Musk: "2026'da İnsanlığın Mars'a İneceğinden Eminim"

ABD'li girişimci Elon Musk'ın uzun zamandır Mars'ta bir koloni kurma hayalinin olduğunu biliyoruz. Ve SpaceX şirketi de Musk'ın bu hayalini gerçekleştirmek için yeniden kullanılabilir roketler geliştirmek amacıyla çalışmalarına hızla devam ediyor. İnsanların Mars'a ilk olarak ne zaman ayak basabileceklerine dair elimizde sağlam bir tahmin bulunmasa da, Musk bu konuyla ilgili tahminini dile getirdi.

CNBC’nin paylaştığı habere göre, Almanya’da gerçekleşen bir ödül etkinliğinin ardından yapılan bir röportaj sırasında SpaceX CEO’su Elon Musk, uzay şirketinin 2026'da Mars yüzeyine insanları indireceğinden son derece emin olduğunu söyledi ve ekledi:

"Şansımız yaver giderse, dört yıl da olabilir. Oraya iki yıl içinde mürettebatsız bir araç göndermek istiyoruz."

https://pazarlamasyon.com/spacex-marsta-kendi-yasalarini-olusturacak/

Elon Musk'ın Mars hedefine ulaşmasının anahtarı, SpaceX’in Starship roketini geliştirmesidir. Starship roketi, SpaceX'in tek seferde 100 kişiye kadar yolcu ve kargo taşımak amacıyla geliştiriliyor. SpaceX'in kısmen yeniden kullanılabilir olan Falcon 9 ve Falcon Heavy roket filosunun aksine, Elon Musk, Starship'i tamamen yeniden kullanılabilir hale getirmeyi amaçlıyor.

Bu doğrultuda Starship'in, ticari bir uçağa benzeyen, tek büyük maliyetin yakıt olduğu uçuşlar arasında kısa revizyon süreleri olan bir roket olarak geliştirilmesi hedefleniyor. Starship geliştirmesi hızla ilerlese de, geliştirme süreci, Musk'ın Eylül 2019'da ilk prototip roketini açıkladığı zaman umduğu kadar hızlı ilerlemiyor. O zamanlar Musk, Starship'in Mart 2020'de yörüngeye ulaşabileceğini tahmin ediyordu; ancak şu anda SpaceX, ilk yörünge uçuş testinin 2021'e kadar gerçekleşmeyeceğini düşünüyor.

https://pazarlamasyon.com/elon-musk-buyuk-olasilikla-marsta-olursunuz/

Ek olarak Musk, Starship'in bu yıl potansiyel olarak insanları uçurabileceğini söylemiş olsa da, daha sonra roketin, bu gerçekleşmeden önce yüzlerce görev de dahil olmak üzere birçok kilometre taşı olduğunu kabul etti. Ayrıca Musk, geçtiğimiz mayıs ayında SpaceX'in ilk mürettebatlı görevinde iki NASA astronotunu fırlatmasından beri, Starship geliştirmesinin şirketin en büyük önceliği olduğunu belirtti.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir