtığınızda karşınıza “QR Code” çıkıyor. Bu kodu okuttuğunuzda ise sizi Tuckersoft sitesi karşılıyor.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz. 

Bisiklet Üreticisi, Kutuların Üzerine TV Resmi Koyarak Hasarları %80 Azalttı

Bisiklet üreticiliği oldukça büyük bir iştir, öyle ki binlerce dolara satılan bisiklet modelleri bile bulunmaktadır. Ancak online olarak satış yapan üreticilerin büyük bir zarar riski vardır, çünkü bisikletler sık sık nakliye sırasında zarar görürler.

Vanmoof, siparişlerinin yaklaşık olarak %25’inin nakliye sırasında zarar gördüğünü söylüyorduŞirketin kurucu ortağı Taco Carlier, uzun bir süre önce CNNMoney’e yaptığı açıklamada, özellikle ABD’de büyük teslimat hasarlarıyla karşı karşıya kaldıklarını ve bunun sonucunda da ürün iadeleri, değişimleri ve geri ödemeler yüzünden büyük masrafları karşılamak zorunda kaldıklarını aktarmıştı.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz. 

Netflix, Hakan: Muhafız’ın İzlenme Sayısını Açıkladı

Netflix 2018’in 4. Çeyrek sonuçlarını yayınladı. Bu aralıkta yayınlanan Netflix’in ilk Türk orijinal dizisi Hakan: Muhafız‘ın da izlenme sonuçlarına böylece ulaşmış olduk. 

Dizilerinin izlenme saçlarını açıklamaktan çok hoşlanmayan Netflix’in ara sıra yaptığı istisnalardan birisine denk gelen açıkladığı verilere göre Hakan: Muhafız’ın izlenme sayısı 10 milyondan fazla.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

“Poşet Kullanımında Yüzde 70’e Varan Azalma Var”

Poşetlerin ücretli olması uzun zamandır konuşulan bir konuydu. 1 Ocak 2019’dan itibaren resmen yürürlüğe giren bu uygulamayı daha önce sizlerle paylaşmıştık. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetimi Dairesi Başkanı Ahmet Varır, Bakanlıkça yapılan düzenlemeyle hayata geçirilen ücretli plastik poşet uygulamasının başlamasıyla ilgili yaptığı açıklamada, halktan eleştirilerin yanı sıra olumlu tepkilerin de geldiğini söyledi.

Türk milletinin bilinçli bir toplumun olduğunu ifade eden Varır, konunun daha da anlaşılmasıyla tepkilerin giderek azalacağını düşündüğünü aktardı.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Plastik Poşet, Neden Parayla Satılıyor?

Plastik poşetler, doğada kısa süre içinde çözünemedikleri (çözünmeleri yüzlerce yılı bulabiliyor) için hayvanlara ve doğaya fazlasıyla zarar veriyorlar. Google’da “animals plastic bags” şeklinde bir arama yaptığınızda, yukarıdakine benzer çok sayıda görselle karşılaşacaksınız. Vücudunun etrafına sarılı bir plastik poşetle yaşamak zorunda kalan hayvanlar, plastik poşetleri yiyen hayvanlar, hatta daha da kötüsü plastik poşet yüzünden ölen hayvanlar

BBC’nin geçtiğimiz kasım ayında paylaştığı habere göreyukarıda fotoğrafını paylaştığımız geyik, yüzünün plastik bir poşetle kapanmasından ötürü farkında olmadan yola fırladı ve bir aracın kendisine çarpması sonucu boynu kırılarak hayatını kaybetti. Ve ölmüş bir halde bulunduğunda, o plastik poşet hala kafasında duruyordu.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Netflix’in Bird Box Filmi, Bir Meydan Okuma Akımının Başlamasına Neden Oldu

Netflix’in izleyici rekoru kıran Bird Box filmi, insanların gözleri bağlı bir şekilde çeşitli görevleri tamamlamaya çalıştıkları “Bird Box Challenge” isimli bir meydan okuma akımının başlamasına neden oldu.

Sosyal medyanın etkisiyle, kısa süre içinde hızla yayılan bu akım, insanların düşüncesizce kendilerini ve çevrelerindeki insanları riskli durumlara sokmalarına neden oldu ve bu nedenle Netflix, Twitter hesabından uyarı niteliğinde bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Nestle, Neden Dünyanın En Sevilmeyen Markalarından Biri?

Hemen hemen herkesin bildiği küresel markalar, zaman zaman olumsuz, hatta skandal sayılabilecek olaylarla gündeme gelebiliyorlar. Ki bunun, bu kadar büyük bir organizasyon olmanın doğasında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bazı markalar, çok sık bu tarz olaylarla gündeme geliyorlar ve bu nedenle çok büyük kesimlerin tepkisini üzerlerine çekebiliyor, daha da kötüsü pek çok kişinin aklından kolay kolay silinmeyecek kötü bir marka imajı çizebiliyorlar. Belki bilmiyor olabilirsiniz, ama bu markalardan biri de Nestle.

8 binin üzerinde markaya sahip olan ve 194 ülkede toplamda 447 fabrikası bulunan İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle, geçtiğimiz yıllarda çok sayıda skandal olarak adlandırılabilecek olayla gündeme geldi. 

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Burger King, Donald Trump’ın Tweetini Trolledi

Donald Trump geçtiğimiz pazartesi, Amerika’nın şampiyon olan futbol takımı Clemson Tigers‘ı ağırladığı davette hükümetin kapanması nedeniyle yemek hizmeti veren personelin yetersiz kaldığı gerekçesiyle Beyaz Saray’a hamburger ve pizza sipariş etmişti. 

Davette McDonald’sWendy’s ve Burger King‘e ait pek çok fast food vardı ve Trump bunların ödemesini kendisinin yaptığını belirtmişti. 

Bunun üzerine Amerikan Başkanı’nın attığı birkaç tweet çok konuşulmuştu ancak atıldıktan sonra silinen bir tweet Burger King’in gözünden tabii ki kaçmadı.


Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.


Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir