Mark Zuckerberg, ABD Senatosu'nda Günah Çıkardı

Son haftalarda bütün dünya gündemini en çok meşgul eden konuların başında Facebook geliyor. 50 milyona (son açıklamalarda 87 milyon olduğu söyleniyor) Facebook kullanıcısının verilerinin izinsiz bir şekilde kullanıldığı Cambrigde Analytica skandalının ortaya çıkmasıyla başlayan ve bazı markaların Facebook üzerindeki bütün faaliyetlerini durdurmasıyla devam eden gelişmeler sırasında, sosyal medya devi sadece iki gün içerisinde yaklaşık olarak 50 milyar dolar değer kaybetmişti. Olayların yavaş yavaş durulmasını beklerken geçtiğimiz günlerde Facebook cephesinden "Neredeyse bütün kullanıcıların herkese açık profil verileri ele geçirilmiş olabilir." şeklinde bir açıklama geldi.

https://youtu.be/xhyoVZN67os

Olayların son olarak geldiği noktada ise Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, dün ABD Senatosu'nda Cambrigde Analytica skandalı, kullanıcıların kişisel verilerinin depolanması ve satılması ve Rusya konuları da dahil olmak üzere tartışma yaratan birçok konu ilgili olarak ifade verdi. Zuckerberg, ABD senatörlerinin sorduğu birçok soruya cevap verdi ve birçok merak edilen konuyu açıklığa kavuşturdu.

Tüm dünyanın dikkatle takip ettiği toplantı boyunca Facebook CEO'suna birçok önemli soru yöneltilirken bu sorulardan biri de Dick Durbin isimli senatörden geldi. Senator, Zuckerberg'e geçtiğimiz gece kaldığı otelin adını paylaşma konusunda rahat olup olmayacağını sordu. Zuckerberg'in yanıtı ise dikkat çekiciydi:

"Hayır. Muhtemelen burada bunu açıkça söylemeyi tercih etmezdim. Herkesin bilgilerinin nasıl kullanıldığı konusunda bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyorum."

Facebook CEO'su, 2015 yılında Cambridge Analytica'nın kullanıcı verilerini izinsiz olarak kullandıklarını öğrendiklerini neden onları platformdan men etmedikleri konusunda da şunları söyledi:

"Onlar platformda değillerdi. Bir uygulama geliştiricisi ya da reklam veren değillerdi. Daha sonra geri döndüğümde ve ekibimle görüştüğümde, Cambridge Analytica'nın, 2015'in ilerleyen döneminde bir reklam veren olarak gerçekten faaliyete başladığını bildirdiler. Cambridge Analytica'dan tekrar haber aldığımızda, verileri kullanmadıklarını ve sildiklerini söylediler. Biz de bunu kapanmış bir dava olarak değerlendirdik. Geriye dönüp baktığımızda, bu açıkça bir hataydı. Onların sözüne inanmamalıydık. Bu hatayı tekrar yapmayacağımızdan emin olmak için ilkelerimizi güncelledik."

Daha önce de bu konuyla ilgili olarak üzgün olduğunu dile getiren Mark Zuckerberg, ABD Senatosu'ndaki açıklamalarının bir bölümünde de bunu yinelemeyi ihmal etmedi ve şunları söyledi:

"Sorumluluğumuzu yeterince geniş bir açıdan ele almadık ve bu, büyük bir hataydı. Benim hatamdı ve üzgünüm. Facebook'u ben başlattım, ben idare ettim ve burada olanlardan ben sorumluyum."

Her geçen gün Facebook'un bir başka noktada işleri berbat ettiği ortaya çıkarken Mark Zuckerberg'in bu özrü insanlar için ne ifade edecek bilmiyoruz, ama genel olarak Facebook CEO'sunun ABD Senatosu'nun karşısında yaptığı açıklamaların tatmin edici olduğu ifade ediliyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir