Meta, "ırkçı" ifadeler kullanan yapay zekâsının fişini çekti

Meta, akademik açıdan faydalı olabilecek yapay zekâsı Galactica'nın demo sürümüne erişimi sonlandırdı.

Meta, yakın zaman önce Galactica adını verdiği yapay zekâsını tanıtmıştı. Araştırma makalelerini özetlemek ve denklemleri çözmek gibi akademik açıdan faydalı olacak bir yapay zekâ olarak tanıtılan Galactica'nın yapılan son testlerin ardından henüz kullanıma hazır olmadığı anlaşıldı. 

Galactica ırkçı ifadeler kullandı!
Bilimsel bilgiyi depolamak, birleştirmek ve değerlendirebilmek amacıyla geliştirilen yapay zekâ, demo sürümünün ardından beklentileri karşılayamadı. Demo sürümünün kullanılmasının ardından Galactica'nın herhangi bir anlamı olmayan cümleler kurduğu, var olmayan araştırma makaleleri için gerçek yazarlardan alıntı yaptığı ve yanıltıcı bilimsel yazılar oluşturduğu öne sürüldü. Daha da ilginci ise, yapay zekânın kurduğu cümlelerde ırkçı ifadeler kullanıldığına dair iddialar ortaya atıldı. Galactica'ya gelen eleştirilerin ardından ise Meta, yapay zekânın demo erişimini sonlandırdı.

meta-galactica-yapay-zeka-1

Yakın zaman önce erişimi sonlandırılan Galactica üzerinde beklentiler bir hayli büyüktü. Yapay zekâ, bünyesinde 48 milyondan fazla makale, ders kitabı ve ders notu, bilimsel site içeriği ve birçok ansiklopediyi barındırıyordu. Ancak Galactica, demo sürümüyle birlikte yapılan denemelerin ardından, gerçek anlamda herhangi bir bilimsel değeri olmayan metinler üretti. Yapay zekânın yaptığı atıfların gerçekte var olmayan bir makaleye veya yazara ait olması ise ciddi bir sorun olarak görülüyor.

Galactica her ne kadar şu an için erişime kapanmış olsa da, yapılacak olan güncellemelerin ve geliştirmelerin ardından tekrardan kullanıma sunulabilir. Bilimsel yazılar için geliştirilen bir yapay zekânın oldukça titiz bir şekilde çalışması gerek şüphesiz. Meta'nın Galactica'sı için henüz erken olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir