Netflix'in Disney ve Marvel Yapımlarını Kaybetmesi, Abonelerinin Üçte Birinin Gitmesine Neden Olabilir

  • Morning Consult ve The Hollywood Reporter'ın bu ayın başında 1.085 Netflix abonesiyle gerçekleştirdiği bir ankete göre, katılımcıların %32'si The Office, Friends, Marvel filmleri ve Disney içeriğinin platformdan kaldırılması durumunda aboneliklerini iptal edeceklerini ifade etti. 18-29 yaş arasındaki katılımcılar baz alındığında ise bu oran %49'du.
  • Nielsen verilerine göre, The Office (NBC Universal) ve Friends (WarnerMedia), geçen yıl Netflix’in en çok izlenen programlarından ikisiydi. Netflix aboneleri geçen yıl 52 milyar dakikadan fazla The Office, 32 milyar dakikadan fazla da Friends izlediler.
  • Nielsen verilerine göre, 35-49 yaşları arasındaki yetişkinler, Netflix izleme sürelerinin %69'unu Netflix orijinal olmayan şovları izleyerek geçirirken 18-34 yaşları arasındaki yetişkinler ise Netflix'te geçirdikleri toplam zamanın %75'ini orijinal olmayan şovları izlemek için harcıyorlar.
  • Disney, lisans anlaşmalarının süreleri dolan içeriklerini Netflix'ten kaldırmaya başladı ve Captain Marvel and Avengers: Endgame gibi yeni filmlerinin, yayın platformu Disney+'a özel olacağını açıkladı.
  • İlgili Yazı: 2,7 Milyon Amerikalı, Netflix'ten DVD Kiralamaya Devam Ediyor

Netflix, özellikle son birkaç yılda eğlence sektörüne damga vuran şirketlerin başında geliyor. Dünya genelinde milyonlarca kişinin dizi ve film izleme alışkanlıklarını değiştiren online yayın platformu, bu zamana kadar tekeldi, yani kendisine kafa tutabilecek büyüklükte bir rakibi yoktu. Ancak bu durum, yakın zamanda değişecek. Zira Walt Disney, WarnerMedia ve NBC Universal gibi medya devleri kendi online yayın platformlarını kurmaya hazırlanıyorlar. Bunun Netflix açısından en olumsuz yanı ise lisans hakları bu medya şirketlerinin elinde bulunan dizi, film vb. içeriklerin Netflix'ten kaldırılacak olmasıdır. Çünkü bu, Netflix'in abonelerinin önemli bir kısmını kaybetmesine neden olabilir.

Adweek tarafından paylaşılan Nielsen verilerine göre, “The Office” (NBC Universal) ve “Friends” (WarnerMedia), geçen yıl Netflix’in en çok izlenen programlarından ikisiydi. Paylaşılan verilere göre, Netflix aboneleri geçen yıl 52 milyar dakikadan fazla The Office, 32 milyar dakikadan fazla da Friends izlediler. Bu dizileri ve diğer önemli lisanslı içerikleri gelen akış hizmetlerine kaybetmek, genel olarak Netflix'in orijinal içeriği olmayan dizi, film ya da programları izlemeyi tercih eden genç kitlenin izleme alışkanlıklarını etkileyebilir. Zira Business Insider tarafından paylaşılan Nielsen verilerine göre, 35-49 yaşları arasındaki yetişkinler, Netflix izleme sürelerinin %69'unu Netflix orijinal olmayan şovları izleyerek geçirirken 18-34 yaşları arasındaki yetişkinler ise Netflix'te geçirdikleri toplam zamanın %75'ini orijinal olmayan şovları izlemek için harcıyorlar.

Teknoloji ve medya şirketi Morning Consult ve eğlence endüstrisi odaklı dergi The Hollywood Reporter tarafından 2-5 Mayıs tarihleri arasında 1.085 Netflix abonesinin katılımıyla gerçekleştirilen bir ankete göre, 18-29 yaş arasındaki Netflix abonelerinin %49'u; The Office, Friends, Marvel filmleri ve Disney içeriğinin platformdan kaldırılması durumunda aboneliklerini iptal edeceklerini ifade ediyor. Buna karşılık ankete katılan Netflix abonelerinin tamamı baz alındığında ise aynı şeyi söyleyenlerin oranı %32 idi.

The Office ve Friends, hala Netflix'te yer alıyor. Ancak Disney, daha şimdiden lisans anlaşmalarının süreleri dolan içeriklerini Netflix'ten kaldırmaya başladı ve “Captain Marvel” and “Avengers: Endgame” gibi yeni filmlerinin, kullanıma sunmaya hazırlandığı online yayın platformu Disney+'a özel olacağını açıkladı. Bununla birlikte Netflix, e-posta yoluyla ABD'de The Office'in en az 2021 yılına kadar platformda yer alacağını ve 2019'dan önce yayımlanan bazı Disney ve Marvel filmlerinin de platformda kalacağını ifade etti, ancak bununla ilgili olarak bir son tarih vermekten kaçındı.

Pazar araştırması firması Frost & Sullivan'ın analistlerinden biri olan Dan Rayburn, Netflix'in içerik kaybettikçe abonelerini kaybetme konusunda endişe etmemesi gerektiğini, çünkü pek çok kişinin geniş içerik çeşitliliği nedeniyle Netflix'e abone olduğunu ve bir şovun kaldırılmasının, insanların aboneliklerini iptal etmelerine neden olmayacağını savundu. Bununla birlikte Rayburn, abonelerin söylediklerinin yaptıklarından farklı olabileceğini söyledi ve şu örneği verdi: Streaming Observer tarafından bu yılın başlarında yapılan bir ankete göre, tüketicilerin %27'si fiyat artışından dolayı Netflix üyeliklerini iptal edeceklerini belirtmişti. Ancak şirket, 2019 yılının ilk çeyreğinde ABD'deki fiyat artışından sonra yurt içinde net 1,74 milyon abone artışı sağladı.

https://pazarlamasyon.com/bir-netflix-hesabini-birden-fazla-kisinin-kullanmasi-netflix-icin-iyi-olabilir/

Ayrıca Netflix bu pahalı lisanslama anlaşmalarını kaybederse (belirtilene göre Friends'i bir yıl boyunca platformda tutmak için 100 milyon dolar harcanıyor), Rayburn buradan kısılan paranın orijinal içerik üretmek için kullanılabileceğini ifade etti. Bununla paralel olarak Netflix'in Baş İçerik Yöneticisi (CCO) Ted Sarandos, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada, platformda en çok izlenen 10 içeriğin tümünün Netflix markaları olduğuna işaret ederek orijinal içeriklere gerçekten çok önem verdiklerini dile getirmişti.

Bunların yanı sıra Rayburn, hazır bir müşteri tabanı sağlayabilen küresel erişime sahip markaların bir parçası olan online yayın servisleri Apple TV+ ve Disney+'ın piyasaya sürülmesinden sonra, Netflix’in ürün çeşitliliği eksikliğinin bir sorun olabileceğini de belirtti ve şunları dile getirdi:

"Netflix pazara bir şey sunuyor: bir yayın servisi. Disney; turistik gemileri, otelleri, tema parklarıyla birlikte küresel bir marka. Apple, dünyada aktif 2 milyar cihaza sahip. Disney ve Apple'ın o konuda avantajları var. Netflix'in yok."

Netflix, 16 Nisan tarihinde hissedarlarla paylaştığı bir mektupta, kısa süre içinde yayın pazarında karşılaşacağı rekabete değindi. Bu mektupta rakiplerinin kalitesini kabul eden şirket, buna karşılık içerik sunumlarının farklılaşan doğası nedeniyle, pazara yeni giren oyuncuların büyümesi maddi olarak etkilemelerinin beklemediğini ifade etti.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir