Mart Ayında Hangi Ürünlerin Satışları Arttı, Hangilerininki Azaldı?

Bildiğiniz gibi, corona virüsü salgını dolayısıyla dünyanın pek çok ülkesinde karantina uygulanması nedeniyle insanlar zorunda kalmadıkça evlerinden dışarı adım atmıyorlar. Doğal olarak bu durum, pek çok insanın temel ihtiyaçlarını karşılamak için online alışverişi tercih etmelerine neden oldu.

Aynı zamanda bu sıkıntılı süreç, tüketicilerin satın alma davranışlarının da değişmesine neden oldu. Şöyle ki, genel olarak insanlar, bu karantina durumunun ne kadar daha süreceğini bilmedikleri için aşırı temel ihtiyaç malzemelerini aşırı miktarda satın alırlarken zaruri olmayan giyim, elektronik gibi alışverişlerini ise ertelediler.

Perakende teknolojisi şirketi Stackline da bu konuda daha net bir içgörü elde edebilmek amacıyla mart ayı boyunca ABD genelinde gerçekleşen e-ticaret satışlarını inceledi ve bir önceki yılın mart ayına göre satışları en çok artan ve en çok azalan ürün kategorilerini sıraladı.

Satışları En Çok Artan Ürünler

Stackline'ın mart ayında satışları en çok artan 100 ürün listesinde, ilk sırayı %670'lik artışla tek kullanımlık eldiven alıyor. İkinci sırada ise %652'lik artış oranıyla ekmek yapma makinesi bulunuyor. Zira ekmek, insanların en çok stok yaptıkları gıda maddelerinin başında geliyor ve bu nedenle marketlerde ekmek stokları kısa sürede tükenebiliyor. İşte bu durum, ekmek yapma makinesi satışlarının önemli ölçüde artmasına neden oldu.

Çorba, %397 artışla listenin dördüncü sırasında yer alırken beşinci sırada %386'lık artışla kurutulmuş tahıllar ve pirinç, altıncı sırada ise %377'lik artış oranıyla paketlenmiş gıdalar bulunuyor. Salgın nedeniyle spor salonlarının geçici olarak kapatılması, pek çok insanı evde spor yapmaya yöneltmiş olacak ki, ağırlık antremanı ekipmanlarının satışları da önemli ölçüde artmış. Bu ürün kategorisi, %307'lik artışla sekizinci sırada yer alıyor.

Bu dönemde satışı en çok artan temizlik malzemeleri arasında yer alan kağıt havlu (%264) ve el sabunu ve dezenfektanı (%262) sırasıyla 11. ve 12. sırada bulunuyorlar. En çok stoklanan gıda ürünlerinden biri olan makarna ise %249'luk artış oranıyla 13. sırada yer alıyor. Ekmek yapma makinesi satışlarının artmasıyla doğru orantılı olarak un satışları da artış gösterdi. Un, %238'lik artışla satışları en çok artan 100 ürün listesinde, 15. sırada kendine yer buldu. Dünyanın pek çok ülkesinde stokları tükenen ürünlerin başında gelen tuvalet kağıdı (%190) ise ABD'de satışı en fazla artan 19. ürün konumunda.

Pek çok şirketin evden çalışma düzenine geçiş yapması, çalışanların ihtiyaç duydukları çalışma masası, monitör, klavye ve mouse gibi ürünlerin de satışlarının büyük oranda artmasını sağladı. Bu ürünler arasından en yüksek sıralamaya sahip olan %172'lik artış oranıyla 30. sırada kendine yer bulan monitör. Çalışma masası, %89'luk artışla 95. sırada yer alırken klavye ve mouse %80'lik artış oranıyla 98. sırada bulunuyor.

Satışları En Çok Azalan Ürünler

ABD'de, mart ayında satışları en çok azalan 100 ürün listesinin ilk sırasında %77'lik düşüş oranıyla bavullar bulunuyor. İnsanların tatil planlarını ertelemek zorunda kaldıklarını göz önünde bulundurduğumuzda, bu gayet normal bir durum. Listede, satışları aynı oranda düştüğü için ilk sırayı bavullar ile paylaşan evrak çantaları da dikkat çeken ürün kategorilerinden biri. Bu da evden çalışma düzenine geçilmesinin bir sonucu.

Bu listenin üçüncü sırasında ise %64'lük düşüş oranıyla kameralar yer alıyor. İnsanların dışarıda vakit geçirme süreleri büyük oranda azaldığı ve tatil planlarının yanı sıra spor aktiviteleri ve konserler gibi pek çok büyük etkinlik ertelendiği için kamera satışlarının düşmesi de şaşırtıcı değil.

Bu dönemde giyim ürünlerinin satışlarının düştüğünü zaten tahmin ediyorduk. Satışları en çok azalan ürünler listesine göz attığımızda da bu tahminimizin son derece doğru olduğu ortaya çıkıyor. Satışları en çok azalan giyim ürünleri sırasıyla şu şekilde:

4. Erkek Mayo (%64)

5. Gelinlik (%63)

6. Erkek Klasik Giyim (%62)

7. Kadın Mayo (%59)

9. Erkek Çocuk Spor Ayakkabı (%59)

13. Kız Çocuk Mayo (%55)

18. Kadın Kıyafeti ve Elbisesi (%53)

19. Kadın Çizme / Bot (%51)

21. Kadın Sandaletleri (%50)

23. Erkek Çocuk Aktif Giyim (%50)

27. Erkek Dış Giyim (%49)

28. Saat ve Aksesuar (%49)

33. Kız Çocuk Mont ve Ceket (%47)

34. Kadın Şapka (%47)

35. Kadın Dış Giyim (%47)

42. Kız Çocuk Spor Ayakkabı (%44)

43. Kadın Ayakkabı (%44)

45. Güneş Gözlüğü ve Gözlük (%43)

46. Erkek Üst Giyim (%41)

48. Erkek Spor Ayakkabı (%40)

52. Erkek Ayakkabı (%40)

54. Kız Bebek Ayakkabı (%39)

56. Erkek Bot (%39)

59. Erkek Alt Giyim (%38)

64. Erkek Şapka (%37)

65. Kız Ayakkabı (%37)

76. Kız Çocuk Aktif Giyim (%34)

77. Kadın Üst Giyim (%34)

82. Kadın Spor Ayakkabı (%33)

93. Erkek Çocuk Ayakkabı (%31)

98. Erkek Aktif Giyim (%29)

Doğum günü partileri ve kutlamalar gibi etkinlikler de şu aralar yapılmadığı için etkinlik ve parti malzemelerinin de satışları düştü. Listenin 15. sırasında yer alan bu ürün kategorisinin satışları %55 oranında azaldı. Bununla birlikte tatilden sayabileceğimiz kamp organizasyonları da sekteye uğradığı için kamp ekipmanlarının satışları da düşüşe geçmiş durumda. Satışları %39 oranında azalan bu ürün kategorisi de listenin 58. sırasında yer alıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir