Mobil'de Reklam Ne Durumda? Nereye Gidiyor?

Şöyle bir düşünün, reklama maruz kalmadığınız bir an var mı ? Her şeyden uzaklaştım, sadece kendimleyim dediğiz an bile reklamla yüzyüze gelmeniz oldukça muhtemel. Bu denli yoğun bir reklam bombardımanı ister istemez insanları, reklamlara karşı duyarsız bir hale getiriyor. Evet dört bir yanımız reklamlarla sarılı ancak hangisi bizim satın alma kararlarımızı tam anlamıyla etkileyebiliyor ki ?

Reklam araçları, bu duyarsızlaşmaya karşı koymak adına her geçen gün gelişiyor, değişiyor. Tamda bu noktaya uyduğunu düşündüğüm bir söz var: Sen ne kadar iyi bir fare kapanı yaparsan yap, doğada o kadar zeki fareler yaratır. Bu, reklam - etkileyicilik ve insan üçgeni içinde geçerli bir durum. Ne kadar etkili reklam yöntemleri yaratılırsa yaratılsın, insan doğası gereği bu yöntemlere de duyarsızlaşıyor ve yöntemlerin etkileyiciliği gün geçtikçe azalıyor. Ancak elbette bu durum yeni yöntemlerin geliştirilmesine engel değil.

Son dönemlerin en gözde kavramı elbette mobil. Akıllı cihazların günlük yaşama her geçen gün biraz daha fazla entegre olması, bu alanı cazip kılan en önemli etken. Pasta bu kadar büyükken ve giderek çok daha büyük bir hal alıyorken, herkes bir anlamda burada yer almak, öncü olmak istiyor.

Şunu söylemek gerekir ki, geleneksel medyadan sosyal medyaya geçiş sürecinde yaşanan, sosyal medyayı geleneksel medyanın araçlarıyla ve yöntemleriyle kullanmaya çalışmak, yapılan hatalardan ders alınmış olunacak ki, mobil mecraya geçişte yapılmıyor. Daha bilinçli bir geçiş sürecini yaşadığımız bir gerçek. Durum böyleyken, mobil için mobilin kendi kurallarının geçerli olduğu yöntemler yaratılıyor. Gelelim başlığımızla alakalı olarak bahsetmek istediğim noktaya. Son dönemlerin en popüler reklam araçlarından biri olan mobil video reklamdan bahsedeceğim. Peki tam olarak nedir bu mobil video reklam ?

Kısaca, örnek üzerinden tanımlama yaparsak, mobil cihazınıza için ücretsiz bir uygulama indirdiğinizi ya da mobil cihanızdan bir internet sitesine bağlandığınızı düşünün. Mutlaka ekranınızın bir köşesinde, sizi ona tıklamaya teşvik edecek hareketli bannerlar görürsünüz. Bu bir simge de olabilir, içerisinde markanın web sitesine giden bir adres barındıran hareketli bir reklam filmide olabilir. Mobil video reklamcılığının birçok çeşidi var ancak en iyi bilinen formları bunlar. Aşağıda, Rhythm medyanın hazırladığı ve detaylı bilgiler içeren tanıtım filmini izleyebilirsiniz:

httpv://www.youtube.com/watch?v=LPgzks4jAUA

Şimdi gelelim savlarımızı destekleyen araştırmalara. Mobile SQUARED'in yaptığı bir araştırmaya göre, önümüzdeki dört sene içerisinde mobil video reklamcılığı, 7 Avrupa ülkesinde ( Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Rusya, İspanya, ve İngiltere ) en etkili reklam formatı olacak. Bir diğer araştırma ise InsightExpress tarafından kasım 2007 - haziran 2012 tarihleri arasında, 550 bin katılımcı ve 240 mobil reklam kampanyası üzerinde yapıldı. Sonuçlara göre mobil reklamlar yalnızca markanın bilinirliğini artırmakla kalmıyor, ayrıca satın alma kararlarını da etkiliyor. Yazının başında yer alan grafiğe gelirsek, mobil reklamların tüketiciler üzerinde ne denli etkili olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Mobil reklamlar, marka bilinirliğini %49'a kadar etkilerken, satın alma güdüsünü ise %24'e kadar etkileyebiliyor.

Son olarak gelelim bir diğer araştırma sonuçlarına. Mobil video, Tv ve Online video reklamlarının tüketici kararları üzerindeki etkileri üzerine AdColony ve Nielsen'in yaptığı araştırma, reklam araçlarının da diğer tüm sektörler gibi mobile kaydığını gözler önüne seriyor. Genel geri dönüşe bakıldığında mobil reklamların etkileyiciliği %79'a kadar çıkarken, Tv reklamlarının etkileyiciliği %49'da, online video reklamlarının etkileyiciliği ise yalnızca %29'da kalıyor.

Mobil önümüzdeki yılların bir numaralı mecrası. Sosyal medya trenini kaçıran veya son anda yetişen markalar, mutlaka bu alana yatırım yapmalı. Yüksek bir dinamizmin hakim olduğu günlük yaşamda, trendlerin ve gelişmelerin uzağında kalan bir markanın, bu oyunda hayatta kalma gibi bir şansı yok. Mobilin kendi kurallarını oluşturduğu bu ortamda markalar, yarışta kalabilmek için mutlaka mobilin getirdiği yenilikleri ve araçları, uygulamalarına entegre etmeli.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir