MarTech Awards'ta Ödül Alan Hopi'nin BP Markalı Pin Uygulaması'nı Zoom İletişim ile Konuştuk

19 Nisan’da gerçekleşen MarTech Awards ödül törenimizde teknolojiyi pazarlamaya en iyi uyarlayan projeler sahiplerini buldu. “En İyi Konum Temelli Teknoloji Kullanımı” kategorisinde ödül alan “BP Markalı Pin Uygulaması” projesinin altındaki içgörüyü Hopi'nin iletişim ajansından Stratejik Planlamadan Sorumlu Kurucu Ortak Başak Kızıroğlu'na sorduk.

Cemre Üçhisarlı: MarTech Awards ödül töreninde “En İyi Konum Temelli Teknoloji Kullanımı” kategorisinde “BP Markalı Pin Uygulaması” projeniz ile ödül aldınız. Öncelikle projenizden kısaca bahsedebilir misiniz? 

Başak Kızıroğlu: Hopi, Türkiye’de akaryakıt kategorisinin hane halkı harcama verilerine göre kira ve gıdanın ardından en çok harcama yapılan üçüncü kategori olması verisinden yola çıkarak üyelerinin kullanım sıklığını arttırmak hedefiyle BP ile bir işbirliği yaptı. Amacımız bu işbirliğini duyurmak ve marka sadakati oldukça yüksek olan akaryakıt kategorisinde Hopi kullancısı araç sahiplerini BP istasyonlarına yönlendirmek ve benzin alışveriş rutinlerinin bir parçası haline gelmekti. 

Yandex navigasyon uygulamasında benzin istasyonlarının en çok aranan ikinci kategori olduğunu öğrendiğimizde mecramızı bulmuş olduk. Böylelikle hem media-first bir işe imza atacak hem de hedef kitleye lokasyon bazlı ve seyir halinde ulaşabilecektik. 

657 BP istasyonu için haritalarda markalı pinler oluşturduk. Yandex Navigasyon uygulaması üzerinden bir rota izleyenler istasyonlara 150 metre yaklaştıklarında haritalarının üzerinde BP pin’leri belirdi. Pin’e tıklayan kullanıcılar Hopi-BP kampanyasının duyurusunu gördüler.   

C.Ü: Projeniz nasıl bir içgörüyle hazırlandı ve hangi soruna çözüm buldu? 

B.K: Hopi’yi benzin alışveriş rutininin bir parçası haline getirmeyi hedeflediğimiz kampanyamızda, kampanyaları takip etmenin ayrı bir zaman ve efor gerektirdiğine inanan kafası karışık hedef kitleye lokasyon bazlı ve seyir halindeyken ulaşmak, ihtiyaç duyduğu anda fırsat iletişimini karşısına çıkarmak çok önemliydi. 

Navigasyon uygulamalarında benzin istasyonlarının ATM’lerden sonra en çok aranan ikinci kategori olduğu verisi ile tüketici içgörülerimizi birleştirdiğimiz noktada mecra seçimini ayda 71 milyon kez kullanılan Yandex Navigasyon olarak belirlemiş olduk.  

C.Ü: Projenizin hedef kitlenize ulaştığını düşünüyor musunuz?

B.K: 5 hafta süren kampanya boyunca Hopi-BP pinleri 10,6 milyon kez görüntülendi. Hopi aplikasyonu 11.000.000’dan fazla kez açıldı ve 1.300.000 paracık dağıtıldı. Aynı dönemde BP’nin Yandex Navigasyon uygulamasında benzin istasyonları arasından aldığı pay %70 arttı. İş sonuçlarına baktığımızda kampanyanın hedef kitleye etkili bir şekilde iletildiği sonucuna varıyoruz.

C.Ü: Bildiğiniz gibi MarTech (Marketing Technology) ülkemiz için yeni bir kavram, siz MarTech’in önümüzdeki yıllarda nasıl bir ivme kazanacağını düşünüyorsunuz? 

B.K: İnsanların davranış şekilleri ve alışkanlıklarının teknolojinin yarattığı yeni düzene bağlı olarak farklı bir eksene doğru kayması farklı pazarlama yöntemlerini de beraberinde getiriyor.   

“Marketing Technology” kavramı son zamanlarda sıkça konuştuğumuz ama tarifinde zorlandığımız bir kavram. Biz bu kavramı, pazarlamacıların ellerinde bulundurdukları kanalları optimize ederek daha efektif “entegre pazarlama" kampanyaları gerçekleştirmelerini sağlayan, bunu yaparkende tüketicilerine farklı “deneyimler” yaşatan bir dizi teknoloji olarak özetliyoruz.  

Türkiye’de bu kavramın teknolojiyi çok hızlı içselleştiren bir toplum olarak hızla önem kazanacağını düşünüyoruz. Bu noktada teknolojiyi doğru içgörü ile birleştiren ve insani dokunuşlar ile ören kullanımların fark yaratacağını düşünüyoruz. 

C.Ü: Son olarak bu yıl ilkini düzenlediğimiz MarTech Awards ödül töreninin geleceğini nasıl görüyorsunuz? 

B.K: Sektörde gerçekleştirilen bu tarz organizasyonları çok değerli buluyoruz. Teknolojinin  günümüz dünyasını yönettiği bu zamanda “MarTech Awards” gibi teknoloji ve pazarlamayı doğru birleştiren işlerin ödüllendirilmesinin sektöre örnek olması açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.  

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir