Markaların doğuş hikâyelerini anlatan 5 film

Hafta sonu, film izlemek istiyorsanız fakat hangi filmi izleyeceğinize karar veremiyorsanız sizler için markaları konu alan film izlemenizi öneririz. Keyifli vakit geçirirken bir yandan da pazarlamanın derinliklerine inmek için markaları anlatan birbirinden heyecanlı, duygusal ve motive edici 5 filmi sizler için sıraladık.

1. The Founder

Bu filmde iki kardeşin ortaya koydukları yenilikçi hareketlerle McDonald’s’ın kuruluş hikâyesi anlatılıyor. Ayrıca şu an Amerikalı iş adamı olan Ray Kroc isimli satış görevlisinin 1954'te katıldığı, McDonald's'ı nasıl hırsı ve acımasız kapitalizm iç güdüsüyle dünyanın önde gelen global fast food zincirlerinden biri hâline getirmesini anlatıyor.

https://youtu.be/Os3SZgnhwRA

2. Adidas vs. Puma - That’s The Name Of The Game!

Bu filmde, hikâyeleri ile bile ilgi çekici olan Adidas ve Puma'nın nasıl dünyanın en ünlü markaları haline geldikleri anlatılıyor. Kurumsal rekabetin dışında bu hikâyenin temelinde ise Adidas’ı kuran Adolph Dassler ile Puma’yı kuran Rudolph Dassler’in kardeş olması geliyor. Birbirleri ile rekabet halinde olan bu iki kardeşin işlerin sonucunda iki büyük ayakkabı markasını yaratmış olması işleniyor. Film aynı zamanda pazarlama, markalaşma, girişimcilik, ve fırsatları değerlendirmeyi öğretirken izleyiciler için ilham da veriyor.

https://youtu.be/cSAv5JlQ1ag

3. Ford v Ferrari

İki otomotiv devi arasındaki rekabeti yarış pistlerinde yaşananlar üzerinden anlatan filmde Ford’un 1966 yılında düzenlenen Le Mans yarışında Ferrari’ye nasıl kafa tuttuğunu ve Ford ve Ferrari’nin nasıl bir hikâyenin üzerine kurulduğunu anlatıyor. Bir yarış filmi olmasının yanı sıra iş yaşamında yönetim ve pazarlama ilkeleri üzerine çok önemli vurguların yapıldığı bir film olarak karşımıza çıkıyor.

https://youtu.be/I3h9Z89U9ZA

4. The Social Network

David Fincher imzalı biyografik drama, Harvard öğrencisiyken internet süperstarına dönüşen Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'un ani yükselişini, Facebook'un icat edildiği anı ve yaratılış sürecini anlatıyor.

https://youtu.be/lB95KLmpLR4

5. Coco Before Chanel

Film, Coco Chanel'in yetimhanede başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan daha sonra da dünyanın en önemli modacısı olma yolunda ilerleyen, ilginç hayatını anlatıyor. Gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel ’in Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki yaşamından kesitleri sergileniyor.

https://www.youtube.com/watch?v=uLjoLT1GwEA

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir