Mavi’de “NEXT” dönemi

Mavi, milyar dolarlık şirket olma yolunda yeni büyüme stratejisini açıkladı.

2023 yılında konsolide gelirlerini enflasyon muhasebesine göre yüzde 25, TMS 29 düzeltmeleri öncesi verilerine göre yüzde 91 oranında artışla 26 milyar 293 milyon TL’ye yükselten Mavi, şirketi geleceğe taşıyacak yeni büyüme stratejisini açıkladı. 

Daha çok büyüme potansiyelimiz var
Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz şirketin geçmiş dönem performansıyla ilgili, “Müşterimiz, çalışanımız, iş ortaklarımız ve Türkiye ile birlikte büyüyoruz. İçinden geçtiğimiz krizlerden de, pandemiden de, temeli insan, yönetimi ve finansı sağlam bir şirket olarak hep güçlenerek çıktık. Krediye, finansmana ulaşmanın zorlu olduğu günümüzde, kendi öz kaynaklarımızla geleceğe güvenle bakabiliyoruz. Her zaman genç kalarak, her dönemin dinamizmini yaşatarak sürdürülebilir kârlı büyümeyi sağladık ve daha da çok büyüme potansiyelimiz var” dedi.

Mavi NEXT stratejisiyle perakende, online, yeni lojistik sistemleri ve teknolojiye yatırım yapacak
“Hedefimiz milyar dolarlık bir şirket olma yolunda Mavi’nin büyüme potansiyellerini açığa çıkarmak ve dünyaca ünlü moda markaları ile birlikte şampiyonlar liginde yer almak” ifadesini kullanan Yavuz, Mavi NEXT stratejisinin temelini, “Mükemmellik tutkumuz, büyüme odaklılığımız, sürdürülebilir kültür ve ekosistemimiz” şeklinde özetledi. Perakende başta olmak üzere online, yeni lojistik sistemleri ve teknolojiye yatırım yapacaklarını, Kuzey Amerika ve Almanya öncelikli olmak üzere globalde yeni hedeflerini hayata geçireceklerini açıkladı.

1,3 milyon yeni müşteri kazanarak kendi rekorunu kırdı, her gün 3.500 yeni müşteriyi Mavi ailesine katt
Her yıl 1 milyon yeni müşteri kazanma hedefini 2023 yılında aşan Mavi, 1,3 milyon yeni müşteri ile kendi rekorunu kırdı. CEO Cüneyt Yavuz, “CRM altyapımız Kartuş’a kayıtlı aktif müşteri sayımız 2023’te 7 milyona ulaştı. Her gün 3.500 kişiyi Mavi ailesine kattık. Yeni müşterilerimizin yüzde 70’i 35 yaş altı kişilerden oluşuyor. Yeni müşteri kazanımında gençlerle büyüyoruz” şeklinde konuştu. 

Her yaşın, her bedenin, her giyim ve yaşam tarzının markası Mavi
“Hazır giyim pazarının dinamizmi devam ediyor” diyen Yavuz sözlerine şöyle devam etti: “Bir yandan gençler geliyor, diğer yandan 45+, 55+ yaş gruplarının giyim alışverişinde eskisinden daha aktif olduğunu görüyoruz. Erkekler de artık kadınlar kadar modayla ilgili ve gardıroplarını sürekli yeniliyor. Biz her yaşın, her bedenin, her giyim ve yaşam tarzının markasıyız. Türkiye gibi kampanyaya çok odaklı, mesajların çok karışık olduğu bir yerde ilk fiyattan ürün satma konusunda çok iyiyiz. Müşteri Mavi’den kampanya beklemiyor. Doğru ürünü, doğru fiyata, yüksek kaliteye alabileceği konusunda bize itimat ediyor. Böylece bu yeni kitleleri her dönemde Mavi’ye çekebiliyoruz.”

2023’te 14 milyon adet jean sattık. Her iki saniyede bir jean satıyoruz
Mavi, 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12 artışla toplam 14 milyon jean sattı. Yavuz, “Yapay zekâ tabanlı trend analizlerinin yanı sıra Mavi Black, PRO, Gold ve yeni Mavi Edition serisi gibi yüksek performanslı inovatif ürünler, farklı fit ve yıkama çeşitliliği ve toplam denim satışları içindeki payı yüzde 51’e çıkan sürdürülebilir All Blue koleksiyonumuz ile müşterinin ilgisini her zaman canlı tutuyoruz. Böylece, her iki saniyede bir jean satıyoruz” bilgisini paylaştı.

Yılda 53 milyon ürün Mavi müşterisiyle buluşuyor: “Mavi, casual giyimin de adresi”
Mavi, yılda toplam 53 milyon adet ürünü müşterileriyle buluşturuyor. Markanın satışları içerisinde denim dışı lifestyle kategorilerin payı yüzde 60’ı geçmiş durumda. Yavuz, “Türkiye gibi büyük ve rekabetçi bir pazarda, hazır giyimde ilk üç markasından biriyiz. Müşterilerimiz denim dışı kategorilerde de markaya büyük teveccüh gösteriyor. Onlar için her hafta Mavi’de yeni bir şey var. Kıvanç Tatlıtuğ ve Serenay Sarıkaya ile yıllardır süregelen kesintisiz iletişim ve müşteri deneyimine yönelik çalışmalarla markayı sürekli güçlü tutuyoruz.”

15 yeni mağaza, 10 mağazada metrekare büyümesi 
Gelirlerinin yüzde 68’ini perakendeden elde eden Mavi’nin yatırım planları içinde bu alanda büyüme var: “Geçtiğimiz yıl perakendede toplam 175 bin metrekareye ulaştık. Perakende bizim en güçlü kasımız. Türkiye’de hazır giyim perakendesinin büyümeye devam edeceğini düşünüyor, yatırım kararlarımızı buna göre şekillendiriyoruz. 15 yeni mağaza açacak ve mevcut mağazalarımızın 10 tanesini büyüteceğiz. Yeni mağaza konsepti ve deneyimlere yatırım yapacağız.”

Dünya jean üretiminin merkezi Türkiye
Toplam ürün kategorilerinde yüzde 86 yerel tedarik oranına sahip olan Mavi’nin jean’leri ise yüzde 100 Türk üreticilerden. Türkiye’nin denimde dünyanın merkezi olduğunu ifade eden Yavuz, “Mavi her zaman iş ortaklarıyla büyüyen bir şirket oldu. Türkiye’nin üretim gücü ve kalitesine güvenimiz sonsuz. Tedarikçimizle birlikte, sadece Mavi’nin geleceğine değil, aslında Türkiye’ye yatırım yapıyoruz” dedi. 

Mavi App sayesinde 7/24 açık 5,7 milyon dükkanımız var
“Online trafiğimiz sürekli artıyor. Mavi.com en büyük mağazamız. Mavi App sayesinde 7/24 açık 5,7 milyon dükkanımız var” diyen Cüneyt Yavuz “Online’a özel ürünler, 2 saatte teslimat gibi özel hizmetler, deneyim anlamında sürekli yatırımlar ve omnichannel uygulamalarıyla şirket cirosuna önemli katkı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Moda markası olmak yetmiyor, veri şirketi olmak gerekli
Yavuz, “Milyar dolarlık şirkete ve 100 milyon adet ürün satışına koşan Mavi için, moda markası olmak yetmiyor, veri şirketi olmak gerekiyor. Güçlü markası, müşteriyle yarattığı güvenin ötesinde, Mavi’de arkada çok zeki bir makine çalışıyor. Mavi’nin sihri veriden müşterinin kalbine giden yolda saklı. Hızlı, verimli ve daha akıllı sistemlerle, daha yüksek kapasiteleri taşıyacak, yeni jenerasyon bir ekosistem oluşturuyoruz” dedi.

Her 10 kişiden 7’si için “jean” demek Mavi demek
Mavi, finansal performansının yanı sıra her adımında markanın “Biricik Mavi” duygusunu yaşatma çabasıyla sektörde ayrışıyor. “Kültürüyle liderliğinin altını çizen marka konumlandırmamız en büyük rehberimiz” ifadesini kullanan Cüneyt Yavuz’un konuyla ilgili değerlendirmesi şu şekilde: “Yaptığımız her işe ve insanlara kendini iyi hissettiren bir dokunuş katıyoruz. Geçtiğimiz yıl Future Bright’ın güven araştırmasında Türkiye’nin en güvenilir markası seçilmekten gurur duyuyoruz. Marka bilinirliğinde, jean denince her 10 kişiden 7’sinin aklına ilk Mavi geliyor.” 

CDP Global A listesine giren ilk ve tek Türk hazır giyim şirketi 
Mavi, İklim Değişikliği ve Su Güvenliği raporlarıyla, dünyanın en büyük çevre raporlama platformu CDP’nin (Carbon Disclosure Project) Global A listesine çift A notuyla girebilen ilk ve tek Türk hazır giyim şirketi oldu. “Global iklim liderleri arasındaki yerimizi sağlamlaştırdık” diyen Yavuz’un aktardığı bilgiye göre Mavi, 2030 yılında tüm denim koleksiyonunu doğa dostu All Blue ürünlerinden oluşturmayı hedefliyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir