Netflix'in başarısının sırları ve 2024 planları

Netflix medyadaki başarısının sebeplerini ve 2024'te başarısını nasıl katlamayı planladığını açıkladı.

Netflix ekranlarımızdan çıkarak sosyal medyada, toplu taşıma araçlarında ve sokaklardaki reklam panolarında devamlı karşımıza çıkıyor. Aslında bunlar, izleyicileri tıklamaya teşvik etmek için kritik araçlar ve Netflix'in hakimiyetinin anahtarları.

Doymuş bir medya dünyasında izleyiciyi çekmek ve halihazırdaki izleyicileri odakta tutmak oldukça zor. Gelgelelim Netflix bu konuda oldukça başarılı. İzleyiciler Netflix uygulamasına girdiklerinde zaman kavramından uzaklaşarak saatlerce ekran başında kalabiliyor. 2024 yılında odak süremiz daha da azalırken Netflix başarısını sürdürmek ve arttırmak için çeşitli stratejiler geliştirdi.  

Netflix'in etkileşiminin bu kadar yüksek olmasının nedenlerinden biri, izleyiciyi izlemeye ikna etmek için çok sayıda araç kullanmasıdır. Bu hiç küçük bir mesele değil. Netflix'te 10.000'den fazla, diğer yayın hizmetlerinde ise binlerce içerik bulunmaktadır.  2024 yılında platform bu içerik sayısını eski projeleri tekrar platformda yayınlayarak ve yeni içerik üretmeye devam ederek arttırmayı planladığını açıkladı. 

Netflix korkuyu ortadan kaldırıyor

Korku tüm güzel şeylerin katilidir. Özellikle pazarlamada. İnsanlar farklı, kanıtlanmamış veya "daha önce yaptıklarınıza benzemeyen" fikirleri geliştirmekten ve tartışmaktan korkarlarsa, hiçbir pazarlamacı sürdürülebilir bir şekilde dikkat çekici işler üretemez. Ürettikleri içerikler ve yapılan pazarlama çalışmaları, Netflix'in korkuları ortadan kaldırdığının bir kanıtı niteliğinde.

Etiketlerin önemi

Netflix medyadaki liderliğini genişletirken, kullandığı etiketler şirketin nasıl bir adım önde olduğunun bir örneği olarak öne çıkıyor. Rakip yayın hizmetlerinin çoğu, etiketleri görüntüleme zahmetine girmez veya çalışanlarının tüm işi yapmasını destekleyecek finansal kaynaklara sahip değil.  Sosyal Medya Sorumlusu Nick Lewis ise Netflix için "Satın alma kararları verme söz konusu olduğunda, markanın kültüre katılımı tüketiciler için şaşırtıcı derecede önemlidir. IPG Media Lab araştırmasına göre kültürel katılım (yüzde 25), neredeyse olumlu bir marka algısına sahip olmak (yüzde 31) kadar önemli. Dolayısıyla markalar kültür (içerik, deneyimler, eğlence) yaratmaya ne kadar çok yatırım yaparsa, o kadar farklı ve akılda kalıcı olurlar" diyor.

"Müşterilerimiz için uzmanlıklarımızı ne kadar çok bir araya getirirsek, izleyicileri için o kadar unutulmaz deneyimler yaratabiliriz." diyen Nick Lewis içeriklerin uzman kişilerle üretilmesinin önemine de vurgu yapıyor. 

Netflix'in algoritması 

Netflix rakip şirketlerin en büyük eksisini içerik bulmaktaki zorluk olarak adlandırıyor. Netflix izleyicilerin çoğunlukla film veya dizi seçerken dikkatlerinin çok çabuk dağılmasıyla uygulamadan çıktıklarını fark ederek algoritmasını kişiye özel yenileyen bir uygulama geliştirdi. Şirket artık abonelere bir programın onların beğenisine ne kadar uygun olacağını yüzdeye kadar söyleyen bir "Eşleştirme" düğmesi sunuyor. Şu anda da aktif olan "Size özel" kısmındaki önerilerin üzerine 2024'te daha da gitmeyi planladıklarını da şirket açıkladı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir