Microsoft Çocuk İstismarına Karşı Ücretsiz Bir Araç Tasarladı

Microsoft, internet ortamındaki çocuk istismarını engellemek için "Project Artemi" isimli, tüm sohbet sitelerinde ücretsiz olarak kullanılabilen bir araç geliştirdi.

Son zamanlarda çeşitli platformlarda birçok arkadaşlık uygulamaları karşımıza çıkmakta. Ancak bu arkadaşlık uygulamaları küçük yaştaki çocuklar için tehdit haline gelmiş durumda. Microsoft da çocukları bu sitelerden koruyabilmek için bir araç tasarladı.

Teknoloji devi, tüm arkadaşlık uygulamaları ve sohbet siteleri tarafından ücretsiz olarak kullanılabilen yeni aracına "Project Artemi" ismini verdi. Bu araç, arkadaşlık uygulamaları ve sohbet sitelerindeki konuşmaları filtreliyor ve olası cinsel saldırı durumlarını doğrudan algılayabiliyor. Böylelikle saldırı daha başlamadan önlenmiş oluyor.

Roblox, Kik Messeneger, Thorn ve The Meet Group ortaklığında geliştirilen bu aracın yapay zeka ile geliştirildiği belirtildi. Project Artemi, sohbetleri analiz ediyor ve bir değerlendirme puanı veriyor. Bu değerlendirme puanı eğer riskli seviyelere yükselirse, konu doğrudan yetkililere iletiliyor ve gerekli önlemler alınıyor.

Çocukların cinsel istismarı, pek çok teknoloji devinin yakından ilgilendiği bir konu haline geldi. Geçtiğimiz dönemlerde YouTube, bazı videolardaki yorum özelliğini doğrudan devre dışı bıraktı, Xbox, çocuk istismarına karşı tüm sohbetleri takip ettiğini açıkladı ve geçtiğimiz aylarda da Instagram, platformun 13 yaş ve üzeri kişilere yönelik olduğu için kullanıcıların yaşlarını doğrulamaya başladı.

Haftanın Web3 gelişmeleri artık YouTube'da!

Haftanın en önemli Web3 gelişmelerini meraklılarıyla buluşturan "Haftanın önemli Web3 gelişmeleri" artık YouTube'da!

Bunlar İlginizi Çekebilir