Markalardan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajları

Markaların 2022 yılı için 8 Mart Dünya Kadılar Günü'ne özel hazırlanan reklam filmleri yayında.

Toplumda var olan gerçekdışı normların önüne geçmek ve farkındalık yaratmak adına, bu yıl da daha önceki yılarda olduğu gibi birçok marka tarafından reklam filmleri hazırlandı. Markaların bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel yayınadıkları reklam filmlerini ve kampanyaları sizler için derledik.

1) Halkbank | Kendi hikâyelerinin kahramanları olan kadınlarımıza...

Halkbank'ın 8 Mart Dünya Kadılar Günü için yayınladığı reklam filminde, kadın girişimcilerin geçek başarı hikayelerini ve başarı yolundaki azim, istek ve kararlılıklarını konu aldı. Reklam filminde Kars Kaz Evi kurucusu Nuran Özyılmaz'dan Big Chefs restoranlarının kurucusu Gamze Cizreliye kadar birçok zorluğun üstesinden gelmiş birbirinden başarılı kadın girişimciler bulunuyor. Hazırlanan reklam filminde Halkbank, kadın girişimcilere finansal destek sağladığı Üreten Kadınlar Projesi'nin birinci yılını da kutlamış oldu.

2) VakıfBank | Ağzından çıkanı kulağın duysun

Geçtiğimiz yıl #işinebak sloganıyla öne çıkan VakıfBank, bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırladığı reklam filminde, toplumun diline dolanmış ayrımcı sözlerin sürdürülebilir olmadığını ve toplumsal gerilime neden olduğunu "Ağızından çıkanı kulağın duysun" mesajıyla ifade ediyor. Şirket, toplumun ağızında tabulaşmış bu söylemlerin, reklam filminde gösterilen balon metaforuyla insanların sabrını taşırdığını vurguluyor.

3) BEYMEN CLUB ve ECZACIBAŞI DYNAVİT | Onlar Türkiye'ye model

Son iki sezondur Ezacıbaşı Dynavit Kadın Voleybol Takımı'nın stil sponsorluğunu üstlenen Beymen Club, takım oyuncuarıyla birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel bir kampanyaya imza attı. "Onlar Türkiye'ye Model" sloganıyla yayınlanan reklam filminde oyuncular, özgüvenleri, bitmeyen inançları, mücadeleci kimlikleri ve başarılarıyla tüm Türkiye'ye örnek bir rol model oldular.

4) Lenovo | #KısaYoluYok

Lenovo, yayınladığı reklam filmiyle, cinsiyet ayrımcılığının kısa yoldan çözülecek bir tarafı olmadığını ve kadınların, kendilerini ötekileştiren yargılar sona erene kadar toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadelelerini devam ettireceklerini oyun diliyle ifade ediyor.

#KısaYoluYok” sloganıyla öne çıkan reklam filmi, hayatın her alanında olduğu gibi oyun dünyasında da kadınları ötekileştiren yargılarla, kadın erkek fark etmeksizin mücadele edilmesi gerektiğini vurguluyor. 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pazarlamasyon (@pazarlamasyoncom)'in paylaştığı bir gönderi

5) Kiğılı | Yeniliyoruz

Kiğılı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel hazırladığı "Yeniliyoruz" mesajlı reklam filmiyle, kadına yönelik şiddetin kadınların emeği ve başarısının önünü kapattığı gerçeğini vurguluyor. Hazırladığı proje ile Kiğılı, Türkiye’deki birçok mağazasının vitrinini kadına karşı şiddet haberlerinin olduğu kupürlerle kapladı. Uzaktan bakıldığında mağaza vitrinlerinin tadilatta olduğu hissini veren tasarım, yaklaşıldığında ise Türkiye'deki kadına yönelik şiddet haberlerini içeren gazete sayfaları olduğu görünüyor. Yeniliyoruz yazısının oluşturduğu boşluktan bakıldığında ise şiddet haberlerinin kadınların başarı haberleriyle giydirilen mankenlerin önünü kapattığı dikkat çekiyor.

6) Vestel | #BugününArdındaNiceDünVar

VestelDünya Kadınlar Günü için hazırladığı reklam filminde, desteklediği spor dallarında birbirinden başarılı milli sporcuların, bugüne gelebilmelerinin ardında 364 gün boyunca hiç durmadan çalışmalarına ve verdikleri büyük emeğe dikkat çekiyor. Reklam filminde verilen “Başarı bir gün kutlanır, emek her gün” mesajıyla Vestel, Dünya Kadınlar Günü'nü, 364 dünüyle birlikte kutluyor.

7) Migros | Burası Migros. Burada her işe kadın eli değer

Migros, hazırladığı reklam filminde, farklı iş pozisyonlarındaki kadın erkek eşitsizliğinin önüne geçerek bünyesinde çalışan 20 binden fazla kadının yöneticilerden kuryelere kadar her işte bulunabileceğini "Burada her işe kadın eli değer" sloganıyla ifade ediyor. Migros, toplumda oluşmuş, kurye, yönetici, kasap gibi mesleklerin "erkek mesleği" olduğu algısını şirket bünyesinde kırdığını ve her işte kadın bulunabileceğini etkili bir şekilde anlatıyor.

8) Banvit | Hayat, eşitlik varsa tamam

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunun üzerinde duran Banvit, ‘Banvit’se Tamam’ sloganını bu iletişim özelinde “Hayat, eşitlik varsa tamam” söylemine dönüştürüyor. Aile içi iş bölümünde eşitliğin önemine vurgu yapan şirket, “Ev işi, sadece kadının işi değildir” mesajıyla erkeklerin ev işi yapmalarının bir fedakarlık olmadığını ve hayatın müşterek olduğunu öne çıkarıyor. Banvit değişmesi gerektiğini düşündüğü bu algıyı öncelikle kendi bünyesi altında, çalışanlarına "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi” vererek toplumsal cinsiyet eşitliğine destek veriyor.

9) MediaMarkt | Teknolojinin kadını, erkeği olmaz

Elektronik perakende sektöründe kadın istihdamını artırmayı ve kadınların özgüven kazanmalarını amaçlayan MediMarkt, Dünya Kadınlar Günü için hazırladığı reklam filminde yer alan “Teknolojiden Anlamanın Kadını Erkeği Olmaz” ifadesiyle sektör adına farkındalık yaratmayı hedefliyor. Toplumda, erkek egemen olarak görülen teknoloji ve elektronik sektöründeki var olan cinsiyete bağlı çalışan sayısı farkının önüne geçmek ve tam bir eşitlik sağlamak isteyen MediaMarkt, şirket politikalarını düzenliyor.

10) Peugeot | Cinsiyet, trafik kazasının sebebi değildir

Peugeot, Dünya Kadınlar Günü için yayınladığı reklam filminde, trafik kazaları haberlerinin cinsiyet ayrımcılığına neden olan söylemlerine dikkat çekiyor. "Kadın sürücü" ifadesiyle başlayan haber manşetlerini hedef alarak "Cinsiyet, trafik kazasının sebebi değildir" mesajıyla farkındalık yaratıyor.

11) Balparmak | Eğer bir iş yapılabiliyorsa onu her kişi yapabilir

Dünya Kadınlar Günü'ne özel hazırladığı reklam filmiyle Balparmak, bir işin yapılabilmesinin cinsiyete bağlı olmadığı mesajını veriyor. Yayınlanan reklam filmi, babasının ve eşinin yapamazsın demesine rağmen 17 yıldır arıcılık işinde olan bir kadını konu alıyor. Hikayesiyle ilham veren tüm kadınlar adına hazırlanmış olan reklam filmi, mesleklerdeki cinsiyet ayrımcılığının gerçekdışı olduğunu vurguluyor. 

12) Gürok Grup | Bizi görmezden gelemezsiniz

Dünya Kadınlar Günü'ne özel hazırlanan birçok reklam filminin ardından, karşılarına çıkan yeni reklam filmlerini geçmek isteyecek kişilerin dikkatini çekmek amacıyla Gürok Grubu tarafından hazırlanmış film, video izleme platformlarının “reklamı geç” özelliğinden yola çıkarak izleyicilere “Bu reklamı geçebilir, görmezden gelebilirsiniz ancak kadınları görmezden gelemezsiniz” mesajını veriyor. "Reklamı geç" butonunu bir metafor olarak kullanan Gürok Grubu, artık kadınların görmezden gelinemeyeceğini vurguluyor.

13) Atasun Optik | Görmezden gelme

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel hazırladığı reklam filmiyle Atasun Optik, kimi zaman trafikte, kimi zaman meslek alanlarında ya da iş mülakatlarında kadınların karşılaştıkları önyargılara dikkat çekerek toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemini vurguluyor. Şirket, yayınladığı reklam filmiyle, bütün bu önyargılara karşı "görmezden gelme" mesajını etkili bir şekilde izleyenlere aktarıyor.

14) Boyner | Türkiye'de kadın olmak

Boyner, Türkiye'deki kadınların yaşadıkları korkuyu, üzüntüyü, stresi ve gerilimi konu alan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel hazırladığı reklam filmiyle izleyenlerin tüylerini diken diken ediyor. Sokakta tek başına yürüyen bir kadının yaşadığı gerginliğini, şiddet gören bir kadının yaşadığı korkuyu ve bir çocuk gelinin yaşadığı üzüntü ve stresi konu alan reklam filmiyle Boyner, kadınların yaşadıkları duyguları izleyenlere aktarmayı başarıyor.

15) Sinoz | Güzelliğinin farkına var

Sinoz, "Güzelliğinin farkına var" sloganıyla, Kadılar Günü'ne özel yayınladığı reklam kampanyasında, içinde 16 değerli yağın mucizevi bileşimi olan No:16 Miracle Oil’in marka yüzü olarak model Dilara Kurşun’u seçti.

16) Dardanel | Kadın gücü sahaya taşınıyor

Dardanel, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel hazırladığı reklam filminde, bu sezon kurulan ve Türkiye Futbol Federasyonu 3. Ligi’nde mücadele edecek Çanakkale Dardanel Spor Kadın Futbol Takımı'na yer veriyor. Kadınların içlerindeki futbol aşkını, azimlerini ve çalışkanlıklarını vurgulayan reklam filmi, Dardanel'in kadınların spordaki rollerine verdiği desteğe vurgu yapıyor.

17) Ayakkabı Dünyası | Bir Adım

Ayakkabı Dünyası, Dünya Kadınlar Günü'ne özel yayılmadığı reklam filmiyle izleyenlere, eşitliğe, adalete, hayallere, gerçeklere, güce, güzelliğe, dirayete, tutkuya, birliğe ve beraberliğe "bir adım" mesajını veriyor. "Adımlar adımları izlesin, adımlarımız çoğalsın. Eşitlik yürüyüşümüz hiç durmasın" ifadesiyle, toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanana kadar mücadelenin devam edeceğini vurguluyor.

18) Sabancı Vakfı | Birlikte çalışalım, sonuncu olalım

Dünya Kadılar Günü'ne özel hazırladığı reklam filminde Sabancı Vakfı, Türkiye'nin, eğitim ve istihdamda yer almayan kadın oranıyla Avrupa'da birinci sırada olmasına tepki göstererek bu birinciliği kabul etmediğini ifade ediyor. Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesiyle, kadınlara mesleki beceri eğitimleri, mentorluk ve danışmanlık hizmeti verdiğini belirten Sabancı Vakfı, kadınların eğitime ve iş hayatına katılmasına destek veriyor.

19) Yurtiçi Kargo | Mukadder Sever

Yurtiçi Kargo tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel hazırlanan reklam filminde, 35 yıldır şirket bünyesinde çalışan Mukadder Sever'e yer verilmiş. Evliliklerinin başında, eşinin çalışmasına izin vermemesine rağmen annesinin desteğiyle çalışma hayatına devam eden Sever, şu anda Yurtiçi Kargo'nun en kıdemli çalışanları arasında.

20) Doğadan | Bayanlara yer yok

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yayımladığı reklam filminde Doğadan, kadınların iş dünyasında karşı karşıya kaldıkları önyargılara, zorluklara, engellere, endişelere ve eşitsizliklere değiniyor. Kadınların iş hayatına katılımlarını desteklemek için Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'na bağışta bulunduğu belirten şirket, bu konudaki mücadelesini sürdüreceğini ifade ediyor.

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğadan (@dogadan_cay)'in paylaştığı bir gönderi

21) Elite World | Atatürk Türkiye'sinde Kadın

Reklam filminde Nur Bilgin, Ece Çorak, Suzan Akol, Yeşim Çetinkaya, Göknur Karakütük Çıkın, Nuray Elmas, Demet Ergun gibi Elite World bünyesinde farklı pozisyonlarda çalışan kadınlara yer veren şirket, Atatürk'ün kadınlarla ilgili söylediği sözlerle, kadının toplumda olması gereken yeri etkili bir şekilde ifade etmişler.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir