Microsoft'tan Yeni Strateji: Tüme Varım

Bir yandan son yıllarda Apple ürünlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte artan OS X ve Windows rekabeti, diğer yandan sektörün bütün büyük oyuncularının içinde olduğu tablet sektörüne hakim olma rekabeti, bir diğer yandan ise Apple ve Google'ın çift başlı kutuplaşmasıyla, diğer oyuncuların bile girmeye korktuğu bir mobil işletim sistemi pazarı. Buna karşı tüm bu sektörlere eş zamanlı girmeye çalışan bir Microsoft.

Her ne kadar son yıllarda Apple ürünlerinin kullanım oradanı artmış olsa da Microsoft yazılım sektörünün şüphesiz en büyük oyuncusu. Diğer rakipleriyle arasında büyük farklar var ve bu avantajını iyi kullandığıda aşikar.

Microsoft'un yılın ikinci çeyreğinden itibaren başlayan değişim hareketi, odası dağılmış, hayatı pekte yolunda gitmeyen, hayata sıfırdan başlama isteğiyle yanıp tutuşan birinin davranışları gibi. Önce uzun yıllardır kullandığı logoyu büyük ölçüde değiştiren Microsoft, ardından kimsenin tahmin edemeyeceği bir hareketle tablet piyasasına atıldı, ardından uzun yıllardır üzerinde çalıştığı ama beklenen performansı veremeyen mobil işletim sistemini, Windows 8'le eş zamanlı olarak lanse etti. Sizce de, yenilik üretemeyen bir markanın piyasada uzun yıllar kalmasının olanaksız olduğu bu koşullarda, Microsoft son treni kaçırıyor olmanın verdiği telaşla elindeki bütün kozları oynamışa benzemiyor mu ?

Bu yazımda odaklanmak istediğim nokta ise Microsoft'un yeni reklam stratejisi. Microsoft'un piyasaya sürdüğü son ürünlerde gözardı edilemeyecek bir ortak nokta var: Kişisellik. İnsana kendini farklıymış gibi hissettirmek, günümüz dünyasının şimdiye kadar hiç olmadığı kadar hızlı akan döngüsünde, firmaların daha fazla kişiye hitap etmek noktasında, başarının anahtarını oluşturuyor. Burada karşımıza çıkan olgu ise son zamanlarda üstünde en fazla yoğunluştığım kavram olan deneyim.

httpv://www.youtube.com/watch?v=y29tpFjWyUE

Şimdi çok daha somut bir örnek üzerinden konuyu detaylandırmak istiyorum. Yukarıdaki reklam Windows'un bir kaç gün önce yayınlandığı ve Windows phone 8 işletim sistemini tanıttığı görüntülerden oluşuyor ve reklamın en can alıcı noktası, daha reklamın en başında söyleniyor: Biz herkes için değil yalnızca sizin için ürettik. Ardından yeni işletim sisteminin nasıl tam anlamıyla sizi yansıtabileceğini gösteriyor reklamda.

Reklamın iliklerine kadar işlemiş olan mesaj kişisellik. Duvarları, sınırları kaldırın, siz nasıl istiyorsanız öyle kullanın. Kullanıcıya istediğini yapma özgürlüğünü vermek istiyor Microsoft. Şimdi gelelim Microsoft'un başka bir reklamına. Windows 8'in tanıtıldığı reklam, yine aynı felsefenin farklı formuyla çıkıyor karşımıza: onu kendin gibi yap ( make it your own )

httpv://www.youtube.com/watch?v=jhgauSxPirw

Toparlamak gerekirse, Microsoft'un mobil işletim sistemi Windows Phone 8 şimdiye kadar kullanıcılar tarafından bir çok olumlu yorum aldı. Ancak Android ve iOS egemenliğine son verebilir mi, ya da en azından bu ikiliye rakip olabilir mi sorusunun cevabını şimdiden kestirmek oldukça zor ama en azından kısa vadede işinin zor olduğunu söylemek gerek. Böylesine yoğun bir rekabetin yaşandığı mobil işletim sistemi sektöründe, böyle bir anlayışı kullanıcılarına empoze etmeye çalışmak, farklılaşmak adına yapılması gereken en uygun adımlardan biri.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir