Modanın Liderleri Hakkında İlginç Bilgiler

Interbrand geçtiğimiz günlerde 2013 yılının  en iyi 100 global marka listesini açıkladı.Coca Cola'nın birincilikten üçünlüğe düştüğü sıralamada Apple ikincilikten birinciliğe yükseldi.

Bugün listenin liderlerinden değil de listedeki  modanın liderlerinden bahsetmek istiyorum. Her markanın bir hikayesi olduğu gibi onların da birer hikayesi var. İşte ilk 5'teki moda devlerinin künyeleri ve haklarında küçük ilginç bilgiler;

1)Louis Vuitton        

images

Kuruluş Tarihi: 1854     Kuruluş Yeri: Paris, Fransa

Yaşı: 159

Kurucu: Louis Vuitton

Interbrand sıralaması: 17

Hakkında:                            

indir

  *   Marka prensibi gereği hiçbir zaman indirim yapmıyor.

   *   LV çantalarında gördüğümüz bu efsane monogram canvas, Vuitton'un oğlu Georges tarafından taklitlere karşı yaratılmış ve sembollerinde Kraliçe Victoria döneminin sonlarından etkilenen Asya sanatından esinlenilmiş.

2) H&M

indir

Kuruluş Tarihi: 1947        Kuruluş Yeri: Västerås, İsveç

Yaşı: 66

Kurucu: Erling Persson

Interbrand sıralaması: 21

Hakkında: Marka ilk olarak 1947'de Hennes adıyla  ilk mağazasını açmış, daha sonra 1968'de Erling Persson'un av ve balıkçılık ekipmanları satan Mauritz Widforss'u satın almasıyla Hennes & Mauritz ( H & M) olarak isim değiştirmiş.

3) Zara

images

Kuruluş Tarihi: 1974       Kuruluş Yeri: Arteixo, İspanya

Yaşı: 39

Kurucu: Amancio Ortega-Rosalia Mera

Interbrand sıralaması: 36

Hakkında:

 * Amancio Ortega Zorba the Greek filminden etkilenerek Galicia'da açtığı ilk mağazasına Zorba ismini vermiş ancak 2 blok uzaklıkta aynı isimde bir barın olması ve barın sahibinin Zorba ismindeki iki mekanın akılları karıştıracağını söylemesi üzerine Amancio Ortega tabelasındaki harflerle biraz oynayarak Zara ismini bulmuş. 

Zara'nın yeni bir ürün geliştirip mağazalara ulaştırması için yalnızca 2 haftaya ihtiyacı olduğu (sektör ortalaması 6 ay) ve her yıl ortalama 10.000 yeni tasarımı piyasaya sürdüğüne dair bir rivayet var.

4) Gucci

indir

Kuruluş Tarihi: 1921    Kuruluş Yeri: Floransa, İtalya

Yaşı: 92

Kurucu: Guccio Gucci

Interbrand sıralaması: 38

Hakkında:  

Aldo Gucci yeni pazarlara girme isteğiyle American Motors Corporation (AMC) ile bir anlaşma imzalamış ve AMC'nin o zamanlar piyasaya yeni sürdüğü Hornet Sportsabout'un iç tasarımları Gucci tarafından yapılmış.

AMC_Hornet_wagon_with_Gucci_interior_drawing

5) Hermés                          

indir (1)Kuruluş Tarihi: 1837                Kuruluş Yeri: Paris, Fransa

Yaşı: 176

Kurucu: Thierry Hermés

Interbrand sıralaması: 54

Hakkında:

 Thierry Hermés'in kurduğu ilk Hermés, Avrupalı asilzadelere hizmet verme amacındaki, taşımalı ticaret için dövme koşumlar ve dizginler üretilen bir atölyeymiş ve markanın logosu da buradan geliyormuş.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir