Nijerya'daki reklamlara beyaz oyuncu ve İngiliz aksanı yasağı

Ülkedeki reklam denetleme kurulu, reklamlarda beyaz oyuncuların ve İngiliz aksanının yer almasını yasakladı.

Nijerya'daki reklam denetleme kurumu ARCON, 22 Ağustos'ta yayınlanan bir bildiride, "Tüm reklamlarda ve pazarlama iletişimi faaliyetlerinde yalnızca Nijeryalı modeller ve seslendirme sanatçıları yer alacak" açıklamasında bulundu.

Nijerya hükümeti bu kararı, yerel yetenekleri keşfetmek ve ekonomik büyümeyi desteklemek adına aldıklarını belirtti. İngiliz modellerin ve seslendirme sanatçılarının reklamların önemli bir bölümünde yer aldığını söyleyen Nijerya Reklam Ajansları Birliği Başkanı Steve Babaeko, daha birkaç yıl önce Nijerya reklamlarındaki yeteneklerin yaklaşık yarısının İngiliz olduğunu da belirtti.

Reklamlarında yabancı yüzlere yer veren markalar şimdiye kadar ortalama olarak 100 bin Naira yani yaklaşık 237 dolar  ücret ödedi. 1 Ekim'de yürürlüğe girecek yeni kararla birlikte bu durumun caydırıcı olacağı düşünülüyor.

The Times'ta yer alan habere göre Nijerya aynı zamanda reklam sektöründe beyaz model yasağı uygulayan ilk ülke oldu. Beyaz oyuncuların yer aldığı yayında olan reklam kampanyaları için ise herhangi bir yaptırım olmayacağı belirtildi.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir