Nike'tan Çocukların Birkaç Ayda Bir Ayakkabı Yenilemesine İzin Veren Abonelik Servisi

  • Nike, geçtiğimiz hafta "Nike Adventure Club" adı altında çocuklara yönelik bir abonelik servisini kullanıma sundu.
  • Nike Adventure Club'da 20, 30 ve 50 dolarlık abonelik paketleri bulunuyor. En düşük fiyatlı abonelik pakedinde, çocuklar her üç ayda bir yeni bir spor ayakkabı sahibi olabiliyorlar. 30 dolarlık abonelik pakedi iki ayda bir, en yüksek fiyatlı abonelik pakedi ise her ay yeni bir spor ayakkabı edinme imkanı tanıyor.
  • Nike'ın yeni abonelik servisi, şu anki fiyat seçenekleriyle bütün tüketicilere hitap etmese de, ilerleyen günlerde daha düşük fiyatlı abonelik seçenekleri sunulabilir.
  • İlgili Yazı: Abonelik Tabanlı Bir İşi Pazarlamak İçin 5 Anahtar Madde

Son birkaç yılda farklı sektörlerde faaliyet gösteren pek çok önemli markanın abonelik tabanlı servislerini kullanıcıların beğenisine sundu. Özellikle otomotiv sektöründe bu tarz hamlelerin yapıldığını söyleyebiliriz. Örneğin Volvo, bundan iki yıl önce tüketicilerin yıllık belli bir ücret ödeyerek araç sahibi olmalarına ve her yıl yeni model bir araç kullanmalarına imkan tanıyan bir abonelik servisi sunmuştu. Onun ardından da BMW gibi pek çok otomobil markası da benzer hizmetler sunmaya başladı.

https://pazarlamasyon.com/hava-yolu-sirketleri-de-abonelik-modelini-benimsiyor/

Özellikle geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde abonelik tabanlı servislerin örneklerini diğer sektörlerde de gördük. Bunun en son ve dikkat çekici örneği ise spor giyim sektöründe karşımıza çıktı. Inc.com'un aktardığı habere göre, ABD'li spor giyim markası Nike, geçtiğimiz hafta "Nike Adventure Club" adı altında çocuklara yönelik bir abonelik servisini kullanıma sundu. Aylık olarak ödeme yapılması gereken serviste, 20, 30 ve 50 dolarlık abonelik paketleri bulunuyor. En düşük fiyatlı abonelik pakedinde, çocuklar her üç ayda bir yeni bir spor ayakkabı sahibi olabiliyorlar. 30 dolarlık abonelik pakedi iki ayda bir, en yüksek fiyatlı abonelik pakedi ise her ay yeni bir spor ayakkabı edinme imkanı tanıyor. Bunların yanı sıra bu abonelik servisinin yalnızca 2 ila 10 yaş arasındaki çocuklar için olduğunu da belirtelim.

Nike'ın çocuklara yönelik bu abonelik servisinin son derece yerinde bir girişim olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira özellikle küçük yaştaki çocuklar, fiziksel olarak çok hızlı bir gelişim gösteriyorlar ve bir yetişkine göre ayakkabıyı daha kısa bir sürede yıpratıyorlar. İşte bu iki nedenden ötürü mevcut ayakkabılarını en iyi ihtimalle bir yıl kullanabiliyorlar. Nike Adventure Club sayesinde ise çocuklar en kötü ihtimalle üç ayda bir yeni bir spor ayakkabı sahibi olabiliyorlar.

https://pazarlamasyon.com/kitaplar-icin-abonelik-servisi-scribd/

Ancak bu noktada fiyat konusuna değinmemiz gerek. Inc.com'un belirttiğine göre, ABD'de en pahalı spor ayakkabıların ortalama fiyatı 100 dolar. Ebeveynlerin çocuklarına her yıl yeni bir spor ayakkabı aldıklarını varsayalım. Bu durumda Nike'ın abonelik servisindeki en düşük fiyatlı abonelik pakedinden yararlanan bir tüketicinin yıllık olarak ödediği tutar 240 dolara tekabül ediyor. Bu da ortalama bir tüketici için Nike'ın abonelik servisinin yıllık bazda oldukça pahalıya geldiğine işaret ediyor. Buradan hareketle Nike'ın bu servisinin, bu haliyle bütün tüketicilerin hitap etmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Altı ayda bir ya da yılda bir ayakkabı değiştirme imkanı tanıyan ve daha düşük aylık ücret talep eden abonelik paketleriyle, hiç şüphesiz bu servis çok daha geniş bir tüketici kitlesine hitap edebilir. Ancak niyeyse Nike, şimdilik Nike Adventure Club'ı bu şekilde konumlandırmayı tercih etmiş. Belki ilerleyen günlerde, abonelik servisinin ilgi görmesi durumunda, daha düşük fiyatlı abonelik paketleri kullanıma sunulabilir. Hatta spor giyim markasının uzun vadede yetişkinlere yönelik bir abonelik servisi kullanıma sunması da hiç şaşırtıcı olmaz. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir