Netflix'in çok konuşulan yeni filmi Dünyayı Ardında Bırak

İnternetsiz bir dünyada yaşayabilir miydiniz?

2020’nin en çok satan Rumaan Alam’ın aynı isimli kitabından uyarlanan Leave the World Behind (Dünyayı Ardında Bırak) filmi en az uyarlandığı kitap kadar ses getirdi. 22 Kasım’da vizyona giren ve ardından Netflix’te yerini alan film 21.yüzyıl insanının elektriksiz ve internetsiz birer hiçe dönüştüğünü de defalarca vurguluyor.

Film genç bir çiftin iki çocuğuyla birlikte tatil için bir ev kiralamasıyla başlar. Eve gittiklerinde her şey yolundadır ancak akşam olduğunda evin gerçek sahipleri kapıda belirir. Ev sahipleri New York'ta yaşanan elektrik kesintisi tüm şehri felç ettiğini, bu nedenle eve dönmek zorunda kaldığını belirtir. Ancak söyledikleri gerçekten doğru mudur? Telefon, televizyon veya internetin olmaması kiracıları arafta bırakır. Onlar, ev sahiplerine gerçekten güvenebilecekler midir?

Beş bölümden oluşan film, Part I The House (Birinci Kısım: Ev) bölümüyle sakin bir şekilde başlıyor. Sırasıyla The Curve (Eğri), The Noise (Gürültü - Parazit), The Flood (Sel) kısımları oldukça dikkat çekiyor.

Güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmin başrollerinde Julia Roberts ve Ethan Hawke yer alıyor. Bununla birlikte filmde Mahershala Ali, Kevin Bacon Myha ve Charlie Evans gibi birçok isim de mevcut. Filmin yönetmenliği ise herkesin yakından tanıdığı, Mr. Robot ile ünlenen Sam Esmail. Bununla da kalmıyor filmin yapımcılarında da Barack ve Michelle Obama, Tonia Davis, Daniel M. Stillman ve Nick Krishnamurthy isimlerini görüyoruz. Hatta eski ABD başkanı Barack Obama’nın hayranı olduğu Rumaan Alam’ın aynı adlı romanından uyarlanan filmin mükemmel olmasını istediği için senarist ve yönetmen Sam Esmail’e senaryo konusunda fikirler verdiği ortaya çıktı.

Filmde özellikle siber saldırı ve siber savaş unsurları üzerinde durulsa da Amanda’nın onu insanlardan nefret ettiren mesleği ve dünyaya bakışı dolayısıyla film, sadece bir kıyamet senaryosu olmaktan çıkıp sosyo-eleştirel bir boyutta da yer alıyor. “Leave the World Behind (Dünyayı Ardında Bırak)” ABD bazlı bir kıyamet senaryosunu toplumsal eleştiriyle harmanlayarak bizlere seyir zevki sunuyor. 

İnternet ve elektrik günümüzde bir nevi elimiz kolumuz olmuşken siz internetsiz bir dünyada yaşayabilir miydiniz? İnsanlara onları internetten araştırmadan, sadece tanıştığınız halini göz önünde bulundurarak ne kadar güvenebilirdiniz?

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir