Mobil Yayın Servisi Quibi'nin Rakiplerinden Farkı Ne?

Yalnızca mobil cihazlara özel olan yeni yayın platformu Quibi, geçtiğimiz pazartesi günü ABD ve Kanada'da kullanıma sunuldu. Quibi, Netflix ve Disney Plus gibi yayın platformlarından biraz farklı. Zira mobil yayın platformu, kullanıcılarına 10 dakika ya da daha kısa süreli, yüksek kaliteli videolar ve diziler sunuyor.

Mobil yayın platformunun isminin nereden geldiğine değinecek olursak, Quibi, "hızlı ısırıklar" anlamına gelen "quick bites" ifadesinin kısaltılmış hali. Peki Quibi kullanıcılara tam olarak ne vadediyor, ne tür içerikler barındırıyor ve mobil yayın platformunun aylık abonelik ücreti ne kadar? Bunları ve benzer soruları CNN'in yapmış olduğu haberi temel alarak cevaplayalım.

Ne Tür İçerikler Barındırıyor?

Yayın platformunun içeriği, senaryolu, kurgusal dizilerden haber ve spor etkinliklerine kadar çeşitlilik gösteriyor. Bununla birlikte platformdaki içeriklerin hepsi, yüksek prodüksiyon bütçeleriyle hazırlanıyor. Videolar, hem yatay hem de dikey olarak izlenebilecek şekilde çekiliyor ve düzenleniyor.

Bunların yanı sıra şovlarda rol almaları ya da bu şovları üretmeleri için Jennifer Lopez, Steven Spielberg ve Chance the Rapper gibi isimlerle de anlaşılmış. Şu anda yayın platformunda yer alan en dikkat çekici yapım ise bilinen cinayetlerin gerçekleştiği evlerin restore edildiği "Murder House Flip" adlı reality şov gibi görünüyor.

Ne Kadar İçerik Sunacak ve Abonelik Ücreti Ne Kadar?

İçerik kütüphanesinde yer alan 50 şov ile çıkış yapan mobil yayın platformu, ilk yılında 175'i orijinal şov olmak üzere toplam 8.500 adet içerik yayımlamayı planlıyor.

Mobil yayın platformunun iki farklı abonelik seçeneği bulunuyor. Bunları biri reklamlı, diğeri ise reklamsız. Reklam içeren aboneliğin aylık ücreti 4,99 dolar iken reklam içermeyen aboneliğin aylık ücreti ise 7,99 dolar. Bununla birlikte yayın platformu, kullanıcılarına 90 günlük ücretsiz deneme imkanı sunuyor.

Arkasında Hangi İsimler Var?

Quibi'nin yöneticileri arasında özellikle iki isim dikkatleri çekiyor: Meg Whitman ve Jeffrey Katzenberg. Meg Whitman, eBay'in eski CEO'larından biri ve Jeffrey Katzenberg ise ünlü animasyon film stüdyosu DreamWorks'ün kurucu ortağı. Ve Wall Street Journal'in belirttiğine göre, bu iki isim, Quibi için yaklaşık olarak 2 milyar dolar yatırım toplamayı başardı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir