MarTech Awards'ta Ödül Alan "Sürpriz Nokta" Projesini Rafineri&Turkcell Ekibi ile Konuştuk

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz, pazarlama konusunda faydalanılan teknolojileri ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımını ödüllendiren ödül programımız MarTech Awards‘ta; Tansu Yeğen başkanlığındaki jüri kadrosunun değerlendirmeleri üzerine pek çok marka 41 farklı kategoride yarıştı.

MarTech Awards’ta "Sadakat Programı Uygulamalarında En İyi Teknoloji Kullanımı" kategorisinde ödül alan "Sürpriz Nokta" projesini, Rafineri Turkcell ekibi ile konuştuk. Keyifli okumalar.

Cemre Üçhisarlı: MarTech Awards 2019’da "Sadakat Programı Uygulamalarında En İyi Teknoloji Kullanımı" kategorisinde "Sürpriz Nokta" projenizle ödül aldınız. Öncelikle tebrik ederiz. Bize projenizden çok kısa bahsedebilir misiniz? 

Rafineri&Turkcell Ekibi: Sürpriz Nokta platformu Turkcell ve BiP ortaklığıyla hayata geçti. Lokasyon bazlı bir BiP kanalı olarak konumlandırılan uygulamada kullanıcılar harita üzerinde bulundukları yer ve yakınındaki sürpriz hediyeleri toplayarak kolayca ödül kazanabiliyorlar. Onlar ödülü yakalamaya çalışmadan, ödül onların ayağına geliyor.

C.Ü: Bu yıl çok değerli, ince eleyip sık dokuyan bir jüri kadromuz vardı. Sizce bu ödülü size kazandıran en önemli faktör ne oldu, Sürpriz Nokta’nın en önemli faydası nedir?

Rafineri&Turkcell Ekibi: Projenin başarısı yeni dijital hayat koşullarına %100 ayak uydurabiliyor olmasıydı. Hayatında her şeyi kolayca, hızlı ve en verimli şekilde yapmaya alışan hedef kitlesine uygun, onları uğraştırmayan, peşinden koşturmayan ve basit bir kurgu tasarlamıştık. Kurgunun bu temizliği iş sonuçlarında da kendini gösterdi, Turkcell müşteri hedef kitlesinin önemli bir kısmı Sürpriz Nokta’ya katılırken, Turkcell tarafından yerli mühendislerimiz tarafından geliştirilen BiP’in indirilme oranları ise ciddi şekilde artış gösterdi. En önemli başarısı ise ekonomik olarak böyle zor bir dönemde algı skorları anlamında eder-değer ilişkisinde Turkcell rakamlarını yükseltti. 

C.Ü: Sürpriz Nokta’nın hedef kitlesi kimlerdi ve projeniz hedef kitlenin hangi problemine çözüm buldu? 

Rafineri&Turkcell Ekibi:Hedef kitlemiz öncelikle dijital dünyaya uyum sağlamış, internet üzerinden işlem yapmaktan çekinmeyen Turkcellliler olmak üzere tüm müşterilerimizdi. Hedefimiz bu hedef kitlenin günlük hayatına ‘görünmez’ bir şekilde katkı sağlamaktı.

C.Ü: Projenizin çözüm sunduğu problemi nasıl fark ettiniz ve proje nasıl bir iç görü ile hazırlandı?

Rafineri&Turkcell Ekibi:Tüketici için zor geçeceği ön görülen 2018; marka sadakatinin azalacağını, hanelere daha fazla marka gireceğini gösteriyordu. (Kaynak: Future Bright, 2018 Beklentileri, Aralık 2017) Bu durum telekomünikasyon sektöründe fiyat odaklı hedef kitlenin markalar arasında gidip geleceğini haber veriyordu. Fiyat indiriminin söz konusu olmadığı bu koşullarda marka bağlılığı yaratmanın yeni bir yolunu bulmalı, eder-değer ilişkisini kuvvetlendirmeliydik. 

Yeni sadakat platformumuz Sürpriz Nokta’yı, lokasyon bazlı, oyunlaştırılmış yeni bir deneyim yaşatmak üzerine BiP ortaklığında bir platform olarak kurguladık. Türkiye’nin her iline, harita üzerine işaretlediğimiz hediyeler yerleştirdik. Kimsenin hediye ‘kovalamak’ zorunda olmadığı ve yürürken bile Turkcell ayrıcalığını hissedebileceği bir deneyim tasarladık.

C.Ü: Ülkemizdeki MarTech ekosistemi hakkında ne düşünüyorsunuz, MarTech’in geleceğini nasıl buluyorsunuz?

Rafineri&Turkcell Ekibi:Teknolojinin gelişimi pazarlama alanında ve Türkiye’de de göz ardı edilemeyecek boyuttadır. Bu anlamda tüm markalar teknoloji entegrasyonunu iletişim ve pazarlama alanlarında yaygın olarak kullanmaya başladılar. Teknoloji ve pazarlama alanında yapılan işlerin değerlendirilmesi, başarılı uygulamaların ise ödüllendirilmesi ve yenilerinin teşvik edilmesi anlamında MarTech etkinlik ve ödüllerinin kıymetli olduğu inancındayız. Bu sene ikincisinin düzenlendiği etkinlikte dünya çapında konuşmacıların yer alması ve ödül yelpazesinin de genişlemesi sonucu güzel bir organizasyon düzenlendi. Gelecekte daha da iyilerinin düzenleneceğine inanıyoruz.  

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir