NASA, Ay'da 4G Ağı Kurması İçin Nokia'ya 14,1 Milyon Dolar Verecek

Telekom ekipman tedarikçisi Nokia, NASA'nın Ay'ı insan yaşamına uygun hale getirme planlarının bir parçası olarak Ay'ın ilk kablosuz ağını kurmak için 14,1 milyon dolar hibe kullanacak.

https://pazarlamasyon.com/microsoft-nokiayi-satin-alabilir/

Geçtiğimiz çarşamba yaptığı açıklamada NASA, Nokia'nın sahibi olduğu Amerikan araştırma şirketi Bell Labs'e 4G-LTE ağını kurması için yatırım yaptığını söyledi. İyileştirilmiş veri aktarımı, astronotların Ay'daki gezintilerini kontrol etmelerine, Ay coğrafyasında gerçek zamanlı olarak yön bulmalarına ve video akışı gerçekleştirmelerine yardımcı olacak.

Bell Labs, görevin nihayetinde Ay'da insan yerleşiminin mümkün olup olmadığını göstermeye yardımcı olacağını söyledi. 4G ağının ileride 5G'ye yükseltileceğini söyleyen Bell Labs, uzay uçuşlarıyla ilgilenen mühendislik şirketi Intuitive Machines ile birlikte çalışıyor. Ağ, ayın iklimine uyarlanacak ve aşırı sıcaklıklara, radyasyona ve hatta ayın yüzeyini titreten roket inişlerine ve kalkışlarına bile dayanabilecek. Bell Labs, ayın 4G ağının Dünya'dakilerden çok daha küçük hücreler kullanacağını, bunların daha küçük bir ağ mesafesine sahip olacağını ancak daha az güç gerektirdiğini ve taşımasının daha kolay olduğunu açıkladı. NASA ve Bell Labs proje için tam tarih vermedi.

https://pazarlamasyon.com/elon-musk-buyuk-olasilikla-marsta-olursunuz/

Yatırım, NASA'nın "Artemis" programı için Ay teknolojisindeki gelişmeleri finanse eden "Tipping Point" planının bir parçası. Yatırımlar, NASA'nın 2024'te Ay'a insan gönderme, 2028'e kadar Ay'da bir üs kurma ve 2030'a kadar orada sürdürülebilir bir varlık oluşturma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak. Proje kapsamında NASA, 9 eyalette 14 ABD şirketine 370 milyon dolardan fazla para verdi.

NASA, insanların ve robotların Ay'ı daha fazla keşfetmesine yardımcı olan "Ay yüzeyi yenilik girişimi teknolojisi" olarak adlandırdığı bu girişime 106 milyon dolar yatırım yaptı. Bu teknolojiler arasında kablosuz şarj sistemi, aşırı sıcaklıklara dayanabilen kimyasal bir güç kaynağı ve Nokia'nın 4G ağı yer alıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir