McDonald's Bu Yıl Halloween'ı Eline Yüzüne Bulaştırdı

Malumunuz dün, yani 31 Ekim, Amerika'da Halloween olarak kutlanan Cadılar Bayramı'ydı. Cadılar Bayramı öncesinde markalar çeşitli şekillerde kutlamalar ve kampanyalar yaparak fırsatı değerlendirmek isterler. Örneğin BMW'nin rakibi Mercedes'e Halloween bahanesiyle sataştığı paylaşımını sizlerle paylaşmıştık.

McDonald's bu yıl iki kez Halloween kutlamak isterken özür dilemek zorunda kaldı. Bunlardan ilki; Portekiz'de tespit edilen ‘Sundae bloody Sundae’ kampanyasıydı. McDonald's'ın ünlü dondurması Sundae'nin bir alana bir de hediye şeklinde kurgulanan kampanyasındaki 'bloody' yani 'kanlı' kelimesi ise korku unsurunun ön planda olduğu Halloween için gayet uygun gibi görünse de, slogan aslında bir şarkıdan alıntı.

McDonald's'ın alıntıladığı, orijinali ‘Sunday Bloody Sunday’ olan İrlandalı grup U2'nun şarkısı; 1972'deki 'Kanlı Pazar' katliamından bahsediyor. Onlarca kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamı anlatan şarkıyı promosyon kampanyasında kullanmış olduklarını fark eden McDonald's sosyal medyada da aldığı eleştirler sonrasında özür dilemek durumunda kaldı.

McDonald's'ın diğer tepki çeken uygulaması ise Halloween teması ile süslediği Massachusetts mağazasında kullandığı dar ağacına asılı bir adam figürüydü.

Müşterilerden birisi görüntüden rahatsız olduğunu, bu figürün bir Cadılar Bayramı teması olmaması gerektiğini Twitter'da paylaştıktan sonra McDonald's figürü kaldırdı ve özür diledi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir