Marlboro'nun "cinsiyet değişimi"

Piyasaya ilk çıktığında "kadın"sigarası olarak görülen Marlboro'nun, toplumdaki algıyı nasıl değiştirdiğini biliyor musunuz?

Günümüzde en çok satan sigara markası olan Marlboro, 1920'lerde piyasaya ilk çıktığında "kadın" sigarası olarak görülüyordu. Reklam sloganı "Mayıs kadar hafif" olan marka, erkekler tarafından tercih edilmiyordu. Bir müddet sonra bazı markalar sigaralarını filtreli satmaya başladı ve 1960'ların sonlarına kadar, Marlboro dahil tüm filtrelenmiş sigaralar feminen olarak kabul edildi. Bu da erkeklerin markadan uzaklaşmasına neden oldu.

Marlboro satışlarında yaşanan düşüşün ardından Philip Morris Company, erkek kullanıcılar için bir kampanya başlattı. Toplumda "filtreli sigaraların kadın için olduğu" algısını yıkmak amacıyla marka, Amerikan reklam şirketi Leo Burnett ile işbirliği yaptı ve toplum tarafından erkek figürlerinin Marlboro içerken tasvir edileceği bir reklam kampanyası yarattı. Algıları yıkmak isteyen kampanya reklamlarında çeşitli erkek figürleri kullanılsa da hiçbiri kovboy figürü kadar etkili olmadı. Birkaç oyuncu görüşmesinin ardından Leo Burnett, model aramayı bıraktı ve kampanyanın gerçekçi olması için Batı'daki rodeoları ziyaret etti. Bu yolculuğun ardından Marlboro Man olarak, Brad Johnson kampanyada rol aldı.

Marlboro Man'in ilk çıkışından sonraki bir yıl içinde, şirket sadece yüzde 1 pazar payına sahipken hızlıca Amerika'da en çok satan dördüncü sigara markası haline geldi. Marlboro Man kampanyasının başlamasıyla 1955 yılındaki geliri 5 milyar dolar olan Marlboro, yalnızca iki yılda satışlarını 20 milyar dolara çıkardı.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir