NASA'nın bu yolculuğunda isminizi Jüpitere göndermek mümkün

NASA, Jüpiter'in Europa uydusuna yapılacak yolculukta adınızı Jüpiter'e gönderme imkânı sağlıyor.

Uzaya yolculuk etmek, birçok kişinin gerçekleştiremeyeceği bir şey olsa da kendi adını göndermek o kadar da zor bir iş değil.

NASA, dünyadaki herkesi "Bir Şişede Mesaj" kampanyasına katılmaya davet ediyor. Kampanya, Amerikan Şairi Laureate Ada Limón tarafından yazılan bir şiirle birlikte isimleri Jupiter'in uydusu Europa'ya göndermek için kaydedecek. Eseri kaleme almadan önce JPL merkezini ziyaret etme fırsatına sahip olan Limón, şiirin adını ise "Europa İçin Bir Şiir" olarak belirledi.

Şiir, Europa Clipper adındaki uzay aracıyla birlikte Ekim 2024'te fırlatılacak ve Nisan 2030'da hedef gökcismine ulaşacak. NASA, misyonun amacının Europa'da yaşam aramak değil, buzlu kabuğunun altındaki okyanusların yaşamı sürdürebileceğini görmek olduğunu açıklıyor. Clipper, uydunun yüzeyinden sadece 16 mil yükseklikte 50 kez uçuş yapacak.

Bu, NASA'nın insanlara galaksiye bir parça gönderme izni verdiği ilk sefer değil. Son zamanlarda Artemis 1 yolculuğu ve birkaç Mars seyahati de aynı şekilde gerçekleşti. NASA bir süre önce de Voyager'ın Altın Kaydı'nda, Dünya'daki yaşamı temsil eden sesler ve görüntüler göndermişti.

Kampanyaya katılmak isteyenler 31 Aralık 2023 saat 23:59'a kadar isimlerini göndermek için sistemden kayıt yaptırabiliyor. Şu ana kadar 108 bin 713 kişi, Jupiter'e küçük bir parça göndermek için kaydını tamamladı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir