McDonald's turşusunun sanat eserine dönüşümü

McDonald's burgerinde bulunan turşu, tavana atılarak sanat eserine dönüştürüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Maurizio Cattelan adlı sanatçı, duvara bir muz bantlamış ve bu sanat eseri 120 bin dolara satılmıştı. O dönem oldukça ses getiren ve birçok marka tarafından real time kampanyalara örnek olan bu olayın ardından benzer bir eylem daha gerçekleşti.

Avustralyalı sanatçı Matthew Griffin bir McDonald's menüsü sipariş ederek burgerin içinde bulunan turşuyu sergi tasarımı olarak galerinin tavanına fırlattı. Bu eylem sonucu sanat eserine dönüşen turşu, 10 bin Yeni Zelanda doları yani yaklaşık olarak 6 bin 300 dolar üzerinden fiyat buldu. Yaklaşık olarak burgerin orijinal fiyatından yüz kat daha fazla bir değer biçilen sanat eseri, 30 Temmuz'a kadar sergilendi.

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Michael Lett (@michaellettgallery)'in paylaştığı bir gönderi

Mc Donald's turşusunun da sanat eseri olarak dahil olduğu eserlerin temaları ise; geçicilik, mesafe ve zaman konularını kapsıyor. Sergide McDonald's turşusunun tavanda yer alması ise bir mesafe örneği olarak belirtiliyor. Üstelik bahsi geçen sanat eseri hakkında McDonald's burgerinin ayrıntılı bileşenlerini bile yayınladı.

Sydney Güzel Sanatlar Direktörü Ryan Moore, The Guardian'a yaptığı açıklamada eserle ilgili oalrak, çağdaş sanatta ortaya çıkan bir tema olan mizah kullanımı ve insanlar arasında üretilen değeri sorgulama biçimi aracılığıyla sanatçısının çalışmalarını takdir ettiğini söyledi. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir