Marka Sloganlarına Feminist Bir Bakış Açısı: “100 Days of Feminist Ads”

Bildiğimiz üzere geçtiğimiz yıl, ortaya çıkan skandallar sonrası sesini çıkaran, cesur kadınların yılı oldu. Peki bildiğimiz o tüm büyük markalarda bu furyaya katılsa ve marka sloganları biraz daha “feminist” bir hal alsa ne olurdu? Cevabı “100 Days of Feminist Ads” isimli bir çalışma yaparak markalara zekice reklam mottoları hazırlayan metin yazarı Eileen Matthews’den dinleyelim.

100 gününü ünlü markalar için feminist sloganlar hazırlamaya adayan Matthews, bu çalışmada ilhamını artist Elle Luna’nın “ The 100 Day Project” (100 Gün Projesi) isimli insanları 100 gün boyunca her gün farklı bir şey yapmak için cesaretlendiren projesinden almış.

https://www.instagram.com/p/BSWBOsZjb9W/?taken-by=elleluna&hl=en

The Drum’da yayınlanan röportajında ise Eileen Mathews projenin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlatıyor:

Bir anda aklına gelen bir proje olduğundan bahseden Matthews, markaların isteseler insanlığı etkileyen problemlerde haklı tarafın yanında olabileceklerini düşündüğü için slogan yazmaya başlamış. Markaları seçerken belirli bir kriteri olmadığını belirten yazar, bir reklam gördüğünde eğer onu ilginç buluyorsa kendi projesine nasıl uyarlayabileceğini düşünmüş, ya da eğer aklına bir slogan geldiyse onun hangi markayla daha uyumlu gidebileceğini düşünmüş ve projeye eklemiş.

Matthews markaların çalışmalarını görüp, seslerini kadın hakları için yükseltmelerini umut ediyor. Gerçek hayatta ise kadınları ön planda tutan birkaç marka var. Örneğin başörtüsü kullanan sporcular için yeni bir koleksiyon çıkaran Nike ve ”doğal güzelliği” iletişiminde öne çıkaran Dove, genç yazarın favorileri arasında.

Çeşitlilik ve cinsiyet eşitliği konusunda reklamcılık sektörünün de kadınlar için zor ve baskılarla dolu olduğundan bahseden yazar, baskı hissetmediği boş vakitlerinde daha kreatif çalışmalar ortaya koyduğunu ifade etti.

Yazarın markalar için çalıştığı feminist sloganları aşağıda görebilirsiniz;

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir