Swatch saat takmanın cezası üç yıl hapis

Malezya hükümeti, Swatch'ın "Pride koleksiyonu"na ait gökkuşağı renkli saatleri ülkede yasakladı.

Malezya, LGBTQ haklarını savunan Swatch Group'un saatlerini ve aksesuarlarını resmi olarak yasakladı. Malezya yetkilileri, İsviçreli saat üreticisinin ürünlerinin ahlaka zarar verebileceğini ve kamu yararını tehlikeye atabileceğini belirtti.

Mayıs ayında Malezya, Swatch'ın "Pride koleksiyonu"na ait gökkuşağı renkli saatleri, saatlerdeki "LGBTQ" akroniminin bulunması nedeniyle el koymuştu. İçişleri Bakanlığı, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Swatch saatlerinde, kutularında, ambalajlarında, aksesuarlarında veya diğer ürünlerinde herhangi bir LGBTQ referansının yasaklandığını duyurdu.

Yapılan açıklamada ise "Bakanlık tarafından alınan Yasaklama Kararı, söz konusu ürünlerin ahlaka, kamu yararına ve devletin çıkarlarına zarar veren veya zarar verebilecek yayınlar olarak kabul edilmesi sebebiyle uygulanmaktadır. Bu materyaller, Malezya halkı tarafından genel olarak kabul görmeyen LGBTQ+ hareketini teşvik, destek ve normalleştirme potansiyeline sahiptir" ifadeleri kullanıldı.

Yasağa uymamanın sonuçları arasında, yasaklı malzemelerin satışı veya sahiplenilmesi, üç yıla kadar hapis cezası ve 20,000 Malezya ringiti yani yaklaşık olarak 4,376 dolar kadar bir para cezası bulunuyor.

Swatch ise konu ile ilgili olarak henüz bir açıklamada bulunmadı. Şirket, Mayıs ayındaki el koymayla ilgili olarak Malezya hükümetine dava açmış ve bu el koymayı yasadışı bulduğunu ve şirketin itibarına zarar verdiğini iddia etmişti.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir