Meta’ya 1.3 milyar dolarlık ceza

Meta, Veri Koruma Komisyonu DPC tarafından 1.3 milyar dolar para cezasına çarptırıldı.

İrlanda'da faaliyet gösteren Veri Koruma Komisyonu DPC, Avrupa Birliği'ne bağlı olarak faaliyet gösteren Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın çatı şirketi Meta'ya yönelik veri aktarımı iddialarıyla ilgili olarak 1,3 milyar dolar para cezası verdiğini açıkladı.

DPC'nin açıklamasına göre, Meta'ya veri akışının durdurulması için 5 ay süre tanındı ve şirketin veri işleme operasyonlarını AB kurallarına uygun hale getirmesi için ise 6 ay süre verildi. 2013 yılında başlayan soruşturma sonucunda, Meta'nın izlediği veri politikalarının AB vatandaşlarının temel özgürlük haklarını ihlal ettiği ve GDPR kurallarına aykırı olduğu sonucuna varıldı.

Meta'nın üst düzey yöneticilerinden Nick Clegg ve Jennifer Newstead, şirketin bu karara itiraz etmeyi planladığını açıkladı. AB tarafından şu ana kadar şirkete verilen en yüksek ceza olduğu bilnen bu cezadan önce rekor, 806 milyon dolardı. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir