MarTech Awards'ta Ödül Alan "Google Reklam Paketi" projesini GittiGidiyor ile Konuştuk

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz, pazarlama konusunda faydalanılan teknolojileri ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımını ödüllendiren ödül programımız MarTech Awards‘ta; Tansu Yeğen başkanlığındaki jüri kadrosunun değerlendirmeleri üzerine pek çok marka 41 farklı kategoride yarıştı.

MarTech Awards’ta “En İyi MarTech Ekosistemi Kullanımı ” kategorisinde ödül alan “Google Reklam Paketi ” projesini, Gittigidiyor Pazarlama Direktörü Feyza Dereli Fedar ile konuştuk. Keyifli okumalar.

Cemre Üçhisarlı: MarTech Awards 2019’da "En İyi MarTech Ekosistemi Kullanımı" kategorisinde GittiGidiyor Google Reklam Paketi projenizle ödül aldınız. Öncelikle tebrik ederiz. Bize projenizden çok kısa bahsedebilir misiniz? 

Feyza Dereli Fedar:Türkiye’de bir ilk olarak hayat geçirdiğimiz Google Reklam Paketi ile satıcılarımızın daha fazla potansiyel kullanıcıyla buluşmalarına ve satışlarını artırmalarına destek oluyoruz. Reklam paketi ile satıcılarımızın Google reklam arayüzüne girmeden, GittiGidiyor'dan satın aldıkları paketle, pratik bir şekilde Google alışveriş reklamlarında yer almalarını sağlıyoruz. Bu program sayesinde satıcılarımız kendi bütçelerine en uygun reklam paketini satın alarak Google aramalarında öne çıkabiliyor, ilgili ürüne ihtiyaç duyan daha fazla müşteriye ulaşarak satışlarını artırma olanağına sahip oluyor. Aynı zamanda anlık raporlar sayesinde reklam performanslarını da takip edebiliyor ve reklamdan gelen satışlarını kontrol edebiliyorlar. 

C.Ü: Bu yıl çok değerli, ince eleyip sık dokuyan bir jüri kadromuz vardı. Sizce bu ödülü size kazandıran en önemli faktör ne oldu, GittiGidiyor Google Reklam Paketi en önemli faydası nedir?

Feyza Dereli Fedar:Google Adwords reklamları önemli bir pazarlama aracı olmakla birlikte stratejik bir planlama da gerektiriyor. Türkiye’de 59,3 milyon internet kullanıcısı mevcut. Mobil kullanıcıların yüzde 41’i, bilgisayar kullanıcılarının ise yüzde 34’ü satın almak istediği ürünü ilk olarak internette araştırıyor ve yüzde 43’ü satın alma işlemini online kanallar yoluyla gerçekleştiriyor. Günümüzde pazarlama faaliyetleri büyük ölçüde internet üzerinden yürütülüyor ve özellikle e-ticarette Google reklamları kritik önem taşıyor. E-ticaret platformlarında yer alan satıcılar ise bugüne kadar Google aramalarında görünürlüklerini artırmak ve ürünlerini daha fazla potansiyel müşteriye ulaştırmak için bir reklam modelini kullanamıyorlardı. Bu projeyle satıcılarımıza bu anlamda kolaylık sağlıyor, onların Google reklam arayüzüne girmeden GittiGidiyor’dan pratik bir şekilde Google alışveriş reklamlarında yer almasını mümkün kılıyoruz. Google Reklam Paketi ile satıcıların daha fazla sayıda potansiyel kullanıcıyla buluşmalarına ve satışlarını artırmalarına destek oluyoruz. Türkiye’de bu uygulamayı satıcılara ilk sunan e-ticaret platformu olduğumuz için de son derece mutluyuz. 

C.Ü: GittiGidiyor Google Reklam Paketi hedef kitlesi kimlerdi?

Feyza Dereli Fedar:GittiGidiyor 23 milyon kayıtlı kullanıcı ve 100 bin satıcıya ev sahipliği yapan, kapsama alanı çok geniş bir e-ticaret platformu. Projemizin hedef kitlesi; GittiGidiyor bünyesinde yer alan, e-ticaret aracılığıyla satışlarını artırmak ve dijital pazarlamanın sunduğu fırsatlar sayesinde daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak isteyen, aramalarda görünürlüğünü artırmayı ve satışlarını büyütmeyi amaçlayan tüm satıcılarımız ve KOBİ'lerdi.

C.Ü: Projenizin çözüm sunduğu problemi nasıl fark ettiniz ve proje nasıl bir içgörüyle hazırlandı?

Feyza Dereli Fedar:Sadece uzmanların kullanabildiği profesyonel bir kanal olan Google Adwords online dünyada görünür olmanın ve satışları artırmanın anahtarı. Ancak, Google Adwords e-ticarette faaliyet gösterenler için ciddi bir stratejik planlama gerektiriyor ve birtakım maliyetleri de beraberinde getiriyor. 

Bu gereksinimler, küçük ve orta ölçekli satıcılarımızın reklam görünürlüğü elde etmesini zorlaştırıyordu. Kendi bütçesiyle daha fazla görünürlük elde etmek isteyen satıcılarımızın ciddi bir bölümünün bunu kendi başlarına yapabilmesi için gerekli bilgi birikimi ve deneyimi de yoktu. Biz de, buradan yola çıkarak GittiGidiyor’daki KOBİ’lerimizin listelediği ürünlerin daha çok kişiye ulaşmasına, satış ve marka bilinirliklerinin artmasına destek olmak için kolayca kullanabilecekleri Google Reklam Paketi’ni geliştirdik.

C.Ü: Ülkemizdeki MarTech ekosistemi hakkında ne düşünüyorsunuz, MarTech’in geleceğini nasıl buluyorsunuz?

Feyza Dereli Fedar:İnternet penetrasyonunun hızla arttığı ve teknolojinin gelişmeye son sürat devam ettiği günümüzde, pazarlama alanında teknoloji kullanımı olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Kullanıcı deneyimi odaklı pazarlama, özellikle de e-ticaret gibi sektörlerde mutlaka teknolojiyle harmanlanan bir anlayışı benimsemeyi ve buna uygun uygulamaları hayata geçirmeyi gerekli kılıyor. Günümüzde şirketler büyük veri, makine öğrenme ve yapay zeka gibi teknolojileri kullanarak kullanıcı odaklı ürünler geliştirirken kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sunuyor. Dolayısıyla dijital uygulamaların önümüzdeki yıllarda pazarlama trendlerinin merkezinde yer alacağını düşünüyorum. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir