Mizahi yönü yüksek markalar yılın kazananı olacak

Aristo İletişim Ajansı Başkanı Çınar Ergin ile 2023 yılını, 2024 yılına dair öngörülerini ve gelecek planlarını konuştuk.

Aristo İletişim Ajansı Başkanı Çınar Ergin, "Önümüzdeki yıl iletişimde öne çıkacak eğilimlere baktığımızda bunların en başında insani dokunuş olarak adlandırabileceğimiz, markaların daha kişiselleştirilmiş, duygulara hitap eden özgün iletişim dilini benimseyeceğini sayabiliriz." diyor. Ergin ile 2023 yılını, 2024 yılına dair öngörülerini ve gelecek planlarını konuştuk.

2023 yılının başlarından meydana gelen ve ülkemizi derinden sarsan deprem felaketi herkesi olduğu gibi hem insan olarak hem de iletişim sektörü profesyonelleri olarak bizlerde de büyük bir etki bıraktı. Süreç boyunca tüm markalarımızın iletişim faaliyetlerini depremin yaralarını sarmaya yönelik faaliyetlerine odaklanmış olarak yürütmeye devam ettik. Bu faaliyetlerin duyurulması ise dayanışma kültürünü desteklediği gibi daha çok şirket ve insanı da bölgeye yardım göndermeye, çalışmalara katkı sağlamaya teşvik etti. Dolayısıyla iletişimin gücünü kullanarak bizler de bir nebze olsun deprem bölgesine katkı sunabildiğimizi umuyoruz. 

Yılın ikinci yarısında seçim gündeminin geride bırakılması ve seçim sonrasında tüm sektörleri etkileyen ekonomik krizin çözümüne yönelik atılan adımlarla kur dalgalanmalarının görece azalmasıyla birlikte tüm sektörler önünü görmeye, geleceğe dair yeni hedefler koymaya başladı. Dolayısıyla bizler de daha uzun soluklu projelerin iletişimi gündemimize almaya başladık. Pandeminin artık tamamen gündemden çıkmasıyla birlikte markalar müşterileri ve çalışanlarıyla daha çok bir araya geldi, etkinliklerin sayısı arttı, gazeteci ve basın buluşmaları da daha sık ve verimli olarak sürdü. Aristo İletişim Danışmanlığı olarak sahada daha aktif olduğumuz, bu anlamda salgın öncesi tempomuza döndüğümüz ve bundan da keyif aldığımız bir yıl oldu.

Önümüzdeki yıl iletişimde öne çıkacak eğilimlere baktığımızda bunların en başında insani dokunuş olarak adlandırabileceğimiz, markaların daha kişiselleştirilmiş, duygulara hitap eden özgün iletişim dilini benimseyeceğini sayabiliriz. Tüketicinin marka ile özel bir bağ kurma ve kişileştirme ihtiyacı her zamankinden fazla olacak. Dolayısıyla iletişim dilince empati kuran, mizahi yönü yüksek markalar yılın kazananı olacak.

Sosyal medya her zaman olduğu gibi 2024 yılında da PR iletişimi için önemli olmaya devam edecek. Hem markaların hem de liderlerin iletişimi açısından LinkedIn ve X hesaplarının hedef kitleye uygun olan ve özgün içeriklerle yönetilmesi fark yaratacak. Markaların yanında iletişimciler de yeni gelişen teknolojileri kullanmaya başlayacak. Veriye dayalı iletişim kampanyaları, yapay zekâ kullanılarak oluşturulan iletişim çalışmalarını görmeye başlayacağız. Pazarlama alanının hızla benimsediği CGI teknolojinin 2024 yılında markalar tarafından çok daha yaygın olarak kullanılmasını bekliyoruz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir