Misyonumuz temizlikle yaşam alanlarını güzelleştirmek

2020’de başlattığı “Temizken Güzel” projesiyle temizliğin yarattığı mutluluğu evlerden şehirlere taşıyan Cif, marka değerini artırmaya devam ediyor. Cif Marka Müdürü Nedim Can Serintürk, “2023’te de toplumun, gezegenin, temizliğin geleceğine katkı sağlayan çalışmalara devam edeceğiz” diyor.

Pandeminin ardından iş dünyası için hareketli geçen bir 2022’yi geride bırakırken, markaların gündeminde yoğunlukla dijital dönüşüm yer tuttu. 2023’te de, bu dönüşümü tamamlayan marka yöneticilerinin yeni hedefler belirlediğini görüyoruz. Peki Türkiye’nin lider yöneticilerinin hedeflerinde neler var? Cif Marka Müdürü Nedim Can Serintürk'e yeni döneme ilişkin öngörü ve planlarını sorduk. 

Misyonumuz temizlikle yaşam alanlarını güzelleştirmek


Temiz ve bakımlı alanların insanlar üzerine yarattığı olumlu etki artık bilimsel olarak da ele alınan bir durum. Öte yandan pandemiyle birlikte artan temizlik ve hijyen ihtiyacını da unutmamak gerekiyor. Cif olarak, bizim de uzun yıllardır bu beklentilere yanıt veren değerli bir marka amacımız var: “Temizlik ve bakımla yaşam alanlarını güzelleştirerek insanların esenliğine katkıda bulunmak.” 2022 yılında da bu amacımıza sadık kalarak çalışmalarımızı sürdürdük. 

İstanbul Boğazı’ndaki atıkları toplaması için denizlere yerleştirdiğimiz Cif Çöpkaparlar ile yaklaşık 33 ton atık topladık. Sera gazı ve enerji tasarrufu anlamında önemli sonuçlar elde ettik. Topladığımız plastik atıkları ise tamamı geri dönüştürülebilir Cif Krem şişelerinde kullandık, böylece döngüsel ekonomiye katkı sağladık. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “Denizlerimiz Alarm Veriyor” dediğimiz bir hologram gösterisiyle de deniz kirliliği konusunda toplumsal bir çağrıda bulunduk. 

Toplumsal fayda ile birlikte marka gücümüzü de büyüttük. Yaptığımız bir araştırmaya göre Temizken Güzel kampanyasının Cif’e ait olduğunu bilen kişilerin oranı yüzde 85’e ulaştı. Kampanyayı ilk defa duyanların oranı ise yüzde 60 arttı. Çevresel temizlik dendiğinde insanların yüzde 75’inin aklına gelen ilk marka Cif. 

Bu değerli sonuçlardan aldığımız ilhamla, 2023’te de toplumun, gezegenin, temizliğin geleceğine katkı sağlayan çalışmalara devam edeceğiz. Ürün portfolyomuzda kullanıcılarımıza en iyi Cif deneyimini yaşatmak adına bazı yeniliklere gideceğiz. Aynı zamanda “temizlikle yaşam alanlarını güzelleştirmek” misyonumuz doğrultusunda çalışmalarımızı da sürdüreceğiz. 

Yeni dönemde pazarlamay yön verecek trendler

Amacı olan markalar yaratmak
Unilever olarak, “Amacı olan markalar büyür, amacı olan şirketler kalıcıdır, amacı olan insanlar gelişir” yaklaşımına inanıyoruz. Toplumun ve gezegenin sorunlarına çözüm bulan, topluma ve gezegene pozitif katkı sağlayan markalar sektöre yön verecek. 

Müşteri deneyiminde mükemmellik
Ekonomik zorluklar, tüketicilerin seçimlerini yakından etkileyen bir unsur. Tüketiciler artık ödedikleri fiyatın her anlamda değerini karşılayacak ürünler görmeyi bekliyor. Dolayısıyla ürün seçimlerinde sadece ürünün sağladığı işlev değil; markanın sağladığı deneyim de öne çıkıyor. Bu nedenle markaların da kendilerini değişen beklenti ve ihtiyaçlara uygun şekilde yenilemesi çok önemli. 

Cif, bu deneyime uzun yıllardır öncelik veriyor. Portfolyosunu da bu doğrultuda çeşitlendirmeye ve yenilemeye devam ediyor. Yüzey temizleyici kategorisinin marka değeri en güçlü markasıyız. 

Yolculuğun parçası olmak
Önceki başlıkta bahsettiğim deneyimleri en iyi şekilde duyurmak için farklı mecralarda farklı hedef kitlelere farklı iletişim dilleri ve görsellik kullanmak gerekiyor. Cif de gençleşen marka kimliği ile önümüzdeki dönemde Gen Z’ye daha fazla ulaşacak. Annelerin mirasını çocuklarına yenilenen diliyle aktaracak. Gen Z’ye ulaşmak için oyunlar, TikTok gibi sosyal medya mecraları, metaverse dünyasını iyi anlamak ve bu mecralarda doğru influencer marketing stratejileri oluşturmak gerek. Bu noktada takipçi sayısı 10 milyonun üzerinde olan makro influencer’ların yanında; mikro influencer’larla yapılan iş birliklerinin öne çıkacağını düşünüyorum. 

Yapay zekâ ve makine öğrenmesi
Günümüzde tüketicilerin ihtiyaç ve beklentileri çok hızlı değişiyor. Değişimlere hızlı ve esnek bir şekilde adapte olabilmek oldukça önemli. Bu noktada yapay zekâ ve makine öğrenmesi desteğiyle tüketici iç görülerini yakalamak ve bunlara karşılık vermek ön plana çıkıyor. Herkesin yoğun ve hareketli bir yaşamı var. Bu yüzden iletişimler de kısa, akılda kalıcı ve anlaşılır videolarla yapılmalı. 

Dijital mağaza deneyimi
Artık markalar dijital platformlar aracılığıyla da ürün deneyimi sunabiliyor ve bu platformları satış kanalı olarak kullanabiliyor. Örneğin TikTok videolarında ve Instagram canlı video içeriklerinde yer alan satın alma özellikleri ile kullanıcı reklam süresini beklemeden tek tuşla ürünü inceleyip satın alabiliyor. Live Commerce diye de adlandırılan bu yenilik tüketicilerin satın alma pratiklerini değiştirirken biz pazarlamacılar için de satın alma alışkanlıklarına ilişkin önemli datalar ortaya koyacak. Dolayısıyla dijital mağaza ve satın alma deneyimini de 2023 pazarlama trendleri arasında söylemek mümkün. 

Cif'in yeni dönem hedefleri

  • Gerek ekonomik gerekse sosyal koşullara baktığımızda tüm dünya için zorlu bir 2023 yılı olacağını söyleyebiliriz. Tüm bu zorluklara rağmen; 2023’te de Cif gücünü evlere taşımaya, tüketicilerin evdeki hayatını kolaylaştıran marka olmaya devam edeceğiz.
  • Temizken Güzel projesi kapsamında yalnızca evlerde değil; şehirlerde de temizlikle yaşam alanlarını güzelleştirmeyi sürdüreceğiz.
  • Tüketicilerimizin temizlikleri sırasında onlara yardımcı olacak formatlar geliştiriyoruz. Bu içgörüden hareketle geliştirdiğimiz Cif Krem Sprey de tüketiciler tarafından çok sevildi. 2023’te buna benzer formatlar geliştirmeyi hedefliyoruz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir