Müşterilerinin Spotify Listelerine Göre Kıyafet Öneren Girişim

  • Erkek giyim girişimi Eison Triple Thread, kullanıcıların Spotify'daki çalma listelerini baz alarak onlara kıyafetler öneren "Fits" isimli bir web uygulaması yayımladı.
  • Fits, daha isabetli öneriler yapabilmek için kullanıcılara içerisinde yaşam stiline yönelik soruların yer aldığı bir test sunuyor. Daha sonra kullanıcılar, beğendikleri ve beğenmedikleri kıyafetleri belirleyerek bu seçim sürecine katkıda bulunuyor.
  • İlgili Yazı: Kanada'nın Temiz Havasını Satarak Bir Senede 230 Bin Dolar Kazanan Girişimcilerin Öyküsü


Teknoloji, kişiye özel ürünler, hizmetler ve deneyimler sunma konusunda, her geçen gün bizlere daha fazla fırsat sunuyor. Bunun en son ve en iyi örneklerinden biri ise moda endüstrisinde karşımıza çıktı. Adweek'in paylaştığı habere göre, "Eison Triple Thread" isimli San Francisco merkezli erkek giyim girişimi, kullanıcıların Spotify verilerini baz alarak onlara kıyafetler öneren "Fits" isimli bir web uygulaması yayımladı. Bu web uygulaması, kullanıcıların Spotify hesaplarına giriş yapmalarına ve böylece Eison Triple Thread'in müzik kütüphanelerine erişmesine imkan tanıyor. Spotify'ın API'nın (Uygulama Geliştirme Arayüzü) uygulama geliştiricilere açık olması, bunu yapmayı mümkün kılıyor.

Fits uygulaması üzerinden kullanıcılara bir yaşam stili testi sunuluyor. Bu test, kullanıcıların iş alanları ve ten renkleri gibi kişisel bilgilerinin elde edilmesini sağlıyor ve böylece daha isabetli öneriler yapılması mümkün oluyor. Aynı zamanda bu ikili veri toplama, Eison Triple Thread ekibinin her bir müşterinin daha bütünsel bir anlayış kazanmasına imkan tanıyor. Daha sonra kullanıcılar, beğendiklerini ve beğenmediklerini ifade ederek bu seçim sürecine katkıda bulunuyor. Ve şirketin kıyafetleri kişiye özel üretim olduğu için renk eşleştirmeleri ve materyaller gibi seçimlerle birlikte, “sipariş üzerine üretim” konsepti bir adım daha ileri gidiyor. Hatta ilerleyen dönemlerde, şirketin özel kıyafet koleksiyonları meydana getirmek için müzisyenlerle birlikte çalışması da olasıdır.

Eison Triple Thread şirketinin kurucusu ve CEO'su olan Julian Eison, bu uygulama ile ilgili olarak şunları ifade etti:

"Fits sürekli olarak yaşam tarzı bilgileri ve kullanıcı etkinliği ile birlikte, açık sanatçı verisinin yanı sıra, akustik parça bilgilerini göz önüne alıyor. Trendleri keşfetmek ve yenilerini bulmak için makine öğrenimi ve tescilli algoritmalar kullanıyoruz."

Müzik tercihleri ile moda zevki arasında yapılan bağlantılar, düşündüğünüzden biraz daha karmaşıktır. Sistem, kullanıcıların sahip olabileceği geniş kapsamlı, derleme çalma listelerini tamamen göz önünde bulunduruyor. Fits, şirketin, bir kullanıcının mesleğini ve günlük giyim ihtiyaçlarına uyum sağlayan ürünleri önermesine olanak tanıyan sürekli bir müşteri ilişkisi sağlamayı ve ürünlerin benzersiz bir şekilde nasıl şekillendirileceğine dair ipuçları sağlamayı amaçlıyor. Eison, online alışverişin hızlı büyümesinin ve müşterilere sunulan yeni ürünlerdeki sıkıntılı oranların kişiselleştirme için daha büyük bir istek yarattığına inanıyor.

Fits, müşterilerin ürünleri çeşitli şekillerde deneyimlemelerine olanak sağlayacak bir dağıtım uzantısı sağlayarak markanın amiral gemisi ürünlerini ön plana çıkaracak. Ve akıllı moda gizlilik ve gözetim konusundaki kaygıların ortaya çıkmasına neden olacağı için Eison güvenliğin, şirketin en önemli önceliği olacağını dile getirdi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir