MSCHF, TikTok'ta Markalara Saldıranlara Ödeme Yapıyor

ABD’deki bir grup kreatif ajans çalışanının oluşturduğu MSCHF adlı grup, "Card V Card" gibi oyunları ve medikal borçları sanat eserine dönüştürüp satmak gibi kapitalizmi aşağılayan eylemleriyle uzun zamandır kendinden söz ettiriyor. Bu kreatif grup şimdi de "Anti Reklamcılık Reklamcılık Kulübü" adlı bir kampanyayı hayata geçirdi.

MSCHF, TikTok'un kendisi de dahil olmak üzere farklı markalara "saldırmak" için dokuz TikTok sesi yarattı. TikTok kullanıcıları, bu seslerden birini kullanarak bir TikTok videosu çeker ve video belirli bir izlenme sayısına ulaşırsa; kullanıcılar bu duruma dair bir kanıt gönderdikleri taktirde, MSCHF bu kullanıcılara ödeme yapacağını belirtiyor.

https://pazarlamasyon.com/the-officein-her-bolumu-slackte-yeniden-canlandiriliyor/

MSCHF bu kampanya için hazırladığı manifestoda, sponsorlu gönderileri "sosyal platformların her zaman her yerde bulunan kötülüğü" olarak adlandırıyor ve "satma" kültürünün yükselişinden yakınıyor. Hedeflenen markalar, görüntüleme sayıları ve yapılacak ödemeler aşağıdaki grafikte belirtiliyor.

Örneğin insan hakları ihlali ve sendikal faaliyetleri engellediği için Amazon'u hedef alan bir video çekmenin karşılığı 100 dolar. Yine sendikal faaliyetleri engellediği ve çalışan sağlığını ihmal ettiği için Tesla'ya saldırmanın karşılığı 1000 dolar. Nefret söylemlerini ve sahte haberleri çoğaltması sebebiyle boykot edilen Facebook'a saldırmanın karşılığı ise 4000 dolar.

Bu arada MSCHF'nin oluşturduğu seslerin bazıları gerçek şarkıların parodileri olma özelliği taşıyor. Örneğin Facebook için kullanılan ses The Beatles'ın Hey Jude şarkısındaki "better" kelimesinin "boomer" kelimesi ile değiştirilmiş bir versiyonu.

MSCHF'nin manifestosu, "Eğer her kullanıcının arzusu satış yapmaksa ve bu, satın alma işlemini yapan şirketlere yumruk atabileceğimiz anlamına geliyorsa, bu dürtüyü severek karşılayacağız. Bakalım Tiktokker'lar markaları öldürmeyi veya sattıkça para kazanmayı başarabiliyor mu?" diyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir