NFT'si satılan viral görsele BinBin'den real time cevap

Tasarımcı Hasan Aydın’ın kar yağdığında çektiği fotoğrafı Twitter’da yayınlamasından sonra, fotoğrafın talepler üzerine NFT’ye dönüştürülmesi ve satılmasına scooter kiralama girişimi BinBin'den cevap geldi.

Dijitalleşmenin tüketim alışkanlıklarını etkilediğine dair en net örneklerinden biri de hayatımıza giren “Metaverse” kavramı ile oldu. Sanal evren olarak tabir edilen bu dijital dünyada her yeni gün yeni bir aksiyona şahit oluyoruz. Son olarak İstanbul’da yoğun kar yağan bir akşam çekilen fotoğrafın viral olması sonucu NFT’ye dönüştürülen görsel bu sanal dünyada 863 dolardan alıcı buldu. Durumu kendisi ve kullanıcıları için fırsata çeviren BinBin ise vakit kaybetmeden bir kampanya hazırlayarak başarılı bir "real time marketing" örneği gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yoğun kar yağışı gerçekleşti. Şehrin bir anda beyaza bürünmesi üzerine dolaşmak için dışarı çıkan Hasan Aydın, Şişli’nin Fulya semtinde bir direğe bağlı olan BinBin’in fotoğrafını çekti ve Twitter hesabından paylaştı. Fotoğrafın saatler içerisinde 90 bini aşkın beğeni alması sonucu NFT’ye çevrilmesi ile ilgili gelen talepleri değerlendiren Aydın, orijinal fotoğrafı NFT olarak satışa sundu. Kısa sürede 863 dolardan satılan görsel sosyal medyada ikinci bir viral dalgası yarattı. 

Görselin kısa sürede 863 dolardan satılmasının şaşkınlığı sürerken BinBin konuya sessiz kalmadı. Ortaya çıkan bu durumu harika bir real time marketing fırsatına çeviren marka vakit kaybetmeden sosyal medya hesaplarından görselde bulunan BinBin’i yerinden kaldırmadığını duyurup takipçilerini meşhur BinBin’i ziyaret etmeye davet etti. Bu duyurunun ardından haber kanalları dahil fotoğrafı görenler viral olan BinBin’i yerinde görmeye gitti. 

Viral olan görsele kampanya ile cevap

Görselin viral olmasının ardından BinBin kullanıcılarının bu rüzgardan faydalanabilmesi için hızla aksiyon alarak #omeshurbinbin etiketi ile kampanya başlattı. Etiketi kullanarak Instagram hesabında BinBin fotoğrafı paylaşanlara sürüş hediye eden marka, tesadüfen gelişen bu durumu hem kendisi için hem de kullanıcıları için bir fırsata çevirerek başarılı bir pazarlama örneği sergiledi.  

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BinBin Scooters (@binbinscooters)'in paylaştığı bir gönderi

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir